Rozsah a rychlost změn působených člověkem jsou na naši planetu příliš, což přináší fatální následky, které z dlouhodobého hlediska ohrožují naši vlastní existenci. Skutečně máme vlastní osud sami v rukou? Na tuto otázku se snaží odpovědět Peter Wohlleben, autor knihy Naše divoké dědictví, kterou vydalo nakladatelství Kazda. Představuje v ní řadu ohromujících paralel se světem živočichů a rostlin, čímž dokládá, že nejsme korunou stvoření, a že podléháme evoluci jako ostatní druhy.
Proč my lidé, jakožto nejvyspělejší a nejinteligentnější druh na této planetě, ničíme svůj vlastní a jediný domov?
I my jsme tvorové ovládaní instinkty
Peter Wohlleben je přesvědčen, že abychom nalezli nové cesty a umožnili do budoucna podmínky pro život hodný žití, musíme pochopit svou lidskou přirozenost a smířit se s tím, že jsme tvorové ovládaní instinkty. Ačkoliv si své místo ve velké souhře druhů – rostlin, živočichů, bakterií, virů – už téměř neuvědomujeme, poznání těchto souvislostí představuje první krok k opuštění sebedestruktivní cesty, po níž se ubíráme. Hodně se při tom můžeme naučit od jiných druhů, v neposlední řadě od stromů.
Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte více o Našem divokém dědictví
Chopme se opratí svých instinktů
Autor své myšlenky a závěry dokládá mnoha odkazy na vědecké články a publikace. Podrobnosti k daným tématům si lze tedy následně dohledat a více se v nich pošťourat - navzdory faktu, že je budete možná muset prohnat přes překladač, neovládáte-li němčinu a angličtinu..
Abychom učinili krok k řešení, musíme konečně pochopit, že se neustále necháváme nachytat na líbivá vyprávění, místo abychom se změnili. Protože ať už vezmeme spotřebu masa, spalování dříví, letecké dovolené, nebo online nákupy, naše společnost se až křečovitě upíná na dosavadní životní styl a pokouší se prohřešky proti životnímu prostředí kompenzovat, ačkoliv žádný způsob jejich vyvážení nemůže existovat….Jak z této pasti ven? Jak dosáhnout toho, aby naše podvědomí táhlo s vědomím za jeden provaz? Zcela jednoduše: tím, že konečně obrátíme role a převezmeme opratě svých instinktů. (str. 189-190)
Nejrůznější příklady použité v textu jsou nesmírně zajímavé, přirovnání ke světu živočichů či rostlin velice trefná. Vnímavý čtenář se jistě často pozastaví nad některou z tezí, příkladem může být takzvané „vězňovo dilema“ (strana 190), které velmi dobře vystihuje jeden z principů sociálního chování – bohužel zasahujícího do celosvětového dění. Každopádně, určitě stojí za to věnovat čas přečtení této knihy, v níž se autor snaží přehodit výhybku zajetých kolejí většinového uvažování a posunout vnímání více do hloubky, ke kořenům našich instinktů.
Naše divoké dědictví
Autor: Peter Wohlleben
Překladatel: Marie Voslářová
Žánr: Botanika, Populárně naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024
Počet stran: 256
Hodnocení: 85 %
www.knihykazda.cz/nase-divoke-dedictvi/
< Předchozí | Další > |
---|