Ochrana klimatu jako vězňovo dilema

Ochrana klimatu jako vězňovo dilema

Tisk

nase divoke dedictvi perexRozsah a rychlost změn působených člověkem jsou na naši planetu příliš, což přináší fatální následky, které z dlouhodobého hlediska ohrožují naši vlastní existenci. Skutečně máme vlastní osud sami v rukou? Na tuto otázku se snaží odpovědět Peter Wohlleben, autor knihy Naše divoké dědictví, kterou vydalo nakladatelství Kazda. Představuje v ní řadu ohromujících paralel se světem živočichů a rostlin, čímž dokládá, že nejsme korunou stvoření, a že podléháme evoluci jako ostatní druhy. 

Proč my lidé, jakožto nejvyspělejší a nejinteligentnější druh na této planetě, ničíme svůj vlastní a jediný domov?

I my jsme tvorové ovládaní instinkty

Peter Wohlleben je přesvědčen, že abychom nalezli nové cesty a umožnili do budoucna podmínky pro život hodný žití, musíme pochopit svou lidskou přirozenost a smířit se s tím, že jsme tvorové ovládaní instinkty. Ačkoliv si své místo ve velké souhře druhů – rostlin, živočichů, bakterií, virů – už téměř neuvědomujeme, poznání těchto souvislostí představuje první krok k opuštění sebedestruktivní cesty, po níž se ubíráme. Hodně se při tom můžeme naučit od jiných druhů, v neposlední řadě od stromů.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte více o Našem divokém dědictví

Chopme se opratí svých instinktů

Autor své myšlenky a závěry dokládá mnoha odkazy na vědecké články a publikace. Podrobnosti k daným tématům si lze tedy následně dohledat a více se v nich pošťourat - navzdory faktu, že je budete možná muset prohnat přes překladač, neovládáte-li němčinu a angličtinu..

Abychom učinili krok k řešení, musíme konečně pochopit, že se neustále necháváme nachytat na líbivá vyprávění, místo abychom se změnili. Protože ať už vezmeme spotřebu masa, spalování dříví, letecké dovolené, nebo online nákupy, naše společnost se až křečovitě upíná na dosavadní životní styl a pokouší se prohřešky proti životnímu prostředí kompenzovat, ačkoliv žádný způsob jejich vyvážení nemůže existovat….Jak z této pasti ven? Jak dosáhnout toho, aby naše podvědomí táhlo s vědomím za jeden provaz? Zcela jednoduše: tím, že konečně obrátíme role a převezmeme opratě svých instinktů. (str. 189-190)

Nejrůznější příklady použité v textu jsou nesmírně zajímavé, přirovnání ke světu živočichů či rostlin velice trefná. Vnímavý čtenář se jistě často pozastaví nad některou z tezí, příkladem může být takzvané „vězňovo dilema“ (strana 190), které velmi dobře vystihuje jeden z principů sociálního chování – bohužel zasahujícího do celosvětového dění. Každopádně, určitě stojí za to věnovat čas přečtení této knihy, v níž se autor snaží přehodit výhybku zajetých kolejí většinového uvažování a posunout vnímání více do hloubky, ke kořenům našich instinktů.

nase divoke dedictvi

Naše divoké dědictví
Autor: Peter Wohlleben
Překladatel: Marie Voslářová
Žánr: Botanika, Populárně naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024
Počet stran: 256

Hodnocení: 85 %

www.knihykazda.cz/nase-divoke-dedictvi/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Zuska: Od tanečníků očekávám andělsko-dábelské nálety na diváky

Petr Zuska perexChoreograf Petr Zuska, bývalý dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla, připravuje pro Pražský komorní balet nové představení s názvem "Carmina Vetera". Komponovaný večer na motivy starých lidových písní bude mít premiéru 27. ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Buď jako Arnold. Buď užitečný

bud uzitecny perexNejslavnější kulturista všech dob. Ikonická filmová hvězda. Lídr šesté největší ekonomiky světa. Tři na první pohled zcela odlišné osobnosti se snoubí v jednom skutečném člověku. Tohle je Arnold Schwarzenegger. A na vrchol se nedost...


Literatura

Legendární sportovci pokřtili knihu o slavném Wimbledonu

win 200Nakladatelství Fragment uspořádalo ve středu 14. ledna křest knihy Wimbledon a příběhy tenisových hrdinů. Jedná se již o druhé vydání, první bylo beznadějně vyprodáno. Vydejte se na cestu za oblíbenými sportovci.

...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Berlinale uvede nový slovensko-český film Viery Čákanyové Poznámky z Eremocénu

Notes from eremocene 200Nejnovější film mezinárodně uznávané slovenské režisérky Viery Čákanyové bude mít světovou premiéru na 73. ročníku Berlinale. Jeden z nejprestižnějších světových festivalů kategorie A zařadil slovensko-český snímek Pozn...