Recenze knihy Psychiatrie a filosofie

Recenze knihy Psychiatrie a filosofie

Tisk

Psychiatrie a Filozofie200

Titul knihy „Psychiatrie a filosofie“ Erwina Strause (1891–1975), německo-amerického neurologa, psychologa, psychiatra a filosofa, známého u nás jen ze samizdatu, poprvé publikované v r. 1963, budí dojem, že se v ní čtenář dozví něco zejména o psychiatrii. Ovšem jak sám autor poznamenává, byla mu psychiatrie cestou k filosofickým problémům a pokusu o jejich řešení (159).

 

Tak i úvod je spíš než filosofií psychiatrie náčrtem heideggerovských myšlenek k tomuto tématu, a podobně i dále je text řadou filosofických analýz založených na příkladech vybraných „z pokladnice banalit“ (154), jako např. rozbor schopnosti napřímit, která je vyložena jako předpoklad smyslové zkušenosti a vědomí, nebo úvaha o „opětovném vidění“, jež se vysvětluje analogií s kartami, či srovnání vidění stolu očima za normálního stavu a při „zakaleném“ vědomí.

Za základní motiv bludu a jeho podivnosti, odlišnosti od normality, pokládá Straus selhání komunikace. Komunikace je podle něj zprostředkována „viditelným vůbec“, my bychom řekli: realitou; resp. „viditelné“ tu vystupuje jako část za celek, za uvědomované. Vnímání téhož obrazu dvěma či více lidmi je znemožněno tím, že nemocný „není při smyslech“, smysly nefungují jako zprostředkovatel reality, nýbrž jako tvůrce falešného obrazu. Ústup od reality znamená ústup od nám všem společné reality a od možnosti komunikovat.

Straus rozvíjel chápání duševní nemoci nikoli jako projev poruchy centrálního nervového systému, nýbrž jako projev narušeného vztahu člověka ke světu. To, že základní otázky psychiatrie nelze řešit v rámci přírodních věd, ale je třeba její spolupráce s filosofií, dokládá přítomným textem. Duševní zdraví je třeba podle něj chápat jako normu, duševní nemoc jako její destrukci a základním teoretickým, resp. filosofickým problémem se stává postavení člověka ve světě. Straus navrhuje psychiatrii i medicínu propojit s humanitními vědami a filosofií. Měla tak vzniknout zcela nová disciplína, tzv. medicínská antropologie.

Psychiatrie a Filozofie
Název: Psychiatrie a filosofie
Autor: Erwin Straus
Původní název: Psychiatrie und Philosophie (1963)
Žánr: odborná literatura
Nakladatelství: Triáda
Rok vydání: 2023, vazba brožovaná
Počet stran: 192
Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: https://www.i-triada.net/product-page/erwin-strauss-psychiatrie-a-filosofie


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Filip Klouda: „Japonsko mi každý den trochu chybí.“

filip klouda200Filip Klouda se narodil v roce 1994 v Praze a při psaní svých prvních románů Lovci nocí (2016) a Vzdálená místa (2021) se inspiroval americkými a jihokorejskými thrillery. Fascinaci východní Asií zužitkoval v nejnovějším románu Neonová cizi...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Pracujte s fantazijními obrazy

Aktivni imaginace perexMetoda aktivní imaginace, kterou rozpracoval slavný psychiatr C. G. Jung, je praktickým zdrojem, z něhož je možné čerpat v okamžicích rozhodování, krizí či konfliktů.

 

...

Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2024/2025

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že v divadelní sezóně 2024/2025 pro diváky připraví celkem 9 inscenací. Pět z nich bude uvedeno na Činoherní scéně, čtyři pak na Hudební scéně. Jedna z nich bude premiérou českou a hned 3 (!) uvedou ve světové premiéře. „D...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...