O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

vsechny hvezdy na nebi perexBex, Jenni a Ellory jsou nejlepší kamarádky, které nespojuje nic, kromě náklonnosti a obdivu k Ret, čtvrté člence jejich téměř nerozlučné skupiny. Ret je jako slunce a ostatní dívky jsou jako planety, které kolem něj obíhají. Úlohy v jejich soukromé sluneční soustavě jsou pevně dané a neměnné – až do jednoho setkání na párty, které všechno změní.

 


O rok později musí osamělá Ellory sama čelit nejen čtvrtému ročníku, ale i minulosti. Kromě samoty snáší také posměšky svých spolužáků a ztrátu inspirace. Maturita se naštěstí rychle blíží – a s ní i šance na nový život. Zvládne Ellory tohle všechno a vyrovná se s tím, co se stalo? A co vlastně vedlo k tomu, že se Ellořin téměř dokonalý život obrátil vzhůru nohama?

Středoškolské drama s prvky thrilleru

Knihu Všechny hvězdy na nebi napsala americká spisovatelka Kit Frick. Ta se kromě psaní věnuje i malování, editování a je taky spolupracovnicí v neziskové organizaci. Tahle kniha je její prvotinou a vypráví o obyčejném středoškolském životě, který se náhle změnil v děsivé drama. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – ve třetím ročníku a v maturitním ročníku – a kapitoly z obou období se střídají.

Co se vlastně stalo?

Klíčová událost, která tak moc změnila Ellořin život, zůstává tajemstvím téměř do konce. Ano, jsou nějaké náznaky, ze kterých je možné domýšlet si, co se asi tak mohlo stát, ale není to nic konkrétního. Proto kreativně zpracované vysvětlení i samotný závěr překvapí.

Toxické vztahy, tajemství a lži

Vztahy v tomhle příběhu se dají dokonale popsat slovem toxické. Excentrická a sebevědomá Ret svými kamarádkami manipuluje a často je využívá pro své vlastní pobavení. Ony to snášejí, protože je to pro ně jen malá cena za to, že mohou být ve společnosti někoho tak úžasného. I vztah Ellory s jejím přítelem je plný lží a tajemství, o kterých je možná lepší nemluvit. Je to zkrátka skvělá ukázka toho, jak by mezilidské vztahy rozhodně vypadat neměly.

Kniha, která zaujme hlavně mladší čtenáře

Kniha je občas zdlouhavá a některé její pasáže nudí, ale prožívání hlavní hrdinky a její snaha smířit se s minulostí jsou zpracované poutavě a uvěřitelně. To, společně s již zmíněným šokujícím koncem, zaručuje, že kniha stojí za přečtení. Doporučila bych ji však hlavně mladším čtenářům, kterým jsou středoškolské radosti a starosti blízké.

vsechny hvezdy na nebi

Všechny hvězdy na nebi/ See All the Stars
Autorka: Kit Frick
Překlad: Zuzana Vrbová
Žánr: young adult
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2020
Počet stran: 296

Hodnocení: 75%

www.knihydobrovsky.cz/vsechny-hvezdy-na-nebi-205997488Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Kouzelník Ríša Nedvěd: „Rekvizity kupuju jen občas, takže za ně moc neutrácím.“

Richard NedvědKouzelníka a vyznavače takzvané trapnomagie Ríšu Nedvěda proslavila především účast v reality show ČeskoSlovensko má Talent. Aktivní byl a je také v divadle Na Stojáka.  Tajemství triků nám ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Jedna žena. Dva životy. Který z nich je skutečný?

1946-knihkupkyne 2001962, Denver. Kitty Millerová se věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu, kde na ni nikdo nečeká.
1963, Denver. Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, svou životní lásku. Ži...


Literatura

DRUHÁ DCERA

druha200První setkání s člověkem bývá většinou o vzájemném „oťukávání“.  Podobné to je i v případě neznámého spisovatele. S Lauren Willg jsem se setkala poprvé a nelituji toho.  

...

Divadlo

Hostínské divadelní léto 2013

200 divadloV malebném koutu jižních Čech, kousek od Orlické přehrady se na louce v Hostíně u Kovářova odehraje už třetí ročník divadelní přehlídky „Hostínské divadelní léto 2013“.

...

Film

Režisérka Ivanna Benešová s novým dokumentem procestuje svět!

benesova perexO autorce známého fiktivního dokumentu Zneužívaný nebylo v posledních měsících vůbec slyšet. Důvod byl však více než jednoduchý – pobyt v Austrálii. Vedle studia v „zemi klokanů“ asistovala n...