Magnesia Litera 2017 – ocenění současné české literatury

Magnesia Litera 2017 – ocenění současné české literatury

Tisk

Magnesia-Litera 2Jako každoročně bylo i letos uděleno prestižní ocenění, které zhodnocuje práci současných českých literátů a publicistů a také dává prostor pro rozvoj mladých umělců a blogerů. Do letošního již 16. ročníku bylo přihlášeno 352 knih a nominováno bylo téměř 30 knih a 6 blogů.

 


Magnesia Litera je české literární ocenění, které od roku 2002 každoročně uděluje Sdružení Litera. Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.

magnesia litera


Posláním cen Magnesia Litera je podpora a popularizace kvalitních knih, původních i překladových. Snaha pomoci těm, kteří se o knihy zajímají, pro lepší orientaci v současné početné knižní produkci, úsilí probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Za zdárností tohoto snažení stojí především literární odborníci, spisovatelé, vědci a také další osobnosti. Součástí ocenění je i finanční prémie spojená s hlavní cenou: činí 200.000 Kč. Hlavním efektem cen je však násobné zvýšení prodeje oceněných knih.

ML nominovane knihy


Nominace v roce 2017:
Anotace vybraných knih se zdůvodněním nominací na webu Magnesia Litera.


Magnesia Litera za prózu
Bianca Bellová: Jezero (Host)
Zuzana Brabcová: Voliéry (Druhé město)
Aleš Palán: Ratajský les (Pistorius & Olšanská)
Michal Přibáň: Všechno je jenom dvakrát (Host)
Ladislav Šerý: Nikdy nebylo líp (fra)
Marek Šindelka: Únava materiálu (Odeon)


Magnesia Litera za poezii
Tomáš Gabriel: Obvyklé hrdinství (Host)
Vít Janota: Víkend v jakémsi Švýcarsku (Dauphin)
Milan Ohnisko: Světlo v ráně (Druhé město)


Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež
Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho (Albatros/Pasparta)
Tomáš Končinský, Barbora Klárová: Překlep a Škraloup (Albatros)
Tereza Vostradovská: Hravouka (Běžíliška)


Magnesia Litera za literaturu faktu
Iva Knobloch, Radim Vondráček (eds.): Design v českých zemích 1900 – 2000 (Academia/Uměleckoprůmyslové muzeum)
Petr Pokorný (ed.): Afrika zevnitř – kontinentem sucha a věčných proměn (Academia)
Petr Roubal: Československé spartakiády (Academia)


Magnesia Litera za nakladatelský čin
Jarmila Doležalová ml., Štěpán Doležal: Osud jménem Ležáky (Ronado)
Adam Chroust: Miroslav Stingl – Biografie cestovatelské legendy (Jota)
Ondřej Müller, Rostislav Walica: Dobrodružný svět Zdeňka Buriana (Plus)


Magnesia Litera za překladovou knihu
Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna (z angličtiny přeložila Alice Hyrmanová McElveen, Odeon)
Dola de Jongová: Pole je tento svět (z nizozemštiny přeložila Magda de Bruin Hüblová, Pistorius & Olšanská)
Hédi Kaddour: Protější břehy (z francouzštiny přeložil Tomáš Havel, Garamond)


Magnesia Litera za publicistiku
Ondřej Kundra: Putinovi agenti (BizBooks)
Terezie Pokorná, Edita Onuferová (eds.): RR rozhovory (Revolver Revue)
Kateřina Šedá: Brnox (Kateřina Šedá)


DILIA Litera pro objev roku
Zuzana Kultánová: Augustin Zimmermann (Kniha Zlín)
Ondřej Nezbeda: Průvodce smrtelníka (Paseka)
Jan Škrob: Pod dlažbou (Eman)


Blog roku
Jaroslav Erik Frič – Pasáže
Jiří Charvát – I write
KKRD Boys – Brblanina
Felix Kulpa – Tisíckráte
Martin Selner – Autismus & Chardonnay
Vladimír Socha – DinosaurusBlog


Vítězi se stali v kategorii Magnesia Litera kniha roku Bianca Bellová: Jezero (Host), v kategorii prózy zvítězil Marek Šindelka se svým dílem Únava materiálu (Odeon), Magnesii Literu za poezii si odnesl Milan Ohnisko za Světlo v ráně (Druhé město), Magnesií Literou za knihu pro děti a mládež byli oceněni Tomáš Končinský a Barbora Klárová za jejich Překlep a Škraloup (Albatros), za literaturu faktu byl oceněn Petr Roubal a jeho Československé spartakiády (Academia), Magnesii Literu za nakladatelský čin získal Adam Chroust za knihu Miloslav Stingl – Biografie cestovatelské legendy (Jota), Magnesia Litera za překladovou knihu Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna (z angličtiny přeložila Alice Hyrmanová McElveen, Odeon), za publicistiku získala ocenění Kateřina Šedá: Brnox (Kateřina Šedá), DILIA Litera pro objev roku: Ondřej Nezbeda: Průvodce smrtelníka (Paseka), cenu čtenářu nakladatelství Kosmas si odnesli Markéta Zahradníková a Zbygniew Czendlik: Postel hospoda kostel (Argo) a na závěr, blogem roku se stal Brblanina od KKRD Boys.


Magnesia Litera je rozhodně soutěží, která stojí za povšimnutí. Ať už proto, že byste se chtěli zapojit a nominovat do soutěže svou oblíbenou knihu, nebo pro rozšíření obzorů a povědomí o současné literární scéně. Nejedna, ať už z nominovaných či vítězných knih, může nabídnout čtenářům právě to, co jim v současné literatuře chybělo, nebo právě to, co hledali a v čem našli třeba i sami sebe.

www.magnesia-litera.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bez vášně je život šedý a nudný

Martina Adamcová - Tina Adams - foto Dorota BylicaPřiznává, že patří k těm šťastlivcům, kteří vždy věděli, co chtějí v životě dělat a nakonec se jí to podařilo a dokázala se prosadit i v dalek...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Projekt 2021: Next Vision for Dreams

next vision 200Firma Next Vision ví, že dobrý byznys netvoří jen profit. Protože se jim daří, chtějí pomoci nakopnout byznys jednomu projektu, který prodává to, co stojí za to koupit. A od veřejnosti potřebujeme pomoci jej najít.

...

Literatura

Svěží vítr po Padesáti odstínech šedi. Jota vydává erotický bestseller Božský bastard

Bozsky-bastard 200Po náletu milionů výtisků knihy o velikosti cihly s názvem Padesát odstínů šedi se na knižním trhu odehrává na chlup stejný zázračný proces, jaký proběhl po veleúspěchu upíří ságy Twillight. Najednou, z čista jasna se odevšad noří ti...

Divadlo

V Lomnici nad Popelkou proběhlo klání ochotnických souborů
ImageOchotnický soubor při Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou má poměrně dlouhou tradici. Jeho historie se datuje už od roku 1825. Ve dnech 1. -  4.března 2012 uspořádal domácí Divadelní spolek J. K. Tyl již tradiční př...

Film

Svět podle Daliborka – slzy ve vaně i neonacistická rétorika

daliborka 1Jeden den jako druhý, brzké vstávání, tvrdá manuální práce… Snímek Víta Klusáka Svět podle Daliborka není jen, jak hlásají poutače, „filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova“, ale především příběh o tom, že každý důsledek má sv...