Labuť a lovec… A Jiří Březina, jak ho neznáte

Labuť a lovec… A Jiří Březina, jak ho neznáte

Tisk

Labut-a-lovec200Oceňovaný autor Jiří Březina opustil svoje dosavadní detektivní hájemství a v románu Labuť a lovec (nakladatelství Vyšehrad) se vydal hluboko do minulosti a do jiného žánru. Jeho mytologií prostoupený příběh se odehrává v období mezolitu a přináší velmi autentický pohled na život lidí té doby na našem území.

 Tam, kde se dnes leskne hladina Lipna a zvedají se šumavské kopce, se před tisíci lety rozprostíralo území mezolitických lovců. Jeden z posledních ostrůvků původního lidského způsobu života ale musel dříve nebo později čelit nově příchozí civilizaci zemědělců a pastevců. Na pozadí mýtu o labutí panně, který patří k nejstarším lidským vyprávěním, se rozvíjí první opakování příběhu Evropy: s jeho migrací lidí a kultur, válkami, odchodem starého a příchodem nového, krví, násilím… i se záblesky naděje.

Jiřímu se podařilo zachytit atmosféru střední doby kamenné, období, ke kterému se současná beletrie obrací zřídkakdy. V drobné, dobrodružstvím prostoupené knize zdařile vykreslil mezolitické prostředí, opíral se o zevrubně nastudované historické reálie – archeologické poznatky ze skutečných nalezišť v jižních Čechách. Knihu doplňují i výrazné ilustrace Sabiny Chalupové; čtenář pozná, jak asi mohl vypadat život lidí na konci éry lovců a sběračů. Seznámí se s prostředím, jejich zvyky, pověrami a vírou v moc přírody a duchů, s úctou, kterou chovali ke svým zemřelým.

Jiří Březina je známý svým zájmem o toto období, disponuje rozsáhlými znalostmi, které nyní přenesl do titulu, jehož napsání je vlastně jeho splněný sen. Zároveň dokázal, že umí napsat nejen brilantní detektivní román, ale i nosný historický příběh.

O autorovi:

Jiří Březina patří mezi nejvýraznější české detektivkáře. Už za svůj debut Na kopci získal v roce 2014 Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Tento úspěch zopakoval i v roce 2020 s knihou Vzplanutí, další z detektivní série s policistou Tomášem Volfem. V roce 2022 byl znovu nominován a svoji nominaci přetavil v pěkné druhé místo. V loňském roce vyšla jeho prvotina v reedici a přidal i svoji první knihu pro děti Noční slunce. Nyní mu vychází zcela odlišná kniha – mytologií prostoupený příběh z dob mezolitu Labuť a lovec. Porotci, recenzenti i čtenáři u Jiřího Březiny oceňují zejména originální zápletky, autentičnost vyprávění i obratnou hru se čtenářskými očekáváními, která často vyústí v nečekané zvraty. Jeho knihy byly přeloženy také do polštiny. Vychází z pečlivých rešerší a konzultuje s odborníky na kriminalistiku a forenzní vědy. V případě svého prvního historického románu vycházel z archeologických výzkumů i se svých znalostí, které nasbíral díky zájmu o období pravěku. Velmi zajímavé je i zasazení do konkrétních českých reálií. Vedle psaní detektivek se věnuje copywritingu, překladatelství a elektronické hudbě. Narodil se v Českých Budějovicích, vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy.

Kniha vyšla 22.4. v nakladatelství Vyšehrad, vychází i jako e-book.

Labut-a-lovec

Více informací: www.albatrosmedia.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Introverti jako odporní individualisté? Mýtus!

Kontakty perexBýt introvertem ve světě plném extrovertů není snadné. Protože introverti jsou vnímáni jako ti divní, ti, kteří se nehodí pro týmovou práci nebo ti, kteří nemají rádi společnost. A přitom to tak vůbec nemusí být! Devora Zack, autorka knih...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Popelka se vrací v lepším

pop200Film Popelka (2015) je možná nejpropracovanější a nejlepší zpracování známé pohádky o umouněné popelce a princi. Nic zde nechybí, nic nepřebývá a kromě toho, že je pohádka i vtipná, nechává si svůj drsný a tvrdý charakter.

...