Z chudé země, kde se lidé usazovali hlavně u břehu moře, protože se živili lovením ryb, jednou z nejbohatších velmocí světa. I tak by se dala shrnout dlouhá a neklidná historie severské země Norsko, která zrodila jednoho z nejznámějších knižních detektivů Harryho Holea.
Norsko je známé svými fjordy, ledovci a určitě také netradičními dřevěnými sloupovými kostely. Z uměleckého světa oslovuje posluchače Edvard Grieg a snad se nenajde nikdo, kdo by neznal Edvarda Muncha a jeho obraz Výkřik, možná jste navštívili v divadle některou z her Henrika Ibsena. Dále jste jistě zaznamenali i soupeře Járy Cimrmana Roalda Amundsena či Fridtjofa Nansena.
Hlavní město Oslo je nejnavštěvovanějším místem turisty, v závěsu je mu Bergen, krásným a na norské poměry neobvyklým městem k výletu je i Ålesund s mnoha secesními domy. Dobrodružným místem pro cestu jsou pak Špicberky, na kterých mimo jiné najdete Globální úložiště semen. V Trondheimu zase navštívíte Museet Erkebispegården. Tedy pokud byste chtěli vidět sochu svatého Denisa, který drží svou hlavu v rukou, jelikož podle legendy byl sťat a následně se zvedl a odešel i se svou hlavou k hrobu.
Norsko je plné muzeí, ať jde o ta umělecká (v průvodci autor popisuje i rozložení a obsah sbírek těch nejlepších), tak mnoho z muzeí se věnuje tradičnímu rybolovu a zemědělství, samozřejmě jsou na programu i lodě, ať už ty historické vikingské, ale lze vidět například i slavnou loď Fram. Další typ paměťových institucí, které lze navštívit, jsou muzea zabývající se druhou světovou válkou a především norským odbojem. Pokud by vás toto téma zajímalo a chtěli byste se o něm dozvědět více v románově formě, tak doporučuji knihu Modrá hvězda spisovatele Jana Guillou.
Na své si v každém větším městě přijdou i milovníci obrazů. Vybírám jednu galerii za všechny – Galleri Espolin. Kaare Espolin Johnson, romantický malíř, celý svůj život špatně viděl a tak jeho obrazy působí téměř trojrozměrně.
Ale hlavně vy, co jste spíše na přírodu, si přijdete v Norsku na své. Jedno místo za všechny, které najdete zvěčněné v průvodci – Geirangerfjord – zalesněná majestátní skála s pár domy a nádherným vodopádem.
Pokud vás nebaví přespávat v hotelech, v Norsku si můžete ustlat v některém z opuštěných majáků a prožít tak něco extra. Nebo se můžete potkat s papulchačím psem, vyšlechtěným přímo v Norsku.
Vybrala jsem z průvodce jen pár zajímavostí a doufám, že jsem vás nalákala k tomu, abyste si ho přečetli a případně si vybrali, kam se do Norska vydat. Ano, je to pro nás dost nákladné místo, ale věřím, že zážitek z cesty ve vás bude rezonovat ještě dlouho.
Norsko/Rough Guides to Norway
Autor: Phil Lee
Přeložil: Jan Sládek
Žánr: turistický průvodce
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2017
Počet stran: 445
Hodnocení: 90 %
< Předchozí | Další > |
---|