Po Oslu přehledně

Po Oslu přehledně

Oslo200I když zrovna žijeme v době, kdy není  možné volně cestovat, tento stav dříve nebo později pomine. Máme teď dostatek času si plánovat, do jakých dobrodružství se pustíme do budoucna. Ani nakladatelství nezahálí a na pultech knihkupectví můžete vidět nového průvodce po Oslu od National Geographic.

 

Christiania, jak se Oslo v minulosti jmenovalo, je stále oblíbenějším místem, kam se turisti z celého světa vydávají. Není se čemu divit - moderní město obklopené přírodou v sobě skrývá skvělou kombinaci nových zážitků i odpočinku.

Průvodce je sice stručný, ale díky tomu ho s sebou bez problému můžete vzít na cesty, protože vás nijak nezatíží, nicméně poskytne informace o všech důležitých místech, která byste měli při své návštěvě vidět.

Ať už jde o nového miláčka Osla - budovu Opery z kararského mramoru, z jejíž střechy máte výborný výhled na město a můžete si tam užívat sluneční paprsky nebo starou zástavbu v části Grünerløkka, kde najdete i nejstarší osloský dům.

Co se týče novinek a moderních staveb - v Oslu od letošního roku návštěvníky čeká nové Munchovo muzeum, na dohled od Opery, ale také nová budova Národního muzea. Na obdivovatelé moderních staveb čeká celá část nově vystavěných vysokých budov nazývaná Barcode.

K těm historických místům, která jsou dobře dostupná, patří jistě Královský palác a okolní park a Karl Johans gate - bulvár, na jehož trase potkáte Národní divaldo, budovu univerzity a na konci i budovu parlamentu.

Poloostrov Bygdøy je plný zajímavostí - ať už tam najdete skanzen, do kterého jsou přivezeny historické stavby z celé země nebo třeba Frammuset, kde najdete loď Fram, která třikrát dojela na severní pól a vy můžete být na místě jako tehdejší polárníci.

Vigelandův park s desítkami velmi složitých soch pro milovníky umění, pro sportovce je zase místem zaslíbeným Holmenkollen, kde stojí jeden z nejslavnějších skokanských můstků. A kdo jen sportovce doprovází, může čekat v místní kavárně s výborným jablečným koláčem.

Průvodce samozřejmě nabízí ke každé čtvrti tipy na restaurace, ubytování i kam na nákupy. Jedním z nich je třeba food court Mathallen. Starý sklad přebudovaný na malinké restaurace se společným posezením uprostřed haly. Najdete zde mezinárodní kuchyni i speciality z Norska a za ceny, které zvládnete. Poblíž uvidíte velmi unikátní budovu místních vysokoškolských kolejí.

Průvodce také upozorňuje, že v červenci a srpnu nemusí být všechny restaurace a kavárny otevřené, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Norové odjíždí na dovolené a své podnikání na čas nechávají zavřené.

Průvodce mi také připomněl místa, která jsem neměla zatím možnost navštívit a už se rýsuje seznam na další návštěvu: Astrup Fearnley muzeum, Muzeum norského odboje v pevnosti Akerhus nebo Grass Root Square.

Jestl jsem vás tímto velmi stručným výčtem aspoň trochu nalákala, dejte průvodci šanci, aby vás přesvědčil o nutnosti návštěvy Osla úplně.

Oslo

Oslo - Průvodce s mapou
Autor: kolektiv
Překlad: Lucie Pawlowská
Žánr: průvodce
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2020
Počet stran: 54
Hodnocení: 95 %                                    
Zdroj foto: www.albatrosmedia.cz
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/57900866/oslo


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Z archivu...


Literatura

Punková bible pro všechny generace

punkovy prapor perexTak lze charakterizovat knihu malého rozměru, ale velkého obsahu s názvem Punkový prapor. Autorem této výpovědi je Petr B. Výškovický, který zúročil všechny nejen punkové zkušenosti a předložil tak...

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Čtvrtý ročník přehlídky 3Kino záhy započne

3dBěhem prvních pěti listopadových dnů (1.-5.11.2017) se v pražských kinech Atlas a Evald pořádá již počtvrté přehlídka 3Kino – spatříme na čtyřicet převážně nových až nejnovějších filmů, zpravidla u nás dosud neznámých, natočených v tuzemsku  i u našich nejbližších sousedů,  na Slovensk...