Robot dětem, divadlo pod širým nebem i výstava v Bruselu. Památník Karla Čapka v létě nabídne i další atrakce
Kultura21.cz

Robot dětem, divadlo pod širým nebem i výstava v Bruselu. Památník Karla Čapka v létě nabídne i další atrakce

pamatnik leto 200Robot dětem. Tak se jmenuje nová interaktivní aplikace pro děti s digitální postavičkou v podobě robota, která přivítá nejmladší návštěvníky areálu Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Originální a zábavnou formou se tak dozvědí třeba zajímavosti o dětských knihách, o půvabných ilustracích Karla Čapka i jeho bratra Josefa nebo o životě ve Staré Huti. „Postavička situovaná do zahrady vedle Čapkovy oblíbené verandy může plynule chodit, běhat a skákat podle povelů návštěvníků, a přitom plnit různé úkoly - přesně tak, jak by to měl správný robot dělat. Interaktivní aplikaci pro nás připravilo sdružení CESNET,“ říká ředitel Památníku Zdeněk Vacek.

Na Strži se v létě dočkáme i divadelních představení s čapkovskou tématikou, scénických čtení či koncertů etnické a historické hudby. Dílo světoznámého spisovatele Památník představí i v zahraničí: při příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie otevře v červenci čapkovskou výstavu v Bruselu.

Roztomilá figurka robota z kovu a dřeva, počátkem 20. let vytvořená k propagaci Čapkovy hry R.U.R., se v Památníku objevila už přede dvěma lety. „Zapůjčila nám ji vnučka Josefa Čapka a robot se objevil v kvízu, který tu mohou děti vyplnit. Nyní jsme se však technologicky posunuli do další dimenze a robůtek ožil: běhá a skáče,“ vypráví ředitel Zdeněk Vacek. V multimediálním kiosku v přízemí Památníku ho děti mohou ovládat pomocí dotykové obrazovky a 3D myši s pohybem v šesti osách. A dostanou od něj i úkoly o dětských knížkách bratří Čapků: od puzzle přes hledání rozdílů v upravených ilustracích až po cizojazyčné názvy klasických knih.

„Původní figurka je kovová s pohyblivými klouby. Malovanou hlavičku má ze dřeva. Karel Čapek s ní byl vyfotografován v létě 1924 v Anglii. Existuje ale i fotografie z jeho pražského bytu, Čapkem datovaná 1930: on zalévá květiny v okně a figurka ho z římsy pozoruje,“ říká Zdeněk Vacek.

„Při digitalizaci sošky robota s využitím fotogrammetrie se podařilo postavičku rozhýbat a umožnit jí tak pohyb ve virtuálním prostoru. Hru pro Památník vytvořilo sdružení CESNET. Jde o výsledek práce řady specialistů i studentů ČVUT. Aplikace je vyvinutá v herním enginu Unity a ve virtuálním prostředí kombinuje realistické 3D modely s historickými materiály,“ doplňuje Vacek.

“Ovládání aplikace je intuitivní. Při realizaci jsme se inspirovali literární i výtvarnou složkou dětských knih Josefa a Karla Čapkových,“ pokračuje a s úsměvem dodává: „Do budoucna předpokládáme, že figurku také rozmluvíme a poté rozšíří kolektiv našich průvodkyň – ale zatím je to běh na dlouhou trať.“

pamatnik leto 1

Noviny ze starých časů

Kromě moderních technologií si ale v Památníku přijdou na své také ctitelé starých časů. Hned vedle dětí ponořených do virtuální reality lákají k usednutí dvě elegantní thonetky s plastickým dekorem. Odtud se ruka pohodlně natáhne po držácích se zažloutlými novinami na stylovém věšáku. „Památník vytvořil vlastní dvanáctistránkové retro noviny. Zajímavosti z Čapkova života na Strži se v nich kombinují s úsměvnými dobovými články, fotografiemi, ilustracemi i inzeráty. Výtisk je k mání za přijatelných 40 korun, tedy cenu kávy z místního bistra,“ zve do Památníku zvědavé čtenáře jeho ředitel.

pamatnik leto 2

Petr Kostka, Carmen Mayerová i hudební bonbónek

Na své si v létě v Památníku Karla Čapka přijdou i příznivci divadla. Už 11. června uvidí inscenaci Ve dvě na Kodaňské, vyprávějící o Karlu Čapkovi a jeho osudové ženě Olze Scheinpflugové. Představení divadla MANA se uskuteční venku, v malebné zahradě letního domu. Venku se odehraje také scénické čtení z knihy Jak se co dělá v podání Carmen Mayerové a Petra Kostky: na programu je 9. července, spolu s koncertem historické hudby. Autorské čtení z tvorby Karla Čapka chystá 20. srpna herečka Regina Rázlová spolu s Martinem Františákem, uměleckým šéfem Švandova divadla.

Akce probíhající v rámci Středočeského kulturního léta uzavře 24. září koncert etnické hudby s přednáškou Tomáše Reindla, doplněné besedou – jako hold sběrateli gramodesek Karlu Čapkovi. „Jde o unikátní kolekci nahrávek etnické hudby ze spisovatelovy pozůstalosti. Kolekce je tak mimořádná, že ji v 90. letech minulého století UNESCO zařadilo do projektu Paměti světa,“ láká na akci Zdeněk Vacek. Stejně jako červencové vystoupení Carmen Mayerové a Petra Kostky se i tento koncert koná ve spolupráci s II. ročníkem hudebního festivalu Rosa Bohemica.

pamatnik leto 3

V nouzi poznáš přítele

Až do 20. září bude také možné zhlédnout výstavu V nouzi poznáš přítele, věnovanou osobnostem z okruhu Čapkových blízkých a jejich přátelství i ve zlých časech. Část unikátních, dosud nevystavovaných fotografií a dokumentů ze soukromých sbírek se v expozici obměňuje, takže tu lze pokaždé najít něco nového. „Navážeme další výstavou s názvem Úspěch se neodpouští. Ta se pro změnu zaměří na nepřátele Karla Čapka: od osobností kulturní a politické scény až po anonymy. Návštěvníci si budou moci některé z jejich žlučovitých výlevů vytáhnout ze stylového koše, urovnat zmačkaný papír a přečíst si, jakou nenávist musel světoznámý autor po Mnichovu snášet,“ doplňuje Zdeněk Vacek.

Čapkovi roboti v Bruselu

V červenci, kdy začíná předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, se v Bruselu představí i ucelená venkovní výstava na téma Čapkovy hry R.U.R., která ukáže historii a současnost robotů v Česku. „Expozici o dvanácti panelech připravuje Památník Karla Čapka, k vidění bude v zahradě Pražského domu a jednáme i o dalších lokacích. Výstava mimo jiné připomene, že díky bratrům Čapkům už nikdo na světě nemůže říci, že nezná jediné slovo česky. Jejich ROBOT je skutečně světový,“ zdůrazňuje Vacek.

Díky virtuální 3D prohlídce může nyní do Památníku Karla Čapka nahlédnout opravdu každý. „Do detailu je tak možné prozkoumat třeba zákoutí podkrovní Peroutkárny. Na svých mobilních zařízeních, displejích počítačů i v multimediálním kiosku v naší expozici si lidé mohou prohlédnout také exteriér Čapkova venkovského domu včetně prakticky celého areálu,“ zve Vacek. Zejména v létě ale návštěvníky potěší skutečně kouzelná zahrada se vzrostlými stromy a posezením na slunci i ve stínu. Umocňuje jedinečný genius loci domu, kde Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou tak rádi trávili prázdniny.

pamatnik leto 4

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o., adresa: 262 02 Stará Huť 120 a 125. Od dubna do konce října je otevřeno od úterý do neděle vždy 9.00–⁠⁠12.00 a 12.30– 17.00.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše funguje od roku 1963 v romantickém prostředí bývalého letního sídla slavného českého dramatika, spisovatele a novináře. Kromě expozice Karla Čapka připomíná také život a dílo jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové a nejbližšího rodinného přítele, proslulého novináře, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky. Jedinečná Peroutkova expozice nabízí řadu osobních předmětů: od dýmek přes psací stroj po župan či třeba obleček pro umělcova drobného psa Pixie. „Peroutkárna“ je původní podkrovní místnost, kde slavný novinář před druhou světovou válkou i po ní často a rád pobýval a tvořil.

Pod vedením spisovatele a publicisty Ing. Zdeňka Vacka, Ph.D., který je již tři roky ředitelem Památníku, začala tato instituce Čapkovu osobnost představovat ještě z jiných úhlů, než byli návštěvníci dosud zvyklí. „Navzdory pandemii se nám podařilo vytvořit tři nové výstavy, dokončit modernizaci stálé expozice a rozšířit ji o prostor Čapkovy garáže, v níž se za tu dobu vystřídal veterán Škoda Rapid z roku 1937 i současná prezentace ´předčapkovské´ historie tohoto místa s ukázkou krásných děl z místní umělecké slévárny. Cyklistům jsme nabídli nabíječku elektrokol a další služby. Vytvořili jsme i virtuální prohlídku prakticky celé Strže, lákající k ještě mnohem zajímavější osobní návštěvě,“ říká Zdeněk Vacek.

Více informací:

https://capek-strz.cz/
www.facebook.com/PamatnikKarlaCapka
www.instagram.com/pamatnikkarlacapka/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Kapelník Fleretu: „Když s námi zpívá 25-tisícový dav, kam se na nás hrabou Alexandrovci.“

fleret zdenek hrachovyFolková skupina Fleret, která nedá dopustit na valašskou krajinu, je populární nejen na Moravě. Jejím velmi důležitým článkem byla „královna lidové písně“ Jarmila Šuláková. Nejen o ní si s námi povídal kap...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Sídelní kaše – kritický pohled na sídliště „naležato“

sidelni kase hnilicka 200Volná nezastavěná krajina se v české kotlině stává čím dál míň dostupným zbožím. Jedním z viníků jejího nedostatku je prostorové rozpínání měst, která expandují do šířky především v podobě tzv. suburbií, kolonií rodinný...

Divadlo

Obleťte celý svět za 90 minut

LS 2020 perexVinou Covidu-19, jsme museli omezit cestování a zůstat Čechách. Čechy jsou krásné, ale co kdybychom mohli z bezpečí a pohodlí křesel, Vinohradského divadla, obletět celý svět za 90 minut?

 

...

Film

Robocop 1 - tip pro čtvrteční lednový večer

Robo 200Za dob komunismu nešlo mnoho amerických filmů do československé distribuce, a tak si bohužel hodně filmů musí fanoušci zopakovat o mnoho let později na VHS, DVD a případně na Blu-ray. Jedním z filmů, které v době své americké premiéry nebyly pro českosl...