Máte zájem pomoci při značkování pěších nebo lyžařských turistických tras?
Kultura21.cz

Máte zájem pomoci při značkování pěších nebo lyžařských turistických tras?

kct 200Členové Klubu českých turistů vás rádi zaškolí a zapojí do této činnosti. Turistické trasy značkují a informačním systémem opatřují (směrovkami, tabulkami, vývěsními mapami) vyškolení a zaškolení značkaři KČT ve svém osobním volnu. Členství v KČT přitom není povinné, ale je vhodné (jinak se na vás nebude např. vztahovat naše úrazové pojištění nebo pojištění odpovědnosti).

 

Klub českých turistů se stará na území celé České republiky o údržbu značení více než 43 500 km pěších a lyžařských turistických tras, na kterých je instalováno přes 72 000 směrovek a tabulek. Našich 1800 dobrovolníků musí během tří let projít všechny trasy (tj. každý rok třetinu), obnovit na nich všechny značky, případně doplnit chybějící, prořezat porost kolem nich, aby byly dobře vidět, zkontrolovat všechny směrovky na trasách a ty poškozené nebo ukradené navrhnout k výměně a doplnění. Prověřit stav vývěsních map těchto tras, prověřit schůdnost tras a také zajistit další práce, pokud dojde k narušení značení či schůdnosti.

Každý značkař této práci věnuje několik dní, většinou 2-6 dní v roce. Noví zájemci o tuto práci se s některými ze značkařů vydají do terénu, kde se obvykle v průběhu dvou celodenních akcí prakticky seznámí s vlastním značkováním turistických tras v délce min. 10 km. Je vhodné, když takto zaškolený značkař následně projde ještě dvouvíkendovým značkařským školením, neboť alespoň jeden člen skupiny (většinou jde o dvojice) musí mít kvalifikaci vedoucího značkaře, kterou tímto školením získává.

kct 1

Pro svou značkařskou práci dostane každý člen skupiny veškerý potřebný materiál a nářadí. Značkařská skupina je vybavena dřevěným nosičem barev, štětci, škrabkou na kůru, drátěným kartáčem, šablonami (podle kterých se malují značky), pilkou a zahradnickými nůžkami. Po nebo na každé jarní schůzce si vedoucí skupiny vyzvedne dle přidělených značkařských příkazů u pověřeného člena ZO barvy, ředidlo na mytí štětců a potřebuje-li, tak i další materiál a nářadí (štětce, samolepicí či plechové značky apod.).

Zaškoleným a vyškoleným značkařům vzniká při jejich značkářské činnosti nárok cestovních náhrad. Výše těchto náhrad se řídí příslušnými směrnicemi KČT.

Pokud to chcete zkusit, zavolejte nebo napište, podle místa vašeho bydliště, na jedno z těchto míst:

kct kontakty

Více informací: www.turistickeznaceni.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Nenudím se a nechápu, když mi někdo vypráví „jak se nudí“, říká René Kekely

rene200V médiích a šoubyznysu se René Kekely pohybuje přes dvacet let, a je to znát. Je to profesionál. Třeba když moderuje talk show Face To Face, kde si zve zajímavé hosty, je vidět, jaký je hostitel, jak je připraven, přitom vždy jde o rozhovor svižný, kultivov...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

O mládí v Kundomočálu

vittula200Popmusic z Vittuly byla ve Švédsku vydaná v roce 2000. Už tehdy vyvolala velký rozruch. Čtenáři příběh považují za skvělou ukázku severského magického realismu. Knihu letos v češtině vydává podruhé nakladatelství Argo, i to určitě svědčí o oblib...

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

Natáčení Superženy jde do finále: zásnuby ve vodě a zrušení veselky

superzena 200Natáčení celovečerního filmu SUPERŽENA se pomalu blíží do cílové rovinky a ani tentokrát neminulo tvůrce natáčení ve vodě, které je pro snímek stěžejní. Herecká dvojice s Matoušem Rumlem a Evou Toulovou točila zásnuby přímo uprostřed Šonovské...