Hrad Malenovice otvírá - a není to apríl!

Hrad Malenovice otvírá - a není to apríl!

Tisk

malenovice2001. dubnem 2023 se znovu rozjedou komentované prohlídky, sezónní výstavy i oblíbené doprovodné programy na hradu Malenovice – v sobotu se totiž letos poprvé otevřou pro veřejnost brány hradu Malenovice.

 

Jedna z nejvýznamnějších historických památek Zlínského kraje má pro letošek na hradní hájence připravenu novou výstavu s názvem NŮŽ – MINULOST A PŘÍTOMNOST JEDNOHO PŘEDMĚTU. Ta představí nože v archeologických nálezech i v historických a etnografických souvislostech. K vidění bude křiváčkářská dílna a chybět nebude ani pohled na současnou výrobu. Komentované prohlídky výstavy proběhnou při její vernisáži 13. května v rámci akce (H)RADOVÁNKY.

Tato akce je už tradičně slavnostním zahájením celé sezóny, s doprovodným programem v předhradí pro děti i dospělé. I letos se program zaměří především na dvě témata související s hradem, tedy středověk a přírodu. K dispozici budou při akci i prohlídky hradu, v němž už tou dobou bude k vidění další sezónní výstava ZE ŽIVOTA HMYZU a hradní expozice.

 malenovice1

"Skalní příznivci hradu nepřijdou o akce, na něž jsou u nás zvyklí,“ říká Silvie Lečíková z obchodního oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které hrad spravuje. „Noční prohlídky jsou naplánovány v termínech 22. 7. a 12. 8., Stará řemesla na 9. 9. a vánoční jarmark na 2. 12. Rádi bychom také 17. 6. zopakovali krásnou loňskou akci Na hrad za Korunk(o)u, na níž s námi spolupracovala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, 11. základní škola Malenovice, Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště a Korunka Luhačovice.“ Muzeum plánuje zařadit do programu také divadelní představení, najisto počítá s oblíbenými dětskými prohlídkami o prázdninách, stejně jako s lektorskými programy pro školy.

malenovice2

Po celý duben je hrad Malenovice přístupný veřejnosti zatím pouze o víkendech, v ostatní dny je třeba se objednat. Od května ale začne „plný provoz“, kdy bude otevřeno i o všedních dnech s výjimkou pondělků. Příležitostí k návštěvě tohoto krásného místa tak bude po celou sezónu víc než dost.

Více informací: www.muzeum-zlin.cz


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Na festivalu Všemi směry se mi nejvíce líbí nadšení studentů do práce, říká Roman Bradáč

Bradac 200Roman Bradáč je bývalý zahraniční zpravodaj České televize. V současné době vyučuje na několika školách, včetně Vyšší odborné škole publicistiky. Studenti této školy už po jedenácté zorganizovali festival nezávislé publicistiky Všemi směry, Bradáč n...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...


Literatura

Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

mytne 200Mladý pár si vyrazí na svatební cestu do kempu, do oblasti močálů a tak trochu do území nikoho. Není tu pořádně signál, ale novomanžel Titus to bere právě jako dobrou věc – odpočinout si od moderní doby a techniky. Jeho žena Melanie, si to vůbecnemy...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

Tohle je Teherán
ImageLetošní první ročník Festivalu íránského filmu, který proběhl minulý týden od 11. do 15. ledna, otevřel divákovi dveře nejen do hraného filmu poněkud exotické kinematografie, ale i do zákoutí života...