Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tisk

bunkr200V Přáslavicích v Olomouckém kraji mají lidé možnost navštívit jeden z největších zpřístupněných bunkrů v České republice. Jeho plocha je 10 000 m2 a pochází ze 70. let minulého století.

 

 

 

Bunkr je plně vybaven a v případě válečného konfliktu měl sloužit jako zodolněný telekomunikační bod. Návštěvníci vstoupí za jeho 1,5 metru tlusté zdi, kam se ještě nedávno nebylo možné bez patřičných bezpečnostních prověrek dostat. „Ukážeme Vám někdejší telekomunikační sály, kuchyně a místnosti pro obsluhu, záložní energetické zdroje, filtrační a dekontaminační komory a řadu dalších místností s technikou, která měla zajistit přežití osádky bunkru,“ uvádějí na webu.

bunkr 1

Historie bunkru

Bunkr byl budován armádou a dokončen a uveden do provozu byl v roce 1976. „Vznikl monstrózní objekt, který má dvě nadzemní a čtyři podzemní podlaží. Vybavený byl na tu dobu nejmodernější telekomunikační technikou včetně záložních zdrojů energie. Posádka by uvnitř vydržela bez zásahu zvenčí až deset dní,“ popisují. V roce 1991 došlo k odsunu sovětských vojáků a o deset později pak k odchodu aktivní posádky. V roce 2010 se areál bunkru dostal do soukromého vlastnictví a od té doby prošel a stále prochází proměnou. K úplnému odtajnění bunkru došlo v roce 2016 a v červnu 2022 byl tento objekt zpřístupněn veřejnosti.

O prohlídce

Prohlídka trvá kolem 60 minut a prohlídková trasa vede jednotlivými podzemními patry objektu, kde navštívíte:

• sály ústředen,
• technologické zázemí objektu, které sloužilo pro udržení bojeschopnosti při různé vnější chemické a radiační situaci,
• „baterkový sál“,
• sál záložních zdrojů,
• zázemí pro posádku včetně kuchyněk, jídelen, ložnic,
• sekci, kde na běžnou komunikaci dohlížela tajná policie.

Na místě se konají také tematické prohlídky a různé akce. Prohlídky se řídí například aktuálními svátky jako jsou Vánoce, nebo Velikonoce a mohou být také pohádkové přizpůsobené menším dětem, nebo temné a strašidelné pro dospělé. V nejbližší době se bude konat strašidelná dušičková prohlídka. Mezi kulturní akce patří promítání filmů nebo výstava dobových fotografií.

bunkr2

Vstupenky a důležité informace

Vstupenky je možné zakoupit pouze v prodejním formuláři na webových stránkách bunkru, nikoliv na místě.

Vstupné:

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 do 15 let 190,- Kč
Dospělí 250,- Kč
Senioři nad 65 let 190,- Kč

Tyto ceny neplatí pro kulturní či jiné doplňkové akce v bunkru.

bunkr3

Zdroj foto a více informací: https://www.bunkrpraslavice.cz/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Smola a Hrušky: „Chceme spraviť československý hit, ktorý prevalcuje obe republiky“

200rozSkupina Smola a Hrušky zabáva obecenstvo svojou veselou ska-punk popovou muzikou už od roku 1996. Ako sa majú a čo chystajú, aké sú ich sny, to sa dozviete v tomto rozhovore. Ponúka veľa nových a zaujímavých informácií, ktoré nie sú je len...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...


Literatura

Josef Fousek v kapse je k nezaplacení

Fousek do kapsy200Když vám na čele vyvstanou chmury, je třeba se „nakopnout“ na veselejší notu. Přestože nám média zprostředkovávají jednu katastrofální zprávu za druhou, jsou mezi námi tací, kdo dokážou z těchto zpráv vytáhnout podstatné, trefit h...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

V druhém dílu bambitky zaujmou především nové postavy

Tajemství staré bambitky 200Již podruhé mohou milovníci pohádek odhalovat Tajemství staré bambitky. Hlavní herci zůstávají, přidávají se i noví. Bude to přesto stačit na úspěch nebo populární pistoli brzy zahalí prach zapomnění?

...