Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tisk

bunkr200V Přáslavicích v Olomouckém kraji mají lidé možnost navštívit jeden z největších zpřístupněných bunkrů v České republice. Jeho plocha je 10 000 m2 a pochází ze 70. let minulého století.

 

 

 

Bunkr je plně vybaven a v případě válečného konfliktu měl sloužit jako zodolněný telekomunikační bod. Návštěvníci vstoupí za jeho 1,5 metru tlusté zdi, kam se ještě nedávno nebylo možné bez patřičných bezpečnostních prověrek dostat. „Ukážeme Vám někdejší telekomunikační sály, kuchyně a místnosti pro obsluhu, záložní energetické zdroje, filtrační a dekontaminační komory a řadu dalších místností s technikou, která měla zajistit přežití osádky bunkru,“ uvádějí na webu.

bunkr 1

Historie bunkru

Bunkr byl budován armádou a dokončen a uveden do provozu byl v roce 1976. „Vznikl monstrózní objekt, který má dvě nadzemní a čtyři podzemní podlaží. Vybavený byl na tu dobu nejmodernější telekomunikační technikou včetně záložních zdrojů energie. Posádka by uvnitř vydržela bez zásahu zvenčí až deset dní,“ popisují. V roce 1991 došlo k odsunu sovětských vojáků a o deset později pak k odchodu aktivní posádky. V roce 2010 se areál bunkru dostal do soukromého vlastnictví a od té doby prošel a stále prochází proměnou. K úplnému odtajnění bunkru došlo v roce 2016 a v červnu 2022 byl tento objekt zpřístupněn veřejnosti.

O prohlídce

Prohlídka trvá kolem 60 minut a prohlídková trasa vede jednotlivými podzemními patry objektu, kde navštívíte:

• sály ústředen,
• technologické zázemí objektu, které sloužilo pro udržení bojeschopnosti při různé vnější chemické a radiační situaci,
• „baterkový sál“,
• sál záložních zdrojů,
• zázemí pro posádku včetně kuchyněk, jídelen, ložnic,
• sekci, kde na běžnou komunikaci dohlížela tajná policie.

Na místě se konají také tematické prohlídky a různé akce. Prohlídky se řídí například aktuálními svátky jako jsou Vánoce, nebo Velikonoce a mohou být také pohádkové přizpůsobené menším dětem, nebo temné a strašidelné pro dospělé. V nejbližší době se bude konat strašidelná dušičková prohlídka. Mezi kulturní akce patří promítání filmů nebo výstava dobových fotografií.

bunkr2

Vstupenky a důležité informace

Vstupenky je možné zakoupit pouze v prodejním formuláři na webových stránkách bunkru, nikoliv na místě.

Vstupné:

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 do 15 let 190,- Kč
Dospělí 250,- Kč
Senioři nad 65 let 190,- Kč

Tyto ceny neplatí pro kulturní či jiné doplňkové akce v bunkru.

bunkr3

Zdroj foto a více informací: https://www.bunkrpraslavice.cz/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor se Siri Pettersen, autorkou trilogie Havraní kruhy

Siri PettersenSiri Pettesen je norská spisovatelka a designérka, známa především díky své populární trilogii Havraní kruhy, která žne úspěchy i v České republice. Jak se cítila, když svou knihu držela poprvé v rukou? A je nějaká z jejich postav i...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Feel good thriller Bretaňská idyla

Bretanska idyla perexJe srpen a vlna veder sužuje i nejzápadnější region Francie. Komisař Dupin je mrzutý nejen kvůli horku. Jeho podřízení si nenechali vymluvit velkou oslavu u příležitosti desátého výročí jeho služby v Concarneau.

Divadlo

Pozvánka na Hradní hrátky

hradni hratky200V sobotu 6. července se v Úštěku uskuteční už 14. ročník benefičního festivalu divadla a hudby.

...

Film

89. ročník Academy Awards, aneb předávání Oskarů 2017

oscars 2017 perexI letošní ročník předávání Oskarových cen byl plný velkých jmen a také snímků. Slavnostní vyhlášení výsledků bylo prvně vysíláno v rádiu v roce 1930 a v televizi poprvé v roce 1953. Nyní je k vidění ži...