Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tisk

bunkr200V Přáslavicích v Olomouckém kraji mají lidé možnost navštívit jeden z největších zpřístupněných bunkrů v České republice. Jeho plocha je 10 000 m2 a pochází ze 70. let minulého století.

 

 

 

Bunkr je plně vybaven a v případě válečného konfliktu měl sloužit jako zodolněný telekomunikační bod. Návštěvníci vstoupí za jeho 1,5 metru tlusté zdi, kam se ještě nedávno nebylo možné bez patřičných bezpečnostních prověrek dostat. „Ukážeme Vám někdejší telekomunikační sály, kuchyně a místnosti pro obsluhu, záložní energetické zdroje, filtrační a dekontaminační komory a řadu dalších místností s technikou, která měla zajistit přežití osádky bunkru,“ uvádějí na webu.

bunkr 1

Historie bunkru

Bunkr byl budován armádou a dokončen a uveden do provozu byl v roce 1976. „Vznikl monstrózní objekt, který má dvě nadzemní a čtyři podzemní podlaží. Vybavený byl na tu dobu nejmodernější telekomunikační technikou včetně záložních zdrojů energie. Posádka by uvnitř vydržela bez zásahu zvenčí až deset dní,“ popisují. V roce 1991 došlo k odsunu sovětských vojáků a o deset později pak k odchodu aktivní posádky. V roce 2010 se areál bunkru dostal do soukromého vlastnictví a od té doby prošel a stále prochází proměnou. K úplnému odtajnění bunkru došlo v roce 2016 a v červnu 2022 byl tento objekt zpřístupněn veřejnosti.

O prohlídce

Prohlídka trvá kolem 60 minut a prohlídková trasa vede jednotlivými podzemními patry objektu, kde navštívíte:

• sály ústředen,
• technologické zázemí objektu, které sloužilo pro udržení bojeschopnosti při různé vnější chemické a radiační situaci,
• „baterkový sál“,
• sál záložních zdrojů,
• zázemí pro posádku včetně kuchyněk, jídelen, ložnic,
• sekci, kde na běžnou komunikaci dohlížela tajná policie.

Na místě se konají také tematické prohlídky a různé akce. Prohlídky se řídí například aktuálními svátky jako jsou Vánoce, nebo Velikonoce a mohou být také pohádkové přizpůsobené menším dětem, nebo temné a strašidelné pro dospělé. V nejbližší době se bude konat strašidelná dušičková prohlídka. Mezi kulturní akce patří promítání filmů nebo výstava dobových fotografií.

bunkr2

Vstupenky a důležité informace

Vstupenky je možné zakoupit pouze v prodejním formuláři na webových stránkách bunkru, nikoliv na místě.

Vstupné:

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 do 15 let 190,- Kč
Dospělí 250,- Kč
Senioři nad 65 let 190,- Kč

Tyto ceny neplatí pro kulturní či jiné doplňkové akce v bunkru.

bunkr3

Zdroj foto a více informací: https://www.bunkrpraslavice.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Š. Jirglová: „Pracovně jsem svou knihu nazvala “plážovka.”

jirglova 200Petra Š. Jirglová vždy ráda cestovala, ať už za zábavou, nebo za prací, a tato vášeň stála v základech nejen její úspěšné prvotiny Letuška z Economy aneb co na Instagramu neuvidíte (2019), ale i románového debutu Všechno nejlepší, Anoo, volně ins...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Pěvci pod drobnohledem

pevci 200Milovníci přírody a ornitologové by měli zbystřit, neboť v červenci vyšla úžasná publikace Axela Gutjahra Pěvci. Přiblíží nám téměř devadesát nejběžnějších zpěvných ptáků střední Evropy a rozhodně stojí za to!

...

Divadlo

„Herec by měl mít intuici a potřebu něco sdělit“ říká Klára Cibulková

švandovo divadlo cibulkova (3)Krysy jsou všude! Tak by se dalo ve zkratce shrnout ústřední téma hry Krysař, v jehož ukázce, v rámci dne otevřených dveří ve Švandově divadle, ztvárnila roli krysího vymí...

Film

Nový dokumentární film Klusáka a Pecháčkové mapuje tři roky pandemie v Čechách, do kin půjde na jaře příštího roku

VelkeNic200Dokumentární režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková téměř tři roky sledovali českou společnost a její pojetí pandemie nemoci covid-19. V dokumentární tragikomedii Velké nic se autoři zaměřili na lidské příběhy, poetiku doby, bizarní obrazy nebo klí...