Íránem skrz na skrz

Íránem skrz na skrz

Tisk

mozaikou iranu200Mozaikou Íránu je název netradičního cestopisu od průvodkyně, a především popularizátorky Blízkého východu Lenky Hrabalové.

 

 

Lenka Hrabalová v úvodu popisuje, že jí občas při přednáškách lidé vyčítají, že nedělá klasické cestovatelské přednášky a dává do nich moc informací. Vysvětluje, že se nedokáže oprostit od historie, kultury, náboženství a politiky a informací o světě, kterým cestuje. „Kniha, kterou nyní držíte v rukou, není cestopis, psaní cestopisů jsem totiž prakticky vzdala. Je to sbírka zkušeností a zážitků, které vypráví o Íránu a jeho širším okolí. Také je to řada informací o zemi, národu a etnikách, jež jsou rozděleny do mnoha kapitol tak, aby čtenáři vykreslily tak velkou zemi, jakou Írán je,“ dodává.

Kapitoly jsou dále ještě členěny a nesou název Mozaikou Íránu, Na křižovatce dějin, Tisíce tváří islámské republiky, Všechny kouty země, Okem cestovatelky (a průvodkyně) a Pět tipů na pět zážitků. Kromě slova na závěr zde najdou čtenáři i Doporučenou literaturu a také filmy nebo hudbu.

Pro Írán jsem se nadchla díky knize Vladimíra Váchala a poté přednášce Kuby Vengláře. Díky nim jsem zjistila, že jde o velmi zajímavou zemi plnou nádherných míst. Proto jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít. Kapitoly o historii a dějinách pro mě byly zajímavé, ale musela jsem se nimi trochu prokousat. Chtělo to číst je více v klidu a věnovat se jim. Mnohem více mě proto nadchla kapitola Tisíce tváří islámské republiky a ty další, kde autorka více mluví o svých zkušenostech a zážitcích.

Líbil se mi její styl i přístup, přišlo mi například logické i překvapivé, jak je jednodušší říct, že má manžela nebo že je křesťankou než vysvětlovat ateismus. Smála jsem se, když jsem četla o kebabech nebo zmrzlině, zaujalo mě umění takzvaných ta´arofů a velmi zajímavé mi přišlo například čtení o pašerácích. Každý si podle mě v kapitolách najde něco svého. Skvělým bonusem jsou i nádherné většinou celostránkové fotografie. Často jsem se u nich chvíli zasekla a nemohla se na ně vynadívat, třeba na tu ze Svatyně Krále světel v Šírázu.

„Všimli jste si, vy, co jste Írán navštívili, jak hrozně je tam populární Mat a Pat? No vážně. Mají i sloveso: patomat kardan. Dělat v něčem zmatek, dělat Pata a Mata. Kolikrít si to večer pustí i dospělí a cucají u toho čaj. Nebo pivko. Pro děcka super, dospělé lidi zas baví to gesto, co Pat a Mat udělají loktem, když je „hotovo“. V Íránu (ale i v Iráku) to gesto znamená šukat, opravdu, takhle hrubě. Udělal ho každý řidič, který se mě zeptal, jak často souložím se svým vymyšleným manželem. Vlastně jen díky tomu gestu jsem v několika případech pochopila, na co se mě ptají. Kouzelné, že?“ (str. 183)

Mozaikou Íránu je velmi cennou knihou o této zemi a doporučila bych ji jak všem nadšencům, tak především cestovatelům, kteří se zde chtějí vydat. Já už se moc těším, až nastane den, kdy podle ní budu plánovat!

Lenka Hrabalová (Ph.D.) je arabistka a íránistka a letos dokončila doktorát na téma zacházení s kulturním dědictvím ve válečných zónách Blízkého východu a Afriky. Během studií navštívila více než dvacet zemí regionu, studovala v Maroku, Íránu, Tunisku a Jordánsku a region navštěvuje jako cestovatelka, průvodkyně, badatelka i novinářka. V České republice se věnuje popularizaci Blízkého východu, pořádá přednášky a školení pro veřejnost a pro školy. Je autorkou knihy Saharské příběhy (2020) a desítek článků od odborných po popularizační pro řadu českých médií. Více o ní najdete na webu: www.lenkahrabalova.cz

mozaikou iranu

Mozaikou Íránu
Autor: Lenka Hrabalová
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376
Hodnocení: 88 %

https://www.jota.cz/mozaikou-iranu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

M. Nasir KHAN z Bali: Šperky z kokosu, perleti i plodů keřů

sperky200Šperky pro něj znamenají celoživotní zálibu, možnost realizovat se, dává do nich pozitivní energii. Ve svém obchodě na ostrově Bali nabízí M. Nasir Khan stovky originálních šperků, včetně extravagantních mohutných náhrdelníků. Všechny navrhuje a vyráb...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s richhikingem


jak jsem stopoval letadlo 200Nedávno vyšla v edici Bizbooks zajímavá knížka s poutavým názvem Jak jsem stopoval letadlo. Její autor, Stanislav Gálik s tímto tématem také objel republiku se sérií přednášek, protože rozhodně má co předa...

Divadlo

JAMU udělí čestný doktorát nejhranějšímu norskému dramatikovi Jonu Fossemu

fosse 200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění obdrží přední světový dramatik Jon Fosse. Mimořádný akt se uskuteční 15. května v Divadle na Orlí. Slavnostní zasedání Umělecké rady JAMU začne v 11 hodin a proslulý norský spisovatel, básník, prozai...

Film

Richard Gere zahájil Karlovarský filmový festival

vary200Dne 3.7 začalo ve Velkém sále hotelu Thermal po osmnácté hodině slavnostní zahájení 50. Mezinárodního filmového festivalu. Před hotelem Thermal se za velkého aplausu diváků prošly po červeném koberci známé osobnosti, mezi které patří ředitel festivalu ...