Zasmějte se u příhod nejen z Číny a Taiwanu
Banner

Zasmějte se u příhod nejen z Číny a Taiwanu

Tisk

kocici kozich200V nakladatelství JOTA vyšly historky Dominiky Sakmárové, a to v knize Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi.

 

 

 

Kniha je rozdělena do třech velkých kapitol nazvaných: Taiwan: Zdejší duchové umějí chodit jen rovně, Slovensko: Tady nejsou žádní lidé, jen samé stromy a Čína: Proč jezdit do Evropy, když tady mají všechno? Zatímco v asijských zemích autorka studovala, slovenská kapitola pojednává o návštěvě jejich kamarádů ze školy u ní doma.

Dominika Sakmárová v úvodu upozorňuje, že její zážitky nejsou ani bombastické ani cestovatelské, protože chtěla jen normálně žít a pozorovat, jak žijí běžní lidé na opačném konci zeměkoule. „Ta největší dobrodružství mě pak čekala v domácnostech, v rodinách a v zastrčených restauracích i v nenápadných obchůdcích,“ doplňuje s tím, že zápisky jsou napůl deníkem a napůl mozaikou obyčejného života, který připadal neobyčejný jen jí.

Mně si Dominika získala hned první kapitolou o bramboře s mašličkou, už u ní jsem se smála a byla moc zvědavá, co vše dalšího zažije. Zalíbil se mi její styl psaní a fascinovalo mě jak její pozorování, tak popisované kulturní rozdíly mezi ní a lidmi z jejího okolí. Překvapila mě kapitola o školkách v Taiwanu, co nejsou na hraní, bylo zajímavé číst o nejrůznějších pověrách a soucítila jsem s autorkou, když byla v nemocnici nebo u doktorů.

„Pokud se o problému nemluví, neexistuje. A problém neexistoval ani tehdy, když nefungovala teplá voda, topení, internet – cokoli, co může nefungovat. Všichni se tvářili, že je všechno v pořádku. Dvě tři hodiny teplé vody denně musejí všem stačit. A když jsem potom někam volala, abych si stěžovala, lidé jednoduše položili telefon. Klidně i pětkrát za sebou. Slovensko je v této disciplíně taky úspěšné, ale Čína jednoznačně vede.“ (str. 208)

Při čtení této knihy jsem se kromě pobavení také dozvěděla spoustu zajímavostí a opravdu jsem si ji užila. Dominiku už sleduji na Instagramu a její další knihu si rozhodně nenechám ujít!

Dominika Sakmárová pochází z východního Slovenska, z města přímo pod Spišským hradem. Vedle sinologie, kterou vystudovala na Univerzitě Karlově v Praze, si její srdce získal také folklór. Vystupovala v rámci pěveckého uskupení Rusínske trio a také vede vlastní folklórní skupinu, která působí na Spiši už téměř desetiletí. Dobrodružství z cest do Číny a na Taiwan mapuje kniha Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi. Nedalekou Jižní Koreu, kde Dominika dokonce žila, mohou čtenáři prozkoumat v knize Korejské halušky, která vyjde v Nakladatelství JOTA v roce 2024. O svých zážitcích ze zemí Dálného východu, které nejdříve publikovala na svůj blog, se rozepisuje i na instagramovém účtu @dominika.sakmarova. V současnosti žije s rodinou v rumunské Bukurešti.

kocici kozich
Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi
Autor: Dominika Sakmárová
Překlad: Milena Machalová
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 239
Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/kocici-kozich-a-velbloud-u-velke-cinske-zdi.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jana Jirátová: „Program festivalu je zaměřený na INSPIRACI v mnoha oblastech.“

Jana Jiratova 200Od úterý 15. srpna se bude v Sušici konat festival Inspirace, který představí pestrou nabídku aktivit ze současné alternativní scény. Akce má být především inspirativní a nabídnout vedle zábavy i nové zážitky a vjemy. Více o festiva...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...


Literatura

Návrat do Stínadel

tajemstvi velkeho vonta perexPo dlouhých bojích ve Stínadlech zvítězilo vontské hnutí Žlutý květ a Velkým Vontem se stal jeho vedoucí Vláďa Dratuš. Zdá se však, že s ním v poslední době něco není v pořádku. Může za to návštěva tajem...

Divadlo

V NODu praská program ve švech!

nodPo letní kompozici programu No Dimension Summer se režim v experimentálních prostorech NOD vrací do normálu.  Lépe řečeno se do programu vrátí osvědčené divadelní kousky, odehraje se několik premiérových večerů a to jak divade...

Film

Tady to musí být je trpkou podívanou

altDo českých kin v oficiální distribuci vstoupí na konci dubna snímek Tady to musí být. Kontroverzní počin na pomezí dramatu a komedie rozdělil nejen filmové kritiky, ale i samotné diváky na dva tábory. Jedni ho považují za geniální, jiní z...