Vánoční tradice ve sklepení Betlémské kaple

Vánoční tradice ve sklepení Betlémské kaple

vano200V podzemí Betlémské kaple je až do 4. ledna 2016 k vidění tradiční vánoční výstava. Otevřeno bude i přes vánoční svátky. 

 

Atmosféra výstavy v podzemí  Betlémské kaple má své kouzlo a jedinečnou atmosféru.Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli je letos opravdu výjimečná. Kromě přehlídky betlémů a originálních vánočních dekorací nabízí i improvizované řemeslné dílny. V nich pozvaní mistři předvedou návštěvníkům stará, mnohdy zapomenutá řemesla.

vano0

Snahou organizátorů bylo, aby dílny vypadaly jako funkční pracovní prostory a některá řemesla se v nich dala i předvádět. Návštěvníci se tak mohou dozvědět, jak kdysi vypadala bednářská, nebo řezbářská dílna, jak se vyráběly šindele, vázala košťata nebo zhotovovaly kartáče. K vidění je i krejčovská, tkalcovská, krajkářská dílna, sklářská, ševcovská, sedlářská, knihařská nebo provaznická dílna. Těšit se návštěvníci mohou i na expozici výroby košíků.

vano87


Na návštěvníky čekají i nejrůznější historické předměty, které naši předci kdysi běžně používali, ale dnešní generaci už téměř nic neříkají.                                                                    
Také letos mají v Betlémské kapli velký prostor betlémy, jejichž tvorba je u nás velmi pestrá, jak způsobem zhotovení, tak výběrem použitého materiálu. Tím může být dřevo, sklo, kov, papír, textil, dráty, provázky, nebo třeba těsto.

vano99


Atrakcí letošní vánoční výstavy je mlýn poháněný vodou, který skutečně mele zrní. Protože se nachází ve sklepení, jedná se nejspíš o první „podzemní“ mlýn na světě.

ilustrační foto autor, www.vanocnivystava.cz


 

Rozhovor

Josef Albrecht - Klenoty naší krajiny

Klenoty nasi krajiny 200Pod názvem Klenoty naší krajiny se představuje nový osmidílný dokumentární cyklus, který se zabývá mimořádnými oblastmi v Chráněných krajinných oblastech.  Provázet nás tímto pořadem bude Miroslav Vladyka. Chcete-li v...

Hledat

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Může být cesta zpátky krokem vpřed?

otaznik je polovina srdce perexPokud existuje něco jako dokonalý život, Elin Bolasová ho má. Žije v New Yorku. Je úspěšnou a uznávanou fotografkou. Má laskavého a milujícího manžela a nádhernou dospívající dceru Alici. Nemá důvod n...

Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

Od září bude na Primě všeho víc

Prima 200Zatímco tropické teploty atakují rtuť teploměrů po celé České republice, programové oddělení televize Prima se již naladilo na podzimní vlnu. Není divu, protože podzimní schéma „primáckých“ programů startuje na televizních obrazovkách už v posledním s...