Knížka, se kterou si pavouky zamilujete

Knížka, se kterou si pavouky zamilujete

Tisk

Osm očí bez obočíSlovo pavouk, natož samotný živočich, v mnohých vyvolává tendenci začít ječet a vyskočit na nejbližší židli. To poslední, na co máme chuť, je zjišťovat, co taková potvora jí, nebo kde leze. Knížka “Osm očí bez obočí” vám ukáže, o kolik zajímavostí a krásy svojí společenskou pavouko-fobií přicházíme!

Mě se hrůza z osminohých přátel netýká. V předškolním věku jsem uváděla jako budoucí vysněné zaměstnání pozici pavoučí prezidentky. Bohužel to nevyšlo, ale mám je v úctě dodnes. Hmyz je vůbec strašně zajímavá skupina zvířat, která předčí všechny naše sci-fi představy a sama jsem proto o něm dvě knihy vydala. Když jsem objevila tuhle krásnou publikaci přímo o pavoucích, moje zvědavost zdivočela. Jak autor zvládl tuto nesnadnou látku? Nebudou pavouci působit hrozivě? Nebude to spíš naivní povídání bez průniku do skutečného světa dětského objevování a bádání? Nebo naopak nudné kázání bez fantazie?

Žádná z mých obav se nenaplnila! Asi nejsem úplně objektivní hodnotitel, protože mně se autor Rostislav Poláček prostě trefil do lidské, pedagogické, mateřské i spisovatelské noty. Jazyk autora je lehký a moc se mi líbí, že vyprávění prokládá vtipnými poznámkami a dotazy, které přesně odpovídají dětskému, občas trochu pomotanému vidění světa. Je patrné, že se svým projektem hmyzích pohádek tráví čas mezi dětmi a umí to s nimi.

Pohádky jsou spíše situační, než epické. Proběhnou vlastně v krátkém momentu, ale ten je naprosto na 100% vytěžený. Ilustruje prostředí zvířátek, zvláštnosti jednotlivých pavouků, jejich způsob života a peripetie, které řeší. Do děje je obdivuhodně nenásilně zapracováno velké množství informací o hlavních hrdinech. Každá pohádka je o jednom pavoučkovi a podíváme se do lesa, k vodě i do lidských obydlí. S personifikací to autor nepřehání, ale používá ji tak, že se děti dokážou do pavoučků vcítit.

Samostatný oddíl je vždy na konci kapitoly, kde najdeme měřítko skutečné velikosti pavouků a hravě graficky rozpracované krátké a podstatné informace o pavoucích z příběhu. Kde je najdeme, jak loví a žijí, jejich poznávací znamení, co jedí a jakou mají zvláštnost. Vše je doplněno ještě QR kódem, který po namíření fotoaparátu v mobilu nabídne link na skutečné fotografie hrdinů, o kterých jste právě četli.

Pohádky doplňují roztomilé ilustrace, které sice neumožňují žádné další bádání, hry a poznávání, jsou zkrátka čistě informační, ale zpracované mile a přívětivě pro dětské oko. Já osobně mám raději, když přidávají ještě další hodnotu, ale to už je moje nemoc z povolání.

Abych to shrnula, za mě je to opravdu precizní práce, kde autor myslel na všechno a v mracích dnešních rychlokvašek a nekvalitní překladové literatury nádherný úkaz toho, že pořád náš druh spisovatelských srdcařů a nadšenců existuje. Autorovi i našim dětem přeji jen více podobných knih a dávám na mě vysoké hodnocení 90%.

Anotace:

Taky patříte k těm lidem, kteří při setkání s pavoukem prchají pryč? Děsíte se jeho osmi očí a osmi nohou? Tak to jste zde úplně správně. My se totiž pokusíme vaše obavy a strach rozehnat, nebo alespoň trošku zmírnit.

V jedenácti pohádkových příbězích prožijete nejen napětí, dobrodružství a smích, ale taktéž se dozvíte spoustu zajímavých informací z naší krásné přírody.

Osm očí bez obočí

Nakladatel: Rostislav Poláček
EAN: 9788011045838
ISBN: 978-80-11-04583-8
Doporučená prodejní cena: 288 Kč
Autor: Poláček, Rostislav
Ilustrace: Lachoutová, Irena
Popis: 1× kniha, vázaná, 136 stran, 14,8 × 21 cm, česky
Rozměry: 14,8 × 21 cm
Rok vydání: 2024 (1.vydání)

https://m.kosmas.cz/knihy/539913/osm-oci-bez-oboci/

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová, alias Pohádková Lída je autorka 14 knih pro děti, maminka a pedagog.


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Jaký je loňský vítězný román týdeníku Reflex?

hotel royal200Hotel Royal je název poslední knihy Jana Folného. Ta vyšla v Knižním klubu díku tomu, že v září loňského roku získala Literární cenu týdeníku Reflex 2022.

...

Divadlo

Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu

MDZ Tri-musketyri200Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Dumase Tři mušketýři v nové komediální adaptaci současného amerického dramatika Kena Ludwiga, jehož titul Baskerville: Záhada...

Film

Intimní drama BLÍZKO (CLOSE) režiséra Lukase Dhonta v exkluzivní předpremiéře na MFF Karlovy Vary

blizko close 200Emocionálně silný portrét chlapeckého přátelství BLÍZKO získalo na 75. festivalu v Cannes Velkou cenu poroty - Grand Prix. (Cenu získal ex-aequo s filmem Stars at Noon reřisérky Claire Denis.) „Jemnost není slabost,“ prohlásil dojatý reži...