Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Tisk

pernstejnlove-200Na pět červencových dnů od 25. do 29. července se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, které spojuje téma lásky. Do Pardubic zamíří divadelníci z jedenácti souborů z celé republiky. Diváci se mohou těšit na komedie, muzikál, thriller nebo akrobacii. Součástí akce jsou koncerty v parkánu i rodinná sobota s legendárním Divadlem Drak. Festival zahájí představení Umění vraždy v podání Indigo company. Předprodej vstupenek začíná v pondělí 15. května v 15 hodin.

„Myslíme na všechny diváky. Na náročné znalce divadla, ale i na ty, kteří si chtějí zasmát, odpočinout si a nechat se unést festivalovou atmosférou... Máme v programu i tituly pro celou rodinu. Téma lásky všechno propojuje vážně i nevážně, tak jak to k horkým letním nocím patří,“ uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.

Mezi letošními hvězdami Pernštejnlove zazáří Robin Ferro z vyhlášeného Divadla Mír, který se představí v roli anděla (!) v autistickém leporelu s příchutí francouzského kabaretu Plavat v jezeře ostravského divadla Studio G.

Pernstejnlove Plavat v jezeře

Velkým lákadlem bude divadelní adaptace slavné komedie Válka Roseových, se kterou do Pardubic přijíždí oblíbené olomoucké Divadlo Tramtarie.

Pernstejnlove Válka Roseových

Řadu příznivců si jistě najde i pražské Divadlo v Řeznické, které do Pardubic vyšle Kateřinu Macháčkovou ve strhujícím monodramatu Show Dr. Ruth. Životopisná hra Marka St. Germaina vypráví příběh ženy, která přežila holocaust a stala se nejslavnější americkou sexuální terapeutkou. První festivalový den pak ovládne soubor Indigo Company s komediálním thrillerem Umění vraždy. Divácky úspěšná komedie si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu.

Pernstejnlove - Show dr Ruth

„Divadelní festival Pernštejnlove je vrcholem letního kulturního programu na pardubickém zámku. Atmosféra divadelních večerů uprostřed renesanční památky působí magicky, a to nejen na diváky, ale také na přijíždějící soubory,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Osmý ročník Pernštejnlove také nabídne hned dvě akrobatická představení. Na zrekonstruovaném malém nádvoří pardubického zámku budou diváky ze sedadel zvedat soubor Squadra Sua se svou pouliční rodinnou klauniádou Happy Hour a dvojice Koťátko zkázy s novinkou Třeba to vyjde. Tento soubor v minulosti na festivalu diváky překvapil jako host v představení ukrytém pod názvem Rande naslepo. Ani letos diváci nepřijdou o zážitek, vydat se na představení, o kterém nic netuší – čeká je tentokrát v pátek 28. července v šapitó na zámeckých valech.

Pernštejnlove 1

Na Pernštejnlove zvou pořadatelé pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří i DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s hořkou komedií o alkoholu, umění a životě Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka, a také brněnský soubor Divadlo Stodola s grandiózním minimuzikálem Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta.

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. Letos se představí hvězdný písničkář James Harries, talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová nebo písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem.

V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, v šapitó se totiž se svou česko-ukrajinskou pohádkou Červená karkulka představí legendární královéhradecké Divadlo Drak. Tečku za Pernštejnlove 2023 napíše talentovaný soubor Ductus Deferens s půlnoční námořnickou czenglish komedií Drým Džurny.

Vstupenky jsou v prodeji od 15. května přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová.

HLAVNÍ PROGRAM 2023

úterý 25. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří
Indigo Company, Praha / Umění vraždy
Komediální thriller překvapuje nečekanými zvraty v ději.

středa 26. 7. 2023, 18:00 / malé nádvoří
Squadra Sua, Praha / Happy Hour
Rodinné pouliční představení na způsob grotesky marinované v klauniádě.

středa 26. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří
Studio G, Ostrava / Plavat v jezeře
Autistické leporelo s příchutí francouzského kabaretu.

čtvrtek 27. 7. 2023, 18:00 / šapitó
DK Jirásek, Česká Lípa / Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka
Hořká komedie o alkoholu, umění a životě.

čtvrtek 27. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří
Divadlo v Řeznické / Show Dr. Ruth
Kateřina Macháčková v životopisné hře jako průkopnice sexuální terapie Karola Ruth Siegel.

pátek 28. 7., 18:00 / šapitó
Rande naslepo
Po čtvrté nabízíme divákům absolutní překvapení. Nikde se nedozví, na co si koupili své vstupenky.

pátek 28. 7., 21:00 / velké nádvoří
Divadlo Tramtarie, Olomouc / Válka Roseových
Zběsilá černo-černá komedie a divadelní adaptace kultovní filmové komedie

sobota 29. 7., 18:00 / malé nádvoří
Koťátko zkázy / Třeba to vyjde
Mohou nám v životě pomoci motivační knihy, videa, citáty? Nebo je lepší upr*elismus?

sobota 29. 7., 21:00 / velké nádvoří
Divadlo Stodola, Brno / Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta
Grandiózní minimuzikál je příběhem lásky a vraždy z dob, kdy Evropa tančila valčík.

DOPROVODNÝ PROGRAM 2023

Písničkářská scéna v parkánu
Úterý 25.7., 22:30 – James Harries (uznávaný anglický písničkář, který žije v Praze, dorazí s novou deskou Hiraeth)
Středa 26.7., 22:30 – Nika (talentovaná ostravská písničkářka skládá dechberoucí písně postavené na klavíru)
Čtvrtek 27.7., 22:30 – Andrea Šulcová a Vít Křišťan (debutová country-blues-jazzová deska Opportunities patří k událostem roku 2022)
Pátek 28.7., 22:30 – Jana Vébrová (s novou deskou, kterou vydala po 16 letech, přijíždí osobitá zpěvačka a akordeonistka)
Sobota 29.7., 22:30 – Sísa nebo Libuna (začínající pražská indie rocková kapela)

Úterý 25. 7., 20:30 / parkán
Václav Bartoš / Školní výlet
Fenomenální legrácka, aneb v hlavních rolích piksla pastelek a kámen.

Sobota 29. 7., 10:00 / šapito
Divadlo Drak / Červená Karkulka
Česko-ukrajinská inscenace klasické pohádky, která je dobře známá dětem i dospělým v obou zemích. Pro diváky od 3 let.

Sobota 29. 7., 24:00 / malé nádvoří
Ductus Deferens / Drým džurny
Námořnická Czenglish komedie o plavbě za americkým snem. Půlnoční tečka za osmým ročníkem festivalu.

Zdroj foto: Lukáš Zeman

Více informací:

www.facebook.com/pernstejnlove
www.pernstejnlove.cz


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

„Ohrožený druh“ Trancer se po deseti letech vrací na scénu na parníku Tyrš

trancer 200Před deseti lety hrál po pražských klubech (tehdy jste ho mohli ještě někde zaznamenat pod pseudonymem Pán ostenů), vybudoval si poměrně slušné jméno a trancovými sety bavil mnoho fanoušků a tanečníků. Pak se ale z ničeho nic ztratil a věnoval se...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...


Literatura

McCourtův Andělin popel vychází nově v nakladatelství Prostor

McCourtPokud neznáte knihu Andělin popel, nebo na ni navazující pokračování Andělina země, možná by vás leckdo mohl obvinit z literárního barbarství a neznalosti literatury. McCourt...

Divadlo

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na té...

Film

Nicolas Cage se vrací na plátna kin jako Ghost Rider. A návrat je to zbytečný.
ImageNicolas Cage je zvláštní patron. Za svou kariéru prošel neuvěřitelnými zvraty a z držitele Oscara (dnes se to zdá neuvěřitelné) se stal dost možná tím nejvysmívanějším mužem celého Hollywoodu. Pomalu, ale jistě, může přebrat...