Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Modřany

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Modřany

Tisk

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. 

Odpověděla nám Květa Strejčková z Husovy knihovny v Modřanech.

Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?

Největším hitem pro dospělé bylo: Muži, kteří nenávidí ženy a další dvě pokračování. Pro děti: Deník malého poseroutky a další pokračování. Po dotazech myslím, že čtenáře oslovily aktuálností. Mezi favority, nás knihovníků určitě nepatří.

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

Naši čtenáři rádi upřednostňují české autory. Pokud je nenajdou ve svém žánru, jdou kamkoliv jinam.

knihovny Modrany1

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

Tak úplně to pravda není. Mají je rádi, ale raději mají příběhy ze života. Ať už vymyšleného nebo i pravdivého!

Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, tak které?

Žítkovské bohyně.

Jsou knihy, které na vás zapůsobily vysloveně negativně? Pokud ano, které. 

Ne.

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se rádi pochlubili?

Pořádáme exkurze pro děti jak předškolní, tak školní. Po dohodě můžeme zaměřit povídání nejen na knihovnu jako takovou, ale třeba vyprávět o tom jak se dělá kniha nebo jak ji tvoří spisovatel :-)
Po dohodě s MŠ k nám jednou za měsíc přijde celá třída MŠ a děti si půjčují knížky, protože je to mnoho hluku najednou, organizujeme jejich návštěvu vždy před samotným otevřením knihovny.

knihovny Modrany advent

Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?

Čtení pomáhá je úžasná akce.

Setkali jste se s nějakými kuriozitami? Zanechali čtenáři v knížkách třeba netradiční záložky, měli zvláštní přání čtenářů, přebalili knihu do zajímavého obalu, rozveselila vás něčí poznámka napsaná v knize či vyřčená u půjčovního pultu?

Tradiční záložky jsou párátka a obaly všeho druhu. Bohužel někdy i od čokoládového bonbonu a to pak obvykle končí při vracení pokutou.
Máme jednu kuriozitu:
„…prosím vás, já mám tady napsanou knížku na papírku, kterou mi doporučila kamarádka, a stydím se to říct nahlas.“ Knihovník: „Ukažte, já se podívám.“ Na lístku bylo napsáno doslova toto: Píchá přes sudy. Knihovníka polilo horko a opatrně se zeptal: „Z jaké doby nebo o čem kniha přibližně je?“ „…kamarádka mi to diktovala do telefonu a říkala něco o romantice…“ Knihovníka opět polil pot a ptá se: Víte autora?“ Čtenářka: „Nevím, snad z Anglie a je to žena…“ Po několika prázdných polknutí se knihovníkovi náhle rozsvítilo a pravil: „Pýcha a předsudek?“ Čtenářka si uspokojivě oddechla, že to je určitě ono…:-)))

Zaznamenali jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

Jiří Bernard a Martin Sodomka.

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

Jasně, že hrají velkou roli, kniha bez obrázků je nezajímavá i pro dospělé. Už pan Pécuchet říkal: „Je s obrázky?“ Pan Bouvard odpovídá: „Ale jistě! Copak si myslíte, že jsem analfabet?“

knihovny Modrany interier3

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

To jsou otázky, samozřejmě!

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?

Elektronické čtečky nenabízíme, ale budoucnost už ani nepotřebují. Prostě zaujaly místo v našem životě. Někteří kombinují s papírovou. Jiní třeba z nedostatku času přijít do knihovny, jí dávají přednost. A jiní zase ne. Je to samozřejmě dáno zejména věkovou kategorií. Knihy papírové přetrvaly jako jedna z mála věcí věky a myslím, že min. do konce tohoto světa vydrží. Roste stále silná a silnější základna mladých a malých dětí, které tento svět přitahuje – naštěstí.

Jak je to s rozšiřováním počtu čtenářů, kteří si chodí knihy půjčovat? Kolik nových čtenářů vám přibude (v průměru za měsíc)? Jsou měsíce, kdy se počet nových zájemců rapidně zvýší? Přibývá nebo ubývá vaší knihovně čtenářů?

Za měsíc jich přibude cca 18. O ubývání nemůže být řeč, leda senioři, kteří v létě odjíždí na chaty, ale ani ti nevydrží být bez knížek, tak se vracejí. V létě děti na prázdninách, ale v průměru denní návštěvnosti se to moc neprojeví. Běžná návštěvnost je cca 200 lidí, o prázdninách cca 170.

Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)

Dětských čtenářů máme cca 800, tzn. těch do 15 let. Někteří k nám začali chodit pouze na internet, ale seznámili se přímo v knihovně s jinými dětmi a už třeba také čtou anebo je i těžko dostáváme pryč z knihovny, když zavíráme :-)
Internet samozřejmě svůj podíl má, ale pokud je dobrý základ v rodičích, kdy je vedou jinými cestičkami, pak bude všechno ok. Stejně tak… nastoupí do škol a tam je opět internet v popředí výuky: Známé rčení „najděte si na internetu“, najdou, opíšou a nebaví je to, a tak hledají únik v různých hrách. Myslím, že chyba je už na základních školách. :-)

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

Nejpočetnější vrstva čtenářů je mezi 32–44 lety. Nejmladší čtenář je tříletý, přišla rodina se třemi dětmi a prostě se kompletně přihlásili :-) Knihovna má celkem 2500 aktivních čtenářů.

knihovny Modrany Interier 2

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

Každý čtenář, kterému je více než 15 let má přístup ke všem knihám, tedy i k těm v PK. Rezervace pro studium se ještě nestala. V PK nemáme až tak studijní fond, spíše velmi drahé publikace nebo historicky cenné.

Jaké knihy si dnes lidé už vůbec nepůjčují?

To se nedá již tak přesně říct, před 5 lety to byl třeba Klostermann, Světlá apod. Dneska se lidé vracejí k našim dobrým, i když starším autorům. Avšak obecně řečeno, nepůjčuje se poezie.

Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?

Pořádáme kurzy internetu pro seniory i mladší.
Pořádáme autorské výstavy, výstavy kreseb a maleb z přilehlých škol.
Každý týden máme tříhodinové kreativní odpoledne – výtvarnou dílnu, malí i velcí umělci sedí přímo v knihovně mezi regály a tam probíhají úžasné debaty. I díky nim, nám čtenáři přibývají.
Dvakrát do měsíce máme: Setkávání rodičů – posezení s psycholožkou na různá témata, která se týkají výchovy dětí.
V čase Adventu máme tzv. Adventní noc, kdy pozveme několik účinkujících a je otevřeno do 23:00.

knihovny Modrany

Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli!
Redakce Kultury21.

Husova knihovna v Modřanech, Komořanská 35/12, Praha 12.
www.hkmodrany.cz,
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Husova-knihovna-v-Mod%C5%99anech/113221275484356


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Interview s Petrou Maxin - Čegiňovou

ceginova 200Petra Maxin – Čegiňová je scénaristra zo skupiny ABBA SLOVAKIA.

 

 

 

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

ANNA KRYVENKO: Cíl mého natáčení byl splněn ve chvíli, kdy jsem do filmu dostala záběry tváří vojáků okupačních armád

MUS perex rDokumentární film Můj neznámý vojín je režijním debutem Anny Kryvenko, Ukrajinky, která ve svých 23 letech odjela studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Domů, na Ukrajinu, se pravidelně vrací. Při jedné z takových návštěv narazila Anna na fotoalbu...


Divadlo

Konec mafiánů Na zábradlí

chlapci200Moje první návštěva pražského Divadla Na zábradlí po rekonstrukci mě zavedla na hru Dobří chlapci. Pod názvem je možné si představit mnoho variací o tom, o jaké dobré chlapce jde. Realita je ovšem taková, že si divadlo vzalo na paškál samotné mafi...

Film

Myslet filmem je těžké – zvláště když se něco takového úplně vytratilo

Myslet filmem perexPo téměř čtyři měsíce se v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí konala výstava MYSLET FILMEM. Navštívil jsem ji nedlouho před uzavřením (tento okamžik nastal 18.2.2023) a nestačil se divit.