Zahajovací večer Severského filmového podzimu
Banner

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

Tisk

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými a anglickými titulky a tak se nikdo nemusí návštěvy obávat.

 

 

Čtvrtečním zahájením provedl přítomné diváky Martin Severýn a zájemce o severskou filmovou tvorbu přivítala ředitelka festivalu Lenka Bazinková i velvyslanec Dánského království Ole Frijs-Madsen. Ten také pohovořil o tom, že Češi a Dánové mají mnoho společného, včetně humoru. Pak už přiblížil první promítaný film Kráčej se mnou, který je založen na skutečné události. Pro dánské vojáky, kteří se zúčastnili misí v Afganistánu a vrátili se v roce 2009 s těžkými zraněními, byl vytvořen projekt Danish Wounded Warriors. Jeho cílem bylo poskytnout zraněným vojákům rehabilitaci, se kterou pomáhaly tanečnice dánského Královského baletu. Celý úvod čtvrtečního večera byl také překládán do znakové řeči.

A teď už k samotnému filmu Kráčej se mnou. Thomas (Mikkel Boe Følsgaard) se vrací z Afgánistanu, kde podlehne zraněním po šlápnutí na nastraženou minu. Přichází o obě nohy a tím mu začíná nový zcela jiný život. Musí se vyrovnávat s nepředstavitelnou ztrátou, zvládat návaly vzteku a lítosti a především si promyslet co bude v životě dělat dál, protože tělem i srdcem je stále voják. Do stejné nemocnice dochází za svou tetou i baletka Sofie (Cecilie Lassen). Na cvičení si Thomase všimne a chce mu pomoci, ale Thomas chce vše zvládat sám, o cizí pomoc nemá zájem. Sofie se však nenechá odradit a začnou spolu pracovat. Vysvětluje, co Thomas dělá špatně a vezme si jeho trénink na starost, díky tomu je Thomasova rehabilitace velmi rychlá a úspěšná.

Thomas ale kromě života se dvěma protézami, musí řešit i svůj vztah s přítelkyní, který se vlivem událostí velmi proměňuje, komunikace vázne i mezi jeho matkou a něco nehraje i s jeho kamarádem Jimmym, který mu byl v Afganistánu po boku.

kracej se mnou

Záblesky paměti pak odhalují postupně události toho osudného dne, Thomas se musí vyrovnávat i s tím, co způsobuje v jeho životě téměř každodenní Sofiina přítomnost. Ve filmu se velmi působivě střídají scény z běžného života po úraze s těmi z Afganistánu, ale i těmi z baletních tréninků a představení. Film je nádherná, i když náročná, podívaná, která vás vezme za srdce a pokud se film promítá i ve vašem městě, neváhejte!

Druhý film, který mohli diváci ve čtvrtek zhlédnout, byl Deník darebáka z předměstí Stockholmu. K událostem z předměstí švédského hlavního města se vyjadřuje ve svých dílech mnoho švédských autorů, především spisovatelů a film nabízí jeden velmi specifický pohled. Metin, hajzlík, který krade, kde se dá a pro ránu nejde daleko, se po smrti otce považuje za ochranitele své rodiny. Jednou z důležitých věcí, která mu v hlavě rezonuje, je vzpomínka na jeho otce, který prohlašoval, že muž musí ve svém životě zasadit strom, napsat knihu a vychovat děti. Strom zasadil s otcem, děti zatím nemá, ale píše si deník.

Ten však ztratí při přijímacích zkouškách na hereckou školu. V té chvíli se začne odvíjet šílený kolotoč událostí, protože ve své prostotě Metin do deníku zapisuje veškeré záležitosti svého kriminálního života včetně pravých jmen dalších účastníků. Kdyby se tyto informace dostaly na veřejnost, stal by se z něj mrtvý muž, nehledě na to, jaké nedozírné důsledky by to mohlo mít pro zbytek jeho rodiny.

Nakladatelství, kam se deník dostane, má zájem Metinovo vyprávění vydat, protože obdivuje unikátní styl, jakým Metin dokáže psát. A tak po určitém vyjednávání a zahnání do kouta Metin sedá za počítač a píše. Když to hodně zkrátím – kniha opravdu vznikne, ovšem události, které vydání předcházejí, ale i ty, které přijdou během autogramiády, nedovolí polevit vaší pozornosti.

denik darebaka

Mnohokrát jsem během filmu ztratila pocit, že se vlastně dívám na plátno, jako bych opravdu byla u Metina doma a sledovala události zblízka. Tak jak je zvykem u severských filmů – chvíli se smějete jako blázni, chvíli tajíte dech strachem a obvykle také zíráte s otevřenou pusou, protože vás dokáže film překvapit, tak i Deník darebáka všechny tyto atributy splňuje. Pokud vám tedy nevadí drsné prostředí, doporučuji i tento film k zařazení do vašeho festivalového programu (v rámci Severského filmového podzimu můžete vidět například v Brně, Ostravě či Hradci Králové).

Až do příští středy jsou pro vás v kině Lucerna připraveny další severské filmové lahůdky. Po Praze se festival přesouvá do dalších čtrnácti českých měst. Sledujte, zda bude i u vás a vyberte si svého favorita z filmové nabídky.

Kráčej se mnou/Walk with me
Drama
Dánsko/Švédsko, 2016, 105 min
Režie: Lisa Ohlin
Scénář: Karina Dam
Kamera: Lars Skree
Hudba: Magnus Jarlbo, Sebastian Öberg
Hrají: Mikkel Boe Følsgaard, Karen-Lise Mynster, Morten Holst, Dar Salim, Petrine Agger, Morten Kirkskov, Vibeke Hastrup, Peter Christoffersen, Morten Hauch-Fausbøll, Anna Bård, Cecilie Lassen, Bo Carlsson, Sophie Zinckernagel, Anuresh Rattan
Foto: www.csfd.cz

Deník darebáka/Måste gitt
Komedie/Drama
Švédsko, 2017, 96 min
Režie: Ivica Zubak
Scénář: Ivica Zubak
Kamera: Erik Vallsten
Hrají: Lena Endre, Shebly Niavarani, Mahmut Suvakci, Madeleine Martin, Jörgen Thorsson, Manuel Dubra, David Nzinga
Foto: www.csfd.cz

Další informace a program na http://www.sfklub.cz/


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Mezi postáváním u klouzačky a mixováním ovoce vedu online čtenářský klub, říká vítězka naší soutěže

Alžběta Janečková

Alžběta Janečková, která žije s manželem a dvěma malými dětmi ve Španělsku – na západním pobřeží poblíž Santiaga de Compostela, se stala vítězkou naší literární soutěže nazvané Nejlepší d...

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Z archivu...

Čtěte také...

Prima podzim na Primě

Prima 200První srpnový den odtajnil generální ředitel Martin Konrád s programovým ředitelem Petrem Vladykou a ředitelem on-li sekce Danielem Gruntem podzimní schéma mateřské stanice Prima, kte...


Divadlo

Sbor Dejvického divadla přinesl do Zlína hru Kakadu

kakadu 200Zlín ožil již 20. ročníkem mezinárodního kulturního festivalu Setkání/Stretnutie a měl tu čest přivítat i část sboru Dejvického divadla. Ti nám předvedli hru Kakadu, která nám v obrazech a útržcích ze života mladé autistické ženy reflektuje svět.

Film

Zákruty filmové kolektivizace

altKdyž se na televizní obrazovce izolovaně vynoří nějaký film, zpravidla bývá pro nezasvěceného diváka obtížné zařadit si ho do přiměřeného kontextu, vnímat jej jako určitý korálek umístěný na dlouhé vývojové škále. Týká se to rovněž kolektivizačního drama...