Programy České televize se na podzim zahalí do staronových kabátů
Banner

Programy České televize se na podzim zahalí do staronových kabátů

Tisk

CT Doktor Martin Raub 200Rok co rok se Česká televize snaží přijít se zajímavým podzimním schématem, které by uspokojilo nejednoho, více či méně reptajícího diváka zatěžkaného odváděním koncesionářských poplatků. Avšak stejně jako člověka tak ani veřejnoprávní televize není takové, aby se maximálně zavděčila lidem všem. Strefit se totiž do diváckého vkusu, který je zmlsaný nejen velmi zručně natočenými a hojně reprízovanými seriály, televizními filmy a pořady, které svým vznikem spadají před rok 1989, ale také konkurenčními programovými nabídkami rozmanitých soukromých stanic, není vskutku nic jednoduchého.

 

Navíc se diváci i samotné stanice v současnosti potýkají s dalším nešvarem. Majitelé televizorů totiž promlouvají pomocí svých dálkových ovladačů televizními kanály, na kterých již delší dobu převažuje kvantita nad kvalitou. A protože tento tristní stav není lhostejný ani vedení České televize, tak se rozhodla svým počínáním pozdvihnout úroveň původní hrané i dokumentární tvorby. Za své umělecké i řemeslné nasazení už také začala sklízet první vavříny (např. film Osmy Jiřího Stracha se stal nejlepším evropským televizním filmem a na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech sbíraly ocenění snímky Domácí péče, Kobry a užovky a dokument Mallory, na kterých se Česká televize podílela jako koproducent). Na tyto úspěchy by pak rovněž chtěla navázat s televizní programovou nabídkou pro nadcházející sezonu.

Seriálová mela na ČT 1


Podzimní vysílací schéma prvního programu doslova zaplní jeden seriál vedle druhého. Po prázdninách se tak diváci budou moci opět setkávat s oblíbenými hrdiny z Nemocnice na kraji města, Četnických humoresek nebo První republiky. K tomuto dobře známému seriálovému trojlístku však přibydou ještě čtyři zcela nové seriály.


Prvním z nich je sedmidílný detektivní thriller Labyrint režiséra Jiřího Stracha. Nesourodá dvojice vyšetřovatelů v podání Jiřího Langmajera a Zuzany Kanócz zde bude pátrat po sadistickém vrahovi, který své oběti zabíjí v duchu středověkých mučících praktik.

CT Kriminalka


Na českou detektivní tradici rovněž naváže i režisér Jan Hřebejk s Místem zločinu Plzeň. Během šesti pondělních večerů se budou v Plzni a jejím okolí odehrávat kriminální příběhy plných záhad, jež budou řešit se specifickým humorem Lukáš Vaculík, Jan Zadražil, Martin Stránský, Vladimír Kratina, Vladimír Polívka a Berenika Kohoutová.


Vedle původní české seriálové tvorby se na ČT 1 objeví také dva další nové seriály, které jsou však volnou adaptací úspěšných zahraničních formátů. Z britských ostrovů byl do beskydského městečka například přesazen šestnáctidílný Doktor Martin. V úloze tohoto svérázného pražského chirurga, kterého obyvatelé Protějova nemají příliš v lásce, se divákům představí Miroslav Donutil. Každý si však ihned zamiluje Sašu Rašilova coby Rudyho v komediálním seriálu Rudyho má každý rád, který je přepisem amerického sitkomu Raymonda má každý rád.

CT Doktor Martin Raub

Česká televize chystá zajímavou nabídku také pro filmové fanoušky. Jestliže jste již v kině nestihli zhlédnout koprodukční snímky Krásno, Polski film, My 2 či Láska soudruhu, tak si nemusíte zoufat. Již brzy je budete moci vidět v televizní premiéře v neděli večer na ČT 1.

Těšit se můžete rovněž na nové řady Herbáře, Tajemství rodu a StarDance. A ačkoli se jedná o velmi dobře známé pořady, tak věřte, že ani v těchto premiérových sérií nebude nouze o novinky.

Dále budou hranou tvorbu a divácky přitažlivé pořady na obrazovkách střídat dokumenty, jež mají být sondou do života Čechů v tuzemsku i zámoří. Docusoap Sezóna za vodou bude například mapovat profesní i soukromé zápasy českých a slovenských hokejistů během jedné sezóny NHL. Boj s extrémními situaci zažije také pětice zhýčkaných teenagerů z velkoměst, představitelů tzv. Zlaté mládeže, která si během pěti týdnů projde náročnou manuální prací a svéráznými životními podmínkami za hranicemi svého rodného města. O něco humornější a něžnější už ale bude pohled na téma těhotenství, porod a šestinedělí v třetí řadě dokumentu Čtyři v tom, který pro svou oblíbenost přechází z ČT 2.

ČT 2 se změní v dokumentární nebe


Druhý program České televize se v nové sezoně skutečně promění v dokumentární nebe, neboť divákům nabídne okolo devatenácti českých a šestnáct cenami ověnčených světových dokumentů.
Úterní večer bude patřit českým premiérovým dokumentům. Jejich autoři se zaměřovali na výjimečné osobnosti (Evangelium podle Brabence), napínavé životní příběhy (K oblakům vzhlížíme), dramatické historické události (Výstřely v Miami), aktuální společenské fenomény (Dovolená ve dvou – dítě v ceně) i neznámá a tabuizovaná témata (Danielův svět, LSD made in ČSR).  
Také středeční prime time druhého programu vyhradí prostor pro dokumenty. V pokračování zábavného cestopisu Bedekr se moderátor Petr Rajchert vydá s novou kolegyní Michaelou Maurerovou poznávat krásy Rakouska. O dobývání nevyššího pohoří světa českými horolezci zase vypoví dokument České himálajské dobrodružství. Pozornosti filmařů neunikla ani první česká subkultura – tramping, jehož historii i současnost zpracoval Václav Křístek v třináctidílném Zvláštním znamení touhy. Reflexi aktuálních témat v České republice pak poskytnou cykly Český žurnál a Pološero.

Pokud se vám již teď zatočila hlava z bohaté dokumentární nabídky, která mimo jiné mapuje i méně lichotivou realitu, tak i na ČT 2 od ní máte možnost utéct k zahraniční hrané tvorbě. Útočiště jistě naleznete v luxusním Hotelu Adlon, kde se během devadesáti let vystřídají čtyři generace berlínských majitelů. Již popáté divákům otevře rodina Crawleyových brány svého Panství Downton, aby mohli nahlédnout do soukromí členů aristokratické rodiny i jejich služebnictva.

CT Downton


Dalších pokračování se dočkají také milovníci severských kriminálek. Nové případy bude řešit nejen šéf kriminalistického oddělení Ystadské policie Kurt Wallander, ale také odlišní švédští a dánští vyšetřovatelé, které spojuje Most.
Se zločinem a bezprávím se na ČT 2 budou potýkat také osamělí hrdinové z filmové vlny 60. a 70. let minulého století v cyklu Francouzští samotáři.


S druhou světovou válkou i vlastním svědomím se zase bude muset vyrovnat Válečná generace. Tato kontroverzní německá třídílná minisérie režiséra Philippa Kadelbacha se snaží nahlížet na nejničivější světovou válku i z druhé strany barikády, tedy z pohledu obyčejných Němců.

Legendy české kultury opět ožijí na ČT Art


Na programu zasvěcenému kultuře se první zářijový týden opět ponese v duchu narozeninových oslav. Dárky v podobě speciálních premiér budou ale obdarováni samotní diváci. Jim také budou představeny legendy české kultury a osobnosti jedné z nejvýznamnějších českých divadelních scén (Magický činoherní klub, Hoteliér), filmoví tvůrci šedesátých let František Vláčil, Karel Kachyňa či Ester Krumbachová (Zlatá šedesátá II.) i čeští architekti, jejichž stopy vedou až do největších brazilských měst (Šumné stopy).

ČT Art svým divákům již druhým rokem úspěšně zprostředkuje také umělecké zážitky z koncertních sálů a divadelních jevišť. Na televizních obrazovkách se například objeví záznam Janáčkovy opery Věc Makropulos nebo kultovní inscenace Studia Ypsilon Prodaná nevěsta aneb Pojď domů, ona brečí.

Z mezinárodní spolupráce s francouzsko-německou kulturní stanicí Arte vzešla také další podzimní novinka. Do nedělního vysílání bude zařazeno vysílací okno nazvané Podzim s ARTE, které nabídne dokumenty o architektuře a výtvarném umění.

Zábavné vzdělávání na Déčku


Česká televize v podzimním schématu nezapomíná ani na své nejmenší diváky, a tak pro ně i jejich rodiče připravila hned několik programových novinek, jež se budou pohybovat v žánru zábavného vzdělávání v různých oblastech.

CT Sam v muzeu

Cyklus pořadů nazvaný Ty Brďo pomůže nejmenším dětem přiblížit okolní jevy a situace, jež je každý den obklopují. Magazín Dva3 neboli „dva na třetí“ má zase malé diváky seznámit s kreativním přístupem k počítačovým hrám.

Opustit virtuální svět a zajít si třeba do přírody nebo do muzea. To bude rovněž jedna z hlavních devíz nových pořadů na ČT :D. Anna Polívková a Oldřich Vízner se stanou průvodci po českých muzeí a v pořadu Sám v muzeu budou diváky seznamovat se zajímavými exponáty i historickými osobnostmi. Rybář Jakub Vágner si v pořadu S Jakubem v přírodě pro děti připraví dobrodružnou expedici, která je zavede na nádherná místa v české přírodě.

CT Jakub

Již padesát let večer co večer Večerníček vítá malé i velké diváky u televizních obrazovek a uvádí je do říše pohádek. Od podzimu jim nově nabídne Pohádky pana Donutila a zprostředkuje pokračování Vynálezce Alvy a Nejmenšího slona na světě.

Foto: www.ceskatelevize.cz


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Velký rozhovor s Martinem Dejdarem

martin dejdar 200Herec, moderátor, bavič, dabér, hokejista, … To vše a mnohem víc je Martin Dejdar. V tomto rozhovoru se dozvíte, jaký nový pořad bude na Primě, co pro něj znamenal Comeback a plno zajímavých věcí nejen...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Český lev rozdá filmařům ceny už příští sobotu

Cesky Lev perexNositelům 29. výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) předají již 5. března v Rudolfinu České lvy přední osobnosti českého filmu. Budou mezi nimi nejen herečky a herci, jako například Jana Plodková, Dagmar Havlová, Jiří L...


Divadlo

Měli bychom se na svět dívat růžovými brýlemi

ruzove bryle 200V Divadle Ungelt se v březnu představily v české premiéře dvě výjimečné herečky – Hana Maciuchová a Zuzana Byndžovská. Milan Hein pro ně vybral hru Růžové brýle...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...