24. Festival francouzského filmu přilétá

24. Festival francouzského filmu přilétá

Tisk

FFF perexPořádání FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU (letos ve dnech 18. až 24. listopadu) se u nás stalo letitou tradicí, letos je chystán už po čtyřiadvacáté. Svou základnu bude mít v Praze, ale jeho ozvěny proniknou i do dalších měst: do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy. Mimopražští zájemci tak nebudou ochuzeni, i když k nim dorazí jen útržky z celkové nabídky.

Opět proběhne divácká soutěž, z níž upozorním aspoň na pozoruhodný snímek France, který pojednává o snaživé reportérce a skrze ni také o zákulisí televize. Pokud se vyvedl, slibuje nevšední zážitek; navíc by mohl podnítit, abychom situaci ve Francii srovnali se situací u nás. Skutečně mají média sklon svým divákům (posluchačům, čtenářům…) vnucovat jimi zastávaný názor či postoj jako ten jediný správný?

FFF

Možná překvapí životopisný snímek De Gaulle o slavném francouzském státníku – zachycuje jeho nesnadné rozhodování na začátku druhé světové války, kdy Francie záhy uznává porážku, ale současně se formuje hnutí odporu jak doma, tak v zahraničí, do jehož čela se de Gaulle staví. Spatříme rovněž vztahový, notně upovídaný příběh Milostné historky o míjejících se citech, jak to vyplývá z mnohočetného vyprávění trojice mladých lidí, kteří se navzájem svěřují se vším, co sami okusili, čemu byli svědky nebo o čem slyšeli.

Zdá se, že podivná až výstřední tragikomedie Sbohem, blbci! by mohla být zajímavá díky spršce těch nejcennějších Césarů (což je francouzská obdoba amerických Oscarů) - mimo jiné za nejlepší film, režii atd. Protože dosavadní ohlasy se pohybují mezi naprostým zatracením a nadšeným obdivem, zřejmě vzniklo opravdu svérázné, provokativní dílo.

FFF 4

Sbohem, blbci!

A konečně upozorním na dokument Jane očima Charlotte. V něm se sešly dvě spíše než Francii než u nás slavné ženy, dcera a matka. Tou dcerou je Charlotte Gainsbourgová (tu si pamatujeme třeba z Nymfomanky, na přehlídce ji však připomenou filmy jako 3 srdce nebo Příslib úsvitu), která po několik let natáčela portrét vlastní matky Jane Birkinové (ta před více než půlstoletím začínala v proslulých filmech jako Zvětšenina, později jsme ji mohli spatřit po boku Pierra Richarda v komedii Hořčice mi stoupá do nosu). Film zachycuje prchavé okamžiky mlčenlivého souznění i početné rozmluvy, v nichž si dvě navzájem nejbližší bytosti vyjasňují, co je k sobě poutá a co rozděluje.

FFF 3

Yves Montand si v Doznání zaherál komunistu Artura Londona

Další sekce se budou věnovat jak předpremiérám, které záhy vstoupí na plátna tuzemských kin, tak dílům z uplynulých dvou let, která jsme již mohli vidět. Nalezneme mezi nimi i čerstvé novinky, natočené v koprodukci s Francii českými tvůrci. První novinkou je velice obdivné zamyšlení nad životní dráhou jednoho význačného umělce nyní spíše francouzského než českého a nazývá se mnohoznačně Milan Kundera: od Žertu k Bezvýznamnosti. Druhým titulem je animovaný snímek Moje slunce Mad, popisující zážitky Češky, která se provdala do Afghanistánu a musela přivykat odlišným obyčejům i mravům, než poznala, že některé hodnoty – třeba soucit – jsou všelidské.

FFF 2

Bláznivý Petříček

Připomínka nedávno zesnulého Jean-Paula Belmonda (1933-2021) se omezí na dva filmy velice známé, jednak na dobrodružnou komedii Muž z Ria, jednak na anarchistické podobenství Bláznivý Petříček, a jeden naopak zcela pozapomenutý (vztahové drama Opice v zimě, kde se mladičký Belmondo setkal s Jeanem Gabinem). Režiséra podnětných, deziluzivních politických dramat Costu-Gavrase (*1933) si připomeneme jeho nejslavnějšími díly: Muž navíc se odehrává za nacistické okupace, Z čerpá z vojenského převratu v Řecku a Doznání upozorňuje na mechanismus zmanipulovaných soudních procesů ve stalinistickém Československu, které pohltily i vysoce postavené komunisty. Doznání vzniklo podle vzpomínek Artura Londona, jenž jako jeden z mála přežil. Škoda, že v přehlídce chybí Costa-Gavrasovy pronikavé výpovědi o neblahém působení amerických „poradců“ různě po světě (Stav obležení, Nezvěstný).

24. Festival francouzského filmu (festivalff.cz)
Foto: 24. festival francouzského filmu


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Lucie Roubínová: „Vím, že někde v davu sedí má obrovská opora…“

lakoma barka200V neděli 5. května se v Kaplici na Českokrumlovsku konal již 10. ročník soutěžní přehlídky dětských hudebních souborů Kaplické hrátky. Děti soutěžily v několika kategoriích a jejich výkony byly těžko porovnatelné. Hlavně proto, že každé u...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

I tlusté odborné časopisy by mohly zaujmout

kino ikon perexSpecializované časopisy, mnohdy čtvrtletníky nebo jen pololetníky, se k běžnému čtenáři téměř nedostanou. Jednak o jejich existenci neví, a i kdyby věděl, sotva by našel nějaké místo, kde se prodávají, a i kdyby takové místo objevil (třeba...


Literatura

Jo Nesbø a jeho Netopýr

Netopyr 200Detektivky severských autorů – současný hit u čtenářů. Můžeme sice spekulovat, čím se staly oblíbenými, ale já osobně raději přijímám fakt, že tomu tak prostě je. Sama mám vlastně jasno: jsou to detektivky, které jen neřeší zapeklitý případ, větši...

Divadlo

Sváteční představení v Národním divadle

nd pan z praseckova 200Na období Vánočních svátků připravil soubor činohry Národního divadla pestrou nabídku inscenací, které vám mohou zpříjemnit atmosféru tohoto jedinečného ročního období.

...

Film

Nevěstinec (Vzpomínky z domu lásky) aneb prostitutky nesuďme příliš přísně!

nevestinec 200Francouzský film „Nevěstinec“ režiséra Bertranda Bonella není novinkou. Promítal se již v roce 2011 a promítá se dál ve filmových klubech. Sáhla jsem tedy po DVD, které vyšlo letos v edici Náročného ...