Arvéd. Čemu všemu lze zaprodat duši?

Arvéd. Čemu všemu lze zaprodat duši?

Tisk

Arved perexJiří Arvéd Smíchovský byl významný hermetik, okultista, vyznavač černé magie a mimořádně vzdělaný člověk s geniální pamětí. Aby dosáhl svého cíle, byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla.

 


Život a smrt Jiřího Arvéda Smíchovského (Michal Kern) dodnes obestírají mnohá tajemství. Za války jako nacistický konfident zachránil před koncentračním táborem Štěpána Plačka (Saša Rašilov). Po válce se jejich postavení změnilo. Plaček splatil svůj dluh a zařídil, že Arvéd nebyl odsouzen k smrti, ale „jen“ na doživotí. Tím však vzájemné služby nekončí. Plaček jako vyšetřovatel Státní bezpečnosti využívá Arvéda k usvědčování nepohodlných osob a za to mu zajišťuje výhody prominentního vězně a vzácné okultistické knihy ze zkonfiskovaných knihoven. Jak může táto nebezpečná hra dopadnout?

Film od držitele Českého lva
Režisérem a spoluscenáristou filmu Arvéd je Vojtěch Mašek, držitel Českého lva, Ceny české filmové kritiky za nejlepší scénář a osmi cen Muriel za komiksovou tvorbu. V hlavních rolích se představí Michal Kern, Saša Rašilov, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl a Vojtěch Vodochodský. Jan Poláček, spoluscenárista filmu a autor knihy Malostranský ďábel, ve které přibližuje životní osudy Smíchovského, prozradil, že život hlavního hrdiny bylo docela obtížné zmapovat. Pokusil se ho ale pochopit a za pomoci faktů, dobových reálií a fantazie vytvořil příběh.

Arved

Skvělí herci, zdlouhavé vyprávění
Tou nejlepší věcí na filmu jsou herecké výkony hlavních představitelů. Michal Kern jako Arvéd doslova exceluje a s přehledem zvládá ztvárňovat všechny stránky této komplikované osobnosti. To samé platí i pro Sašu Rašilova v roli Plačka, který Kerna skvěle doplňuje. I představitelé vedlejších postav jsou fantastičtí. Další chvályhodnou složkou je hudba, která vhodně podtrhuje pochmurnou atmosféru i celkové vyznění filmu. Tady však všechna pozitiva končí.

Arved2

Příběh, který měl velký potenciál být dramatickým a zajímavým, je značně chaotický a těžce pochopitelný. Neustálé a nelogické střídání různých období zabraňuje divákovi v tom, aby se zorientoval, co se vlastně děje a proč. Většina scén navíc přináší jen minimum informací, a tak ani na konci filmu toho o Arvédovi nevíte o moc víc než na začátku. Příběh tak působí zdlouhavě a nezachrání ho ani mdlý konec.

ARVÉD
Žánr: drama, psychologický, mysteriózní
Produkce a distribuce: Česko, 2022
Scénář: Vojtěch Mašek, Jan Poláček
Režie: Vojtěch Mašek
Kamera: Dušan Husár
Hudba: Aid Kid, Jonatán Pastirčák
Hrají: Michal Kern, Saša Rašilov, Vojtěch Vodochodský, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl, Petr Čtvrtníček, Ivana Uhlířová, Marián Labuda, Emanuel Fellmer, Vojtěch Vondráček, Pavlína Štorková
Stopáž: 120 minut

Hodnocení: 55 %

Zdroj obrázků: ČSFD


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kristýna Trpková: „,Já se pořád víc než za spisovatele považuju za čtenářku, takže svoje knihy píšu hodně intuitivně.“

kristyna trpkova 200Kristýna Trpková žije v Holicích. Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. P...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Herec Juraj Kukura měl nejen talent, ale i štěstí na příležitosti a režiséry

juraj kukura 200Jedním z nejpracovitějších a nejšarmantnějších slovenských herců, který netočil jen na Slovensku nebo v Česku, ale od poloviny 80. let minulého století prakticky po celém světě, je zcela určitě Juraj Kukura. V Česku ho zpočátku prosla...


Literatura

Inspirativních žen je spousta

pribehy-pro-holky-ktere-se-neboji-byt-vyjimecne 200Presco Group vydalo pod značkou Ella a Max další knihu, tentokrát Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné.

...

Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Všechno nejhorší 2

vsechno nejhorsi  perexVysokoškolačka Tree byla nucena pořád dokola prožívat ten samý den, na jehož konci ji vždycky zabil vrah v masce maskota její univerzity. Z téhle časové smyčky se dostala tak, že odhalila totožnost svého vraha a poslala...