Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Tisk

Korzet perexPíše se rok 1877. Císařovna Sissi (Vicky Krieps) je nejen módní ikonou, ale i ztělesněním ideálu krásy. Její 40. narozeniny se rychle blíží, ona však k oslavám nevidí důvod.

 


Protože si chce zachovat svůj mladistvý vzhled, uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. Touží také oprostit se od konvencí a pedantského drobnohledu vídeňského dvora a žít si konečně podle sebe. Podaří se jí to nebo je odsouzena k životu, který bude nenávidět až do samotného konce?

Film oceněný v Cannes
Životopisní drama Korzet je dílem rakouské režisérky Marie Kreutzer, která se rozhodla představit divákům oblíbenou císařovnu z jiného úhlu pohledu, než na jaký jsou zvyklí. Proto se pokusila zobrazit Sissi jako odvážnou ženu, která touží po svobodě. Do hlavní role obsadila lucemburskou herečku Vicky Krieps, která byla za svůj výkon oceněna na filmovém festivalu v Cannes.

Podmanivá hudba, skvělé herecké výkony
I když film vypráví o životě skutečné historické postavy, nedrží se faktů. Události z císařovnina života pozměňuje a doplňuje těmi fiktivními tak, aby všechno dokonale zapadlo do celkového konceptu příběhu, který chce režisérka vyprávět. Tato kombinace skutečného a smyšleného nejen skvěle funguje, ale díky Vicky Krieps, která je jako císařovna naprosto uvěřitelná, nabízí také mnoho podnětů, nad kterými stojí za to se zamyslet.

Korzet

Za zmínku stojí i zdařilé výkony ostatních herců a zvládnutá dobová atmosféra. Originální dějová linka nabídne spoustu překvapivých momentů. Ty jsou podtrženy podmanivou moderní hudbou, kterou si zamilujete, a která spolu s historickými kulisami vytváří fascinující kontrast.

Vnitřní síla nebo bezohledné sobectví?
Režisérka chtěla císařovnu prezentovat jako silnou ženu, která má dost odvahy na to, aby žila po svém. A právě tu se objevuje velký problém, jediný v celém filmu. Tato Sissi totiž není tím, za co ji vydává. Je to nepříjemná a sobecká žena, jejíž touha po svobodě je jen póza a záminka, která jí umožňuje bezohledně manipulovat s lidmi kolem. Odvaha a rozhodnutí vzít život do vlastních rukou se někde ztratily, místo nich se na scénu dostává jen sebestřednost a povýšenost.

Pokud by bylo záměrem ukázat ženu, která se pod tíhou císařských povinností zatvrdila a uzavřela do sebe, a pro kterou bylo sobectví jedinou cestou, jak si zachovat zdravý rozum, fungovalo by to perfektně. Proč je však toto bezohledné sobectví prezentované jako vnitřní síla, vzepření se konvencím nebo dokonce jako snaha žít tak svobodně a nespoutaně, jak to jen jde? To zůstává záhadou.

Korzet 2

KORZET
Původní název: Corsage
Žánr: životopisný, drama, historický Produkce a distribuce: Rakousko, Lucembursko, Německo, Francie, 2022
Scénář: Marie Kreutzer
Režie: Marie Kreutzer
Kamera: Judith Kaufmann
Střih: Ulrike Kofler
Zvuk: Carlo Thoss
Kostýmy: Monika Buttinger
Stopáž: 113 minut
Hudba: Camille
Hrají: Vicky Krieps, Colin Morgan, Finnegan Oldfield, Tamás Lengyel, Alma Hasun, Raphael von Bargen, Aaron Friesz, Manuel Rubey, Katharina Lorenz, Jeanne Werner, Alexander Pschill,

Hodnocení: 65 % 

Zdroj foto: https://www.aerofilms.cz/korzet/ 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Vlastní nakladatelství znamená pro autora svobodu,“ myslí si spisovatelka Markéta Harasimová. Co ji přivedlo ke psaní a jak si vybírá náměty svých románů?

Harasimova perexMarkétu Harasimovou asi není třeba představovat. Tato úspěšná autorka napsala již 32 knih, z nichž dvě nejnovější – Gaslighter a Kudlanka – vyšly v minulém roce. Nahlédněte do jejího spisovatelského světa a zjistěte, co se ukrývá za obálka...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Hastrman není horor, ale dojemný příběh o nesmrtelné touze

hastrman-finalni-trailerKonečně se mi podařilo zhlédnout Hastrmana Ondřeje Havelky, který byl natočen podle předlohy knihy Miloše Urbana. Snímek je to vskutku povedený. I když často naráží na nepochopení a těší se ob...


Literatura

Podivuhodné příhody Ingrid Winterové – někdy je třeba se zbláznit

pribeh

Ingrid je v jednom kole. Je matka tří dětí, její manželství se ocitlo na mrtvém bodě, ztratilo jiskru a do toho musí stíhat spoustu povinností, o které ani nestojí, ale které nedokáže odmítnout. Třeba bez schůzek rodičovského sdružení – kde se realizu...

Divadlo

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

jamu doktorat200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převez...

Film

Severská filmová zima potěší fanoušky metalu

heavy200Není to tak dávno, co jsme vás zvali na Severský filmový podzim a už za pár dní na vás čeká zimní nálož toho aktuálně nejlepšího ze severské kinematografie. 14. února v Praze bude festival zahajovat bláznivým finským filmem o více méně úspěšné metalové...