Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

Tisk

3KinoFest perexZ původně skromné přehlídky polských a českých filmů se 3KinoFest během devítileté existence proměnilo v respektovanou kulturní událost, která přináší celý rok do hlavního města nejzajímavější novinky ze středoevropského prostoru. A letošní jubilejní 10. výročí našeho vzniku nemůže být logicky jiné.

 

Začali jsme zostra
Volodymyr Zelenskyj, Michelle Obamová, Cormac McCarthy, Jan Novák a Petra Hůlová na jednom místě. V 3KinoCentrále (V Jámě 1, Praha 1, ll. patro) představilo naše partnerské nakladatelství Argo svůj půlroční ediční plán. Pro všechny, kteří mají rádi kvalitní knihy a nestihli setkání s autory ZDE alespoň videozáznam.

3KinoFest centrala

V únoru a březnu chceme připomenout, že zlu je třeba se aktivně postavit. Pokračování charitativního projektu "Filmem proti ruské agresi” doplní akce k 65. výročí únorového bolševického převratu v ČR.

Film a umění střední Evropy
V letních měsících budou 3 víkendy patřit středoevropské kinematografii. Filmové večery proběhnou venku na Mariánském náměstí v samotném srdci hlavního města Prahy.

3KinoFest Letni kino na Marianskem námesti

Letní kino na Mariánském náměstí

V průběhu celého roku chystáme několik výstav - v současné době je v naší dvorní kavárně Řehoře Samsy (Vodičkova 30, Praha 1) k vidění výstava nepublikovaných děl akademického fotografa Pavla Hudce Ashvera. Třešničkou na dortu bude opět výstava několika znovuobjevených skvostů výtvarného umění, která se uskuteční v listopadu v rámci 10. ročníku 3KinoFest.

3Kino v roce 2022 ve zkratce
V loňském roce se díky 3Kino v Praze odehrálo několik celosvětových filmových premiér. Po dvaceti letech Prahu navštívil legendární fotograf Ryszard Horowitz, který uvedl premiéru dokumentárního filmu ve kterém vystupuje spolu s režisérem Romanem Polańským. Milým hostem charitativní akce "Filmem proti ruské agresi", kterou spolek 3Kino odstartoval na jaře 2022, byla Svjatlana Cichanouska - silná žena, která se postavila běloruskému diktátorovi. Charitativní akce se rozšířila do řady kinosálů nejen v ČR, ale zaujala tvůrce například v Polsku a ve Velké Británii. Mimo jiné i díky ní organizace PostBellum, která organizuje humanitární pomoc na Ukrajině, vybrala nemalé finanční prostředky.

Středoevropské umění se díky aktivitám 3KinoFest dostalo i do veřejného prostoru. Kromě letního kina na Mariánském náměstí ožila i pasáž domu U Nováků (Vodičkova 30, Praha 1), kde se konaly výstavy a promítaly filmy. „Tady chci zdůraznit premiéru filmu Juraje Herze Pasáž, který se právě zde v roce 1996 natáčel. Organizovali jsme filmové a literární semináře i umělecké workshopy.

3KinoFest kurator prof. Ivo Bartecek u obrazu Tamary Łemicke

kurátor prof. Ivo Barteček u obrazu Tamary Łemické

A v neposlední řadě jsme na 24 hodin divákům ukázali originál obrazu (Portrét ženy s hochem) od ikonické malířky 20. století Tamary Łempické. Olej na plátně, který byl sto let považován za ztracený,“ říká Vavřinec Menšl. Podle něho bude jubilejní 10. ročník v tomto nastaveném trendu pokračovat. „Chceme po celý rok divákům nabízet to nejlepší, co se na středoevropském uměleckém poli stane a vrcholem bude - tak jako každý rok - podzimní 3KinoFest. Zcela jedinečná a unikátní přehlídka v ČR propojuje film a umění střední Evropy. Naší ambicí je být nejlepším festivalem v Praze," doplňuje Vavřinec Menšl.

Konkrétní informace k jednotlivým akcím najdete na
www.3kino.cz
www.facebook.com/3Kino/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Protheus z Dymytry: Příští rok chystáme spoustu změn

dymytry perexS frontmanem skupiny Dymytry Protheem (Honza Macků), jsem dělal naposled rozhovor loňské léto a tentokrát se naskytla příležitost vyzpovídat Prothea na křtu nového DVD Arakainu a Dymytry k podzimnímu turné. Co se za ten rok a půl změnilo a ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Matka!: povstání Fénixe z popela?

matka perexDo kin přichází nejnovější snímek Darrena Aronofského. Kdo zná jeho předešlé filmové počiny ví, jak silný dojem jeho snímky zanechávají. Komorní drama Matka! není výjimkou a je další z řady filmů, které Vás nenechají při shlédn...


Literatura

Ne/nadčasovou knihu Jak na sítě čtěte hned, tady a teď!

Jak na site perexJestli máte pocit, že ve světě sociálních sítí pohybujete jako ryba ve vodě, nebo jste začínající rybář a hledáte zde návod, jak utkat svou první síť, neztrácejte čas a principy úspěchu plavte hledat jinam. Ale pokud potřebujete p...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...