Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

Tisk

3KinoFest perexZ původně skromné přehlídky polských a českých filmů se 3KinoFest během devítileté existence proměnilo v respektovanou kulturní událost, která přináší celý rok do hlavního města nejzajímavější novinky ze středoevropského prostoru. A letošní jubilejní 10. výročí našeho vzniku nemůže být logicky jiné.

 

Začali jsme zostra
Volodymyr Zelenskyj, Michelle Obamová, Cormac McCarthy, Jan Novák a Petra Hůlová na jednom místě. V 3KinoCentrále (V Jámě 1, Praha 1, ll. patro) představilo naše partnerské nakladatelství Argo svůj půlroční ediční plán. Pro všechny, kteří mají rádi kvalitní knihy a nestihli setkání s autory ZDE alespoň videozáznam.

3KinoFest centrala

V únoru a březnu chceme připomenout, že zlu je třeba se aktivně postavit. Pokračování charitativního projektu "Filmem proti ruské agresi” doplní akce k 65. výročí únorového bolševického převratu v ČR.

Film a umění střední Evropy
V letních měsících budou 3 víkendy patřit středoevropské kinematografii. Filmové večery proběhnou venku na Mariánském náměstí v samotném srdci hlavního města Prahy.

3KinoFest Letni kino na Marianskem námesti

Letní kino na Mariánském náměstí

V průběhu celého roku chystáme několik výstav - v současné době je v naší dvorní kavárně Řehoře Samsy (Vodičkova 30, Praha 1) k vidění výstava nepublikovaných děl akademického fotografa Pavla Hudce Ashvera. Třešničkou na dortu bude opět výstava několika znovuobjevených skvostů výtvarného umění, která se uskuteční v listopadu v rámci 10. ročníku 3KinoFest.

3Kino v roce 2022 ve zkratce
V loňském roce se díky 3Kino v Praze odehrálo několik celosvětových filmových premiér. Po dvaceti letech Prahu navštívil legendární fotograf Ryszard Horowitz, který uvedl premiéru dokumentárního filmu ve kterém vystupuje spolu s režisérem Romanem Polańským. Milým hostem charitativní akce "Filmem proti ruské agresi", kterou spolek 3Kino odstartoval na jaře 2022, byla Svjatlana Cichanouska - silná žena, která se postavila běloruskému diktátorovi. Charitativní akce se rozšířila do řady kinosálů nejen v ČR, ale zaujala tvůrce například v Polsku a ve Velké Británii. Mimo jiné i díky ní organizace PostBellum, která organizuje humanitární pomoc na Ukrajině, vybrala nemalé finanční prostředky.

Středoevropské umění se díky aktivitám 3KinoFest dostalo i do veřejného prostoru. Kromě letního kina na Mariánském náměstí ožila i pasáž domu U Nováků (Vodičkova 30, Praha 1), kde se konaly výstavy a promítaly filmy. „Tady chci zdůraznit premiéru filmu Juraje Herze Pasáž, který se právě zde v roce 1996 natáčel. Organizovali jsme filmové a literární semináře i umělecké workshopy.

3KinoFest kurator prof. Ivo Bartecek u obrazu Tamary Łemicke

kurátor prof. Ivo Barteček u obrazu Tamary Łemické

A v neposlední řadě jsme na 24 hodin divákům ukázali originál obrazu (Portrét ženy s hochem) od ikonické malířky 20. století Tamary Łempické. Olej na plátně, který byl sto let považován za ztracený,“ říká Vavřinec Menšl. Podle něho bude jubilejní 10. ročník v tomto nastaveném trendu pokračovat. „Chceme po celý rok divákům nabízet to nejlepší, co se na středoevropském uměleckém poli stane a vrcholem bude - tak jako každý rok - podzimní 3KinoFest. Zcela jedinečná a unikátní přehlídka v ČR propojuje film a umění střední Evropy. Naší ambicí je být nejlepším festivalem v Praze," doplňuje Vavřinec Menšl.

Konkrétní informace k jednotlivým akcím najdete na
www.3kino.cz
www.facebook.com/3Kino/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Václav Tobrman: Mám rád rozmanitost

Vaclav Tobrman 200Multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman patří mezi nejlepší pianisty České Republiky. V roce 2013 získal třetí místo v soutěži „Pianista roku“ a letos obsadil místo druhé. Přestože působí v několika profesionálních hudebních...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Andrzej Wajda: polský úděl

zeme200K devadesátinám žijícího, i mezinárodně uznávaného klasika mezi polskými filmaři ANDRZEJE WAJDY nachystalo pražské archivní kino Ponrepo rozsáhlou přehlídku jeho tvorby, pokrývající druhou půli května a celý červen 2016. Šest desetiletí se diváci setkáva...


Literatura

Mariette Lindsteinová: Sekta

SektaV Sektě zapadnete do temnoty, zimy, prachu, plísně a holínek plných bahna. "Pokaždé, když pocítím naději, je za rohem ještě větší katastrofa," prob...

Divadlo

Rozpustilé jeptišky z východočeské autodílny

jeptisky perexVětšina katolíků a především nekatolíků má ve svém povědomí pevně zafixováno, že jeptišky jsou vzorem serióznosti a kvůli dodržování přísné řehole ani nemají šanci zažít nějakou legraci. Dramatik Dan Goggin stejně jako staré...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...