Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

Tisk

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

 Knihu Zátopek jsem jako člověk pohybující se ve Zlíně chtěla mít doma v knihovně. Navíc pro mě byla pojistkou, kdybych nestihla jít do kina. Ale dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jestli dříve vidět film, nebo číst knihu, až jsem neodolala a pustila se do ní.

Jak popisuje anotace knihy, tak vyprávění sleduje Emila Zátopka v prolínajících se časových milnících. Střídá se zde rok 1968 s lety čtyřicátými a čtenář tak sleduje běžcovy vzestupy, pády i složitou povahu člověka, který chtěl prostě jen běhat, a to bez ohledu na ostatní.

„Všichni kluci kolem tebe už tě mají plný zuby! Z toho, jak papalášům děláš cvičenou opici. A to ty nesneseš, aby tě někdo neměl rád!“
Běželi kolem vysychající dešťové kaluže, která – aniž by to tušila – připomínala jejich vysychající přátelský vztah. Pohybovali se ve stínu topolů i ve stínu vyřčených vět.
„Najednou chceš bejt za hrdinu.“
Zátopek běžel a poslouchal. Připadal si jak Alenka v říši ivů. Kvůli tomuhle riskuje svou kariéru? Mlčky uběhli dalších sto metrů.
„Já jim na tu olympiádu seru, Emile!“ zařval Jungwirth na prázdný stadion. Aby dodal důrazu svým slovům, pohrdavě si odplivl.
„Aha,“ ozval se konečně Zátopek a otočil se k Jungwirthovi. „A proč jsi mi to neřekl hned na letišti, že jim na to sereš?“ Taky měl svou červenou linii trpělivosti. „Mohl jsem letět.“
„To jsi mohl. Nikdo se tě o nic neprosil!“ (str. 138)

Osobně jsem se o příběh Emila Zátopka dříve podrobněji nezajímala a čtení tak pro mě bylo velmi zajímavé, poučné a místy i náročné. Ale někdy to tak v životě chodí a já ocenila, že zde autor nehodnotí, čtenáři nic nepodsouvá a nechává vše na něm. V samotném závěru navíc uvádí použitou literaturu, takže kdo chce, má možnost dalšího studia.

Film jsem ještě neviděla, ale jak jsem uvedla v nadpise, tak jsem přesvědčena, že kniha je určena především těm, kteří nemohou (nebo nechtějí) do kina. Na základě toho, že se jedná o dílo napsané podle scénáře, soudím, že mu bude věrné a ve filmu tak čtenáře nečeká příliš nového. To není na škodu, je věcí každého, čemu dává přednost. Každopádně však vidím v knize promarněnou příležitost. Dávalo by mi smysl například počkat s vydáním a oživit tak později zájem o film, ale hlavně by mě potěšilo dozvědět se ze stránek něco navíc právě v souvislosti s filmem. Ať už jde o rozhovory s tvůrci filmu, nebo herci, nějaké historky z natáčení, nebo další fotografie, kterých je v knize opravdu málo. Zkrátka pohled pod pokličku vzniku filmu.

Nicméně v knihovně bude mít titul své místo a těším se, až budu mít po shlédnutí filmu kompletní obrázek.

Jiří Walker Procházka svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy (série Ken Wood). Do povědomí čtenářů sci-fi se zapsal i jako autor kyberpunkové série Rock´n´Roll. V roce 2005 s M. Žambochem stvořili a nastartovali nekonečnou knižní řadu z paralelních světů Agent JFK. Rozsáhlou space operu Hvězdní honáci mu bohatě ilustroval Kája Saudek. J. W. P. se také věnuje literatuře pro děti (detektivní řada Tajná dvojka A+B, Vynálezce Alva) nebo komiksovým scénářům (časopisy Bublifuk, Čtyřlístek). Úspěšně vstoupil i do hájemství detektivek (Mrtvá šelma, Šest nevinných) a podle televizního seriálu Rédl napsal stejnojmennou knihu. Zátopek tedy patří k jeho dalšímu zpracování filmového scénáře do knižní podoby. J. W. Procházka se dlouhé roky věnuje propagaci fantastické literatury a ve spolupráci s knihovnami a školami po celé republice pořádá literární či komiksové dílny určené pro žáky středních a základních škol.

zatopek

Zátopek
Autor: Jiří Walker Procházka, David Ondříček
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/556365-zatopek.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Prostě jsme psali a hledali nová témata,“ vzpomíná na vznik lekavých povídek Zuby nehty Jiří Holub

Zuby nehty 200Po pěti letech opět vyšly Zuby nehty – lekavé povídky autorů sdružujících se v tvůrčí skupině Hlava nehlava. Aktuální vydání má nové ilustrace, nové dvě povídky, naopak jedna schází. I po nějaké době Zuby n...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

RECENZE: Osamělý jezdec

200 jezdecOd tvůrců, kteří nám přinesli Piráty z Karibiku, jsme se letos dočkali nového díla. Opět se zmalovaným Johnym Deppem, ale tentokrát na divokém západě. Osamělý jezdec sice pozbyl milostného příběhu a akce, ale na groteskní scénky režisér Gore V...


Literatura

Josef Bergman tentokrát vyšetřuje na jižní Moravě

vrani oko200Vraní oko je název poslední detektivky, která vyšla oblíbené české spisovatelce Michaele Klevisové.

 

...

Divadlo

Ve zlínském divadle se za jízdu pod vlivem alkoholu musí na terapii

Rekondicni jizdy200V čase, kdy do platnosti přichází novela, která rizikovým řidičům jako podmínku k navrácení řidičského průkazu ukládá povinnost absolvovat terapeutický kurz, přichází Městské divadlo Zlín s aktuálně laděnou novinkou Utánképzés ittas v...

Film

Léto s Best film fest

altJiž podruhé se uskuteční ve čtyřech vybraných pražských kinech filmová přehlídka toho nejlepšího za posledního půl roku. Nejúspěšnější a divácky nejnavštěvovanější snímky budou na týden opět nasazeny do programů promítání a kdokoliv tak má možnost shlédnout to, c...