Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

Tisk

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

 Knihu Zátopek jsem jako člověk pohybující se ve Zlíně chtěla mít doma v knihovně. Navíc pro mě byla pojistkou, kdybych nestihla jít do kina. Ale dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jestli dříve vidět film, nebo číst knihu, až jsem neodolala a pustila se do ní.

Jak popisuje anotace knihy, tak vyprávění sleduje Emila Zátopka v prolínajících se časových milnících. Střídá se zde rok 1968 s lety čtyřicátými a čtenář tak sleduje běžcovy vzestupy, pády i složitou povahu člověka, který chtěl prostě jen běhat, a to bez ohledu na ostatní.

„Všichni kluci kolem tebe už tě mají plný zuby! Z toho, jak papalášům děláš cvičenou opici. A to ty nesneseš, aby tě někdo neměl rád!“
Běželi kolem vysychající dešťové kaluže, která – aniž by to tušila – připomínala jejich vysychající přátelský vztah. Pohybovali se ve stínu topolů i ve stínu vyřčených vět.
„Najednou chceš bejt za hrdinu.“
Zátopek běžel a poslouchal. Připadal si jak Alenka v říši ivů. Kvůli tomuhle riskuje svou kariéru? Mlčky uběhli dalších sto metrů.
„Já jim na tu olympiádu seru, Emile!“ zařval Jungwirth na prázdný stadion. Aby dodal důrazu svým slovům, pohrdavě si odplivl.
„Aha,“ ozval se konečně Zátopek a otočil se k Jungwirthovi. „A proč jsi mi to neřekl hned na letišti, že jim na to sereš?“ Taky měl svou červenou linii trpělivosti. „Mohl jsem letět.“
„To jsi mohl. Nikdo se tě o nic neprosil!“ (str. 138)

Osobně jsem se o příběh Emila Zátopka dříve podrobněji nezajímala a čtení tak pro mě bylo velmi zajímavé, poučné a místy i náročné. Ale někdy to tak v životě chodí a já ocenila, že zde autor nehodnotí, čtenáři nic nepodsouvá a nechává vše na něm. V samotném závěru navíc uvádí použitou literaturu, takže kdo chce, má možnost dalšího studia.

Film jsem ještě neviděla, ale jak jsem uvedla v nadpise, tak jsem přesvědčena, že kniha je určena především těm, kteří nemohou (nebo nechtějí) do kina. Na základě toho, že se jedná o dílo napsané podle scénáře, soudím, že mu bude věrné a ve filmu tak čtenáře nečeká příliš nového. To není na škodu, je věcí každého, čemu dává přednost. Každopádně však vidím v knize promarněnou příležitost. Dávalo by mi smysl například počkat s vydáním a oživit tak později zájem o film, ale hlavně by mě potěšilo dozvědět se ze stránek něco navíc právě v souvislosti s filmem. Ať už jde o rozhovory s tvůrci filmu, nebo herci, nějaké historky z natáčení, nebo další fotografie, kterých je v knize opravdu málo. Zkrátka pohled pod pokličku vzniku filmu.

Nicméně v knihovně bude mít titul své místo a těším se, až budu mít po shlédnutí filmu kompletní obrázek.

Jiří Walker Procházka svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy (série Ken Wood). Do povědomí čtenářů sci-fi se zapsal i jako autor kyberpunkové série Rock´n´Roll. V roce 2005 s M. Žambochem stvořili a nastartovali nekonečnou knižní řadu z paralelních světů Agent JFK. Rozsáhlou space operu Hvězdní honáci mu bohatě ilustroval Kája Saudek. J. W. P. se také věnuje literatuře pro děti (detektivní řada Tajná dvojka A+B, Vynálezce Alva) nebo komiksovým scénářům (časopisy Bublifuk, Čtyřlístek). Úspěšně vstoupil i do hájemství detektivek (Mrtvá šelma, Šest nevinných) a podle televizního seriálu Rédl napsal stejnojmennou knihu. Zátopek tedy patří k jeho dalšímu zpracování filmového scénáře do knižní podoby. J. W. Procházka se dlouhé roky věnuje propagaci fantastické literatury a ve spolupráci s knihovnami a školami po celé republice pořádá literární či komiksové dílny určené pro žáky středních a základních škol.

zatopek

Zátopek
Autor: Jiří Walker Procházka, David Ondříček
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/556365-zatopek.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Vojtěch Žák: „Jsem zvědavý, kolik z mých přátel mi po vydání knihy přijde rozbít hubu“

Pesec kralem 200Vojtěch Žák je 24letý žurnalista, grafoman a vypravěč příběhů, který si momentálně chce splnit sen spočívající ve vydání knihy Než se pěšec stane králem. A právě s touto fantasy knihou se nyní seznámíte díky tomuto rozhovoru.

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Báseň aneb Skoro úplně vymyšlený film vzniká v Olomouci

Basen bukowski200V březnu 2013 padne v Olomouci poslední klapka nového nezávislého filmu na motivy jedné z básní Charlese Bukowskeho. Své místo v hereckém ensemblu našli jak osobnosti z krajských divadel, tak mladí herci a neherci. Ten...


Literatura

Věčná otázka, jedna odpověď: Proč Bůh dopouští zlo

Proc BUH perex„Rozvaž a svaž“ je psáno ve starých spisech, Ve svém životě musíme nejprve rozlišit a prožít rozložení a oddělení a teprve pak se nám může podařit ono velké dílo sloučení protikladů. Člověk nejprve musí sestoupit hluboko do polarity mate...

Divadlo

Zdenek Merta u klavíru v Brně

Merta perexNa činoherní scéně Městského divadla v Brně bylo ve středu 22. ledna zase plno. Jak jsem se rozhlížel po hledišti, nenašel jsem jediné sedadlo prázdné. Když jsem se o přestávce zase rozhlédl, tak jsem konstatoval, že naprostá většina diváků byla v...

Film

Dvě filmové klasiky Davida Finchera na nejmodernějších nosičích

FincherDavid Fincher patří k nejuznávanějším režisérům současnosti a každý jeho počin je vyhlížen s velkým očekáváním. Jeho filmografie sice není tak obsáhlá a zatím sestává z deseti titulů, každý z nich je ale moderní klasikou. Dva z nich vyš...