Svět techniky v Ostravě láká malé i velké příznivce na interaktivní výstavu, jež nás zavede do života oblíbené postavičky Večerníčka. Expozice vznikla za spolupráce České televize a zaměřuje se na pohádky, které byly natočeny v Televizním studiu Ostrava. Jeho vysílání odstartovalo 30. prosince 1955. Večerníček je nejdéle vysílaným pořadem vůbec. První pohádku Kluk a kometa mohli diváci zhlédnout 2. ledna 1965.
„První místnost je věnovaná regionálnímu studiu v Ostravě a pohádkám, které vznikly v ostravské produkci. Například Dvanáct měsíčků, Hodinářův učeň a Tajemství staré bambitky. Zároveň je to oslava pětašedesátého výročí od založení studia. Najdeme zde interaktivní atrakce pro děti v Ladově chaloupce, děti si mohou vyzkoušet, jak se pohádky dabují a vyzkoušet si triky v televizním studiu. Také si mohou vyzkoušet pohádkové kostýmy přímo na sobě. Kromě hraných pohádek jsou tu i ty loutkové, máme mnoho zástupců i pohádek animovaných. Z těch loutkových je zastoupena pohádka Chaloupka na vršku od výtvarnice Šárky Váchové. Každá z z loutek je originál, který má nevyčíslitelnou hodnotu,“ sdělila Zuzana Špringlová, provozní Světa techniky v Ostravě.
Jak vlastně vznikla znělka Večerníčka? Chlapec s očima jako hvězdy a s čepičkou na hlavě, který sedí na houpacím koníkovi, v autíčku nebo jede na cirkusové jednokolce nakreslil v roce 1965 výtvarník Radek Pilař. Jeho postavičku režíroval Václav Bedřich, zatímco animaci vypracoval Antonín Bureš, dědeček herce Marka Vašuta. Hudbu ke znělce složil skladatel Ladislav Simon. Hlas Večerníčkovi propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý za honorář 75 korun. Příprava celé znělky trvala dva až tři měsíce.
Kurátorkou výstavy je Jana Sommerová. Každá část expozice má jiného autora. Každý návštěvník akce si může vyrobit vlastní večerníčkovskou čepici, k dispozici jsou i omalovánky a rébusy pro děti. Mimo jiné je zde bludišťácké hřiště, interaktivní autíčko z Krtečka, dotykové hry a mnoho dalších atrakcí.
Zároveň je k nahlédnutí i historie Večerníčka, z níž citujeme:
Ve šlépějích Večerníčka
1961
Prvopočátek vysílání krátkých pohádek pro děti před večerními zprávami tehdy ještě Československé televize se datuje k roku 1961.
1963-1964
V areálu Československé ulice v Jindřišské ulici vzniká první malé televizní studio animace. U začátků televizní animace se sešla plejáda animátorů, výtvarníků a režisérů: Josef Lamka, Eduard Hofman, František Mikeš, Alexandr Zapletal, Renáta Mázelová, Jaroslav Boček, Miloš Nesvadba, Václav Polák a další.
1964
Začíná pravidelný nedělní cyklus pohádek „Stříbrné zrcátko“. První animovaná pohádka nesla název „Jak Sluníčko rozdávalo stíny“. Napsala ji Ljuba Štíplová, scénáristka, spisovatelka a dlouholetá spoluautorka časopisu Čtyřlístek, výtvarník Josef Lamka a režie Renáta Mázelová.
1965
2. ledna se cyklus nedělních pohádek přejmenoval na Večerníček. Prvním dramaturgem pořadu a autorem názvu byl Milan Nápravník. Pohádkou o klukovi a kometě se začala psát dlouholetá historie Večerníčku. Od října se Večerníček poprvé vysílá se znělkou, kterou děti znají dodnes. První pohádka, které již znělka předcházela, se jmenovala O televizním strašidýlku. Kombinovala kreslenou animaci a fotografii. Přelomový měsíc představuje také prosinec. Na Vánoce se pět dní po sobě vysílá první večerníčkový seriál O pradědečkovi. Hrál a zpíval v něm Waldemar Matuška. Hudbu k seriálu složil Petr Hapka.
1966
V září se odvysílaly první dva díly nejstaršího původního animovaného seriálu Pohádky ovčí babičky. Hlas protagonistům propůjčila Jiřina Bohdalová, režisérem byl Václav Bedřich.
1967
Večerníček získal své pravidelné místo na televizní obrazovce, v těch časech třikrát týdně. Úterý zpravidla patřilo moderovanému Večerníčku se Štěpánkou Haničincovou a čertíkem Bertíkem nebo s tetou Boženkou (v podání Jitky Frantové) a robůtkem Emilem.Ve čtvrtek se nejčastěji vysílaly loutkové pohádky a v neděli animované příběhy. V dubnu mohly děti vůbec poprvé vidět nezapomenutelný loutkový seriál Broučci v režii Libuše Koutné a v listopadu prvních sedm dílů O loupežníku Rumcajsovi výtvarníka Radka Pilaře a režiséra Ladislava Čapka.
1968
V dubnu měl premiéru první barevný seriál O vodníku Česílkovi. Příběh z pera Václava Čtvrtka zpracoval Josef Lamka formou reliéfní animované technologie. V říjnu diváci poprvé viděli stále oblíbené Pohádky z mechu a kapradí výtvarníka a režiséra Zdeňka Smetany.
1969
Ve Večerníčku se objevily první zahraniční příběhy. Prvním zahraničním seriálem byl Pes Filipes.
1970
Večerníčkovi a jeho pohádkám na dobrou noc patří již čtyři večery: úterý, čtvrtek, pátek a neděle. V lednu se začal vysílat seriál O klukovi z plakátu výtvarníka a režiséra Josefa Kábrta. V nedělním vysílání se objevila již druhá řada kultovního seriálu O loupežníku Rumcajsovi autora Václava Čtvrtka.
1971
Vysílání Večerníčka se rozšiřuje o středu. Vysílá se pětkrát týdně. V listopadu se na televizní obrazovce poprvé objevili psí přátelé Štaflík a Špagetka, v té době pod názvem Psí život.
1972
Pohádku na dobrou noc mohou děti vidět každý den kromě soboty. V lednu se divákům představil tehdy černobílý seriál Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka.
1973
Večerníček přeje dobrou noc dětem každý večer, v lednu je dokončená pohádka O Makové panence.
1974
V dubnu a květnu se uskutečnila premiéra první řady proslaveného seriálu Krkonošská pohádka známé režisérky dětské tvorby Věry Jordánové.
1975-1980
V květnu 1975 bylo zahájeno pravidelné barevné vysílání na obou programech ČST. Postupně měly premiéru ve všech generacích oblíbené a proslulé animované seriály: Říkání o víle Amálce, Maxipes Fík, Byla jednou koťata, O Sazínkovi, Rákosníček a hvězdy, Dorotka, Bob a Bobek – králíci z klobouku, Dášeňka, Kosí bratři, O zvířátkách pana Krbce.
1976
Vzniká první speciální díl Večerníčku věnovaný výhradně dospělým, natočí jej Ladislav Čapek a jmenoval se Rumcajsí pohádka o vílině šlojířku. Druhým speciálním dílem byl v roce 1978 Maxipes Fík filmuje a zatím poslední dospěláckou pohádkou se stal Bob a Bobek Grand šou z roku 1980.
1981-1990
Večerníček uvádí na televizní obrazovku další úspěšné animované projekty: Mach a Šebestová, Káťa a Škubánek, O chytré kmotře lišce, Malá čarodějnice, Příběhy včelích medvídků, Kubula, Kuba a Kubikula, Jája a Pája, O človíčkovi, Pohádky o mašinkách, Žofka a spol..
1991
Kolem výraznějších producentských osobností začínají vznikat soukromá studia animované tvorby.
1994
Začátkem ledna vysílá Večerníček umělecky jedinečný seriál Z deníku žáka III.b aneb Edudant a Francimor na motivy literární předlohy Karla Poláčka.
1997
Na televizní obrazovku pronikají hrané příběhy z přírody. Prvním je Tuláček režiséra Václava Chaloupka, jenž dětským divákům představil život liščího mláděte.
1999
Večerníček má svou planetu a objevil ji český hvězdář Petr Pravec v Ondřejově 12. února 1999 a má číslo 33377.
2001-2004
Večerníček se stává přístavem ryze původní tvorby pro děti a české školy animace. Zahraniční seriály nacházejí své uplatnění v jiných cyklických pořadech. Postupně vznikají nové projekty, které si získávají popularitu. O skřítku Racochejlovi, Bubáci a hastrmani, Do pohádky, Matylda, Čarodějné pohádky, Jak to chodí u hrochů, Kluci ze zámku, Méďové, Vydrýsek, Pučálkovic Amina, O Kanafáskovi.
2005
Večerníčkovi se dostává péče v podobě digitalizace znělky a oslav jeho čtyřicátin.
2006-2010
Večerníček přináší další úspěšné seriály. Karlík-zlatá rybka, Doktor Animo, Berta a Ufo, Chaloupka na vršku, Malý král, Dětský zvěřinec, Inspektor Fousek na stopě a další.
2008
V lednu má premiéru mimořádně úspěšný projekt Krysáci.
2009
V září vstupují na obrazovku Žížaláci.
2010
V lednu zahajuje Večerníček premiéru prvního digitálního 3D projektu Tři prasátka režiséra a výtvarníka Michala Žabky.
2011-2015
O přízeň dětí se ucházejí další animované večerníčky. Králík Fiala, Tarbíci, Vynálezce Alva, Nejmenší slon na světě, Bílá paní na hlídání, Sedmives, To si piš, je to myš.
2013
Večerníček nalézá svůj domovský přístav na novém dětském programu ČT :D a hned od zahájení 31. srpna rozšiřuje Česká televize prostor původní české animaci denním pořadem Raníček.
2015
Do roku 2015 bylo vytvořeno zhruba 370 původních večerníčkovských seriálů. Nejčastěji jde o večerníčky tvořené kreslenou animací. Ročně má premiéru 4-6 nových seriálů.
2020
Starší černobílé nostalgické večerníčky byly v tomto roce coby součást oslav jubilea uvedeny na obrazovce ČT a vzbudily po letech značný divácký ohlas. Historické večerníčky najdou své uplatnění v různých archivních okénkách současné cyklické tvorby pro nejmenší diváky. Proto v poslední době Česká televize převádí do digitální podoby nejstarší seriály. Koloruje původní černobílé epizody Pohádek z mechu a kapradí, digitalizuje příběhy králíků z klobouku a restauruje a do vysokého rozlišení HDTV převádí legendární večerníček Krkonošskou pohádku.
Zájemci se dočkají nejen večerníčkovské historie, ale i různých perliček z tvorby této postavičky.
Výstava se koná od 2. října 2021 do 31. března 2022.
Zdroj foto: Andrea Martínková
< Předchozí | Další > |
---|