Banksymu kniha sluší

Banksymu kniha sluší

Tisk

banksy 200V nakladatelství Universum vyšla velkoformátová kniha s krysou na přebalu a jménem Banksy. Pojďte do ní nahlédnout!

Banksy a já

Na díla Banksyho jsem narazila už někdy v pubertě – slavný obraz holčičky s balónkem jsem měla uložený v obrázcích a o dalších dílech jsem měla povědomí. Poté se ke mně vrátil v předmětu Umění a média, kde jsme hledali i to, co v Banksyho dílech nebylo. Naštěstí jsem dokázala poznat symboly míru a předmět i studia dokončila bez nějaké pachuti spojené s tímto umělcem. A co mě na něj fascinuje nejvíce je, že stále tají svou identitu. Moc jsem se těšila na tuto publikaci, až se o Banksym dozvím více.

Co v knize najdete?

Kniha začíná předmluvou Johna Bradlera, který je také autorem popisků. Následují kapitoly: Být, či nebýt Banksy?, Banksy, portrét umělce, Krysy, opice a další neobyčejný stvoření, Politická a společenská angažovanost, poslání na celý život, Láska a mír, naděje a sny, andělé a démoni, Umění a improvizace, Obezděný hotel, naděje na lepší budoucnost a Epilog. V úplném závěru jsou životopisné údaje autorů a informace o autorech fotografií.

Kdo je Banksy?

Tato otázka se jeví jako velmi složitá a také autoři knihy se s ní potýkají po svém. Podle Johna Brandlera by otázka měla znít spíše, kým je Banksy a v předmluvě o něm píše toto: „Když jsem přednedávnem dostal dotaz na Banksyho osobnost, vylíčil jsem ho jako mistra šéfkuchaře. Vzal zavedenou techniku šablon – jako dítě je vyráběl každý -, přidal rychlost Bleka Ie Rat, přihodil svůj osobitý styl humoru i politického komentáře a nezákonné poškozování cizí věci povýšil na vrcholnou uměleckou formu. Bravo!"

Mě velmi zaujal popis od Alessandry Mattanza na dvacáté straně: „Co na tom sejde, kým Banksy je? Banksy není tvář, Banksy je sdělení. Banksy jsou slova, malby, nápady, obrazy rezonující v srdci, které vedou k reflexi, ke kladení otázek; které zneklidňují společnost; které kritizují a odsuzují státy s jejich chorobnými sledovacími systémy, válkami a zabíjením, s násilím, zneužíváním moci a nespravedlnostmi; které povyšují na hrdiny ty, na než se často zapomíná, ty, kteří zesměšňují konzervativního ducha, jenž se výhružně vznáší ve vzduchu a soudí a kritizuje ty, co se odlišují.“

Skvělý příběh

Alessandra Mattanza vysvětluje, že kniha nemá být výčtem Banksyho děl připomínající výstavní katalog ani nechce jeho tvorbu hodnotit; jednoduše si klade za cíl vylíčit jeho cestu a vizi a jejich prostřednictvím odvyprávět příběh. Podle mě je to příběh opravdu skvělý a zvu vás na něj! Místy budete kroutit hlavou, jindy se smát, někdy žasnout nad genialitou díla nebo jeho aktuálností, případně silou sdělení. Ve mně se střídala spoustu emocí, nechávala jsem na sebe působit díla a s velkým zájmem si o nich přečetla více.

O autorech

John Brandler je význačným a uznávaným odborníkem na street art. O Banksyho se začal zajímat roku 2003 a od té doby si vybudoval rozsáhlou sbírku děl a načerpal o tomto umělci množství vědomostí. Často vystupuje i v televizi a diskutuje o Banksyho tvorbě. V Anglii vede galerii Brandler.

Alessandra Mattanza je spisovatelka, scenáristka a umělecká fotografka. V současnosti přispívá snímky i testy do řady publikací a časopisů a podílí se na tvorbě rozhovorů a krátkých dokumentárních filmů pro televizní studio Universal a další stanice. Je také autorkou románů, scénářů, ilustrovaných cestopisů a turistických průvodců. Napsala knihy: Wonders of New York, Australia: The New Frontier, My New York: Celebrities Talk about the City, My Paris: Celebrities Talk about the Ville Lumiére, Street Art: Famous Artists Talk about Their Vision a C215: #christianguemy – Stencil Art.

banksy

Banksy
Autor: Alessandra Mattanza
Překlad: Milan Lžička
Žánr: populárně naučná, umění, kultura
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 239
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/515774-banksy.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Dasha & Epoque Quartet a jejich album Ellaboration, to je jako diamant vybroušený do dokonalosti

dasha200Ellaboration je název nového alba zpěvačky Dashy a smyčcového Epoque Quartetu, který vydali u Supraphonu před koncem minulého roku. Jeho základ tvoří písně z repertoáru americké jazzové zpěvačky Elly Fitzgerald, které protagonisté rozvedli, tedy elaborova...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Tomáš Řízek a jeho výstavy v Taiwanu

altTomáš Řízek od podzimu loňského roku jde od výstavy k výstavě. Řadu míst doma v České republice, kde si jeho ilustrace mohli čtenáři a milovníci ilustrací prohlédnout, obohatilo místo nám vzdálené – Taiwan. Výtvarník pro mís...


Literatura

Táňa Keleová Vasilková - Cukr a sůl

cukrasulNa začátku roku vydalo nakladatelství Noxi další knihu oblíbené slovenské autorky Táni Keleové-Vasilkové Cukr a sůl. Klasicky se jedná o druhé vydání opatřené působivým a decentním přebalem.

 

 

...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

Václav Neckář majitelem Hotelu HVĚZDÁŘ

VN perexNaše redakce dostala pozvánku na předpremiéru českého pořadu Hotel Hvězdář, ve kterém zazněly písně Václava Neckáře v podání dalších nejen českých zpěváků, zpěvaček, nebo herců a hereček. 

...