Filmy 30. Českého lva jsou online na dafilms.cz

Filmy 30. Českého lva jsou online na dafilms.cz

Tisk

cesky lev 200Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen. Milovníci českého filmu mohou zavzpomínat na nejvýraznější filmy a hlasovat pro svého favorita mezi vítěznými filmy z let 1993-2022, čímž budou automaticky zařazeni do slosování o tři roční předplatná DAFilms.

 

 

Online přehlídka v letošním roce nabízí divákům 21 vybraných nominovaných filmů. V nabídce nechybí hrané snímky: Arvéd, (režie Vojtěch a Mašek), který získal nejvíc nominací, Grand Prix (režie Jan Prušinovský) a historický velkofilm Jan Žižka (režie Petr Jákl) se 4 nominacemi, Poslední závod (režie Tomáš Hodan) se dvěma nominacemi, Kdyby radši hořelo (Adam Koloman Rybanský) nebo rodinný film Buko (režie Alice Nellis).

Kompletní zastoupení má na dafilms.cz kategorie o nejlepší dokumentární film. Snímek Bratrství (režie Francesco Montagner), který byl na DAFilms uveden už v loňském roce v exkluzivní online premiéře. Příběh českých letců RAF Good Old Czechs (režie Tomáš Bojar). Dokumentární opera KaprKód (režie Lucie Králová). Observační dokument z přijímaček na AVU Zkouška umění (režie Adéla Komrzý, Tomáš Bojar). A mimořádně zdarma si mohou diváci přehrát příběh nekonvenční umělkyně Toyen, baronka surrealismu (režie Andrea Sedláčková).

„Přehlídka Českého lva na dafilms.cz je pro diváky a divačky skvělou příležitostí vidět co nejvíc nominovaných filmů na jednom místě. O to víc máme radost, že můžeme tento rok uvést také průřez historie ocenění za 30 let Českého lva a při tomto ohlédnutí za českým filmem nechat zvolit diváky a divačky nejoblíbenější český film od roku 1993“, shrnuje k přehlídce výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov.

Přehlídka nominovaných filmů na DAFilms probíhá ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií, která výroční ceny Český lev uděluje. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu 4. března 2023 v pražském Rudolfinu a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20.10 hod.

cesky lev1

Seznam snímků dostupných online v rámci přehlídky:

Hrané a animované filmy

 • A pak přišla láska – režie Šimon Holý (online od 28. února)
 • Běžná selhání – režie Cristina Grosan (online od 27. března)
 • Arvéd – režie Vojtěch Mašek
 • Buko – režie Alice Nellis
 • Carp Xmass – režie Anna Heribanová
 • Grand Prix – Jan Prušinovský
 • Jan Žižka – režie Petr Jákl
 • Kdyby radši hořelo – režie Adam Koloman Rybanský
 • Poslední závod – režie Tomáš Hodan
 • Slovo – režie Beata Parkanová (online od 1. března)
 • Tmání – režie Ondřej Moravec (making of VR film)
 • Zuza v zahradách – režie Lucie Sunková

Dokumentární filmy

 • Bratrství – režie Francesco Montagner
 • Good Old Czechs – režie Tomáš Bojar
 • KaprKód – režie Lucie Králová
 • Toyen, baronka surrealismu – režie Andrea Sedláčková
 • Zkouška umění – režie Adéla Komrzý, Tomáš Bojar

Studentské filmy

 • Asterión – režie Francesco Montagner
 • Atestace – režie Jan Hecht
 • Ostrov svobody – režie Petr Januschka
 • Vinland – režie Martin Kuba

Filmy jsou divákům dostupné online od 21. února (pokud není uvedeno jinak).

Cena za zhlédnutí filmu od 45 Kč.

Vybrané filmy jsou uváděné zdarma po registraci.

Více informací: https://dafilms.cz/


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Monika Kopřivová: Objevování rodinné historie nám pomáhá poznat sama sebe

Monika Kopřivová 1 2023 c archivPKdyž po studiích zahájila svou kariéru v lékárně jako doktorka farmacie, zdaleka ještě netušila, že za několik málo let odvrátí osud její cestu k jinému cíli. Nyní je již...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Karlovy Vary: lze odmítnout pozvání na slavnost?

KVIFFlogo1Na letošním karlovarském filmovém festivalu bude uvedena řada digitálně restaurovaných filmů, mezi nimi i české podobenství Jana Němce O SLAVNOSTI A HOSTECH. Diváky naprosto přehlížený, ovšem odbornou veřejnosti velebený snímek, v němž se nacházely ...


Literatura

Víte, že jste pravděpodobně také Idioti 21. století?

200litPsychologická novela Idioti 21. století je druhou samostatnou knihou Vesny Tvrtković. Tato autorka se narodila v Sarajevu, z kterého v roce 1992 s rodinou uprchla kvůli válce do Prahy, kde žije a pracuje. V roce 2009 absolvovala obor tvůrčí psaní na Lit...

Divadlo

Převychová farář neonacistu, nebo neonacista faráře?

adamova jablka perexFarář Ivan (Jacob Erftemeijer) je prototyp vzorného křesťana. Ve všem vidí jen to dobré a vůbec nepochybuje o tom, že Bůh při něm stojí a pomáhá mu. Proto na faře poskytuje útočiště osobám ve výkonu alternativního trestu ...

Film

Co zajímavého o filmu vyšlo na Slovensku?

200filmZatímco u nás zjišťujeme, že důležité publikace o filmu šíří nakladatelství, která se tímto oborem buď nezabývají jako svým hlavním předmětem zájmu (Host, Academia), nebo se jedná o malé vydavatele, zato s výrazným vkladem nadšenectví (Casablanca, Camera...