Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky do exotické krajiny Hany Mikulenkové

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky do exotické krajiny Hany Mikulenkové

Tisk

mikulenkova 200Hana Mikulenková na výstavě představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně FLOW. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla. Vzniká tak obsah přítomnosti s odkazem na minulost a vzkazem do budoucnosti a jsou svým způsobem jakýmsi autorčiným deníkovým záznamem. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 8. března v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 5. června 2022.

Hana Mikulenková (*1985) patří k mladé generaci malířek. Absolvovala studia v ateliéru Ivana Csudaie na katedře malby a jiných médií na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě (2005–2011). Po stážích v Brazílii, Řecku a Portugalsku byl pro její další umělecký vývoj podstatný pobyt na indonéském ostrově Bali, kde v letech 2017–2018 navštěvovala Institut umění v Denpasaru. Nyní žije a tvoří ve Vidči u Rožnova pod Radhoštěm.

„Krajina jako expresivní prožitek z barev a světla, vycházející z předem připraveného plánu, přesto i s ponechaným místem pro improvizaci a cit. Tak by se dala ve zkratce vystihnout tvorba Hany Mikulenkové,“ přibližuje kurátor výstavy Ivan Bergmann z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Stěžejní se pro autorku stal její opakovaný pobyt na indonéském Bali. Inspiraci našla nejen ve zdejší bohaté fauně a flóře, ale i v samotném moři. Sleduje neustálé proměny přírody, která je pro ni metaforou života a svobody. Symbolicky často ztvárněnou motivem ptáka.

„Mikulenková je vlastně velká romantička, která pracuje se symbolikou odkazující ke křehkosti a ženskosti. Tento přístup pak staví do kontrastu se silnou expresí. Různě tak kombinuje jemné pastelové barvy s těmi fluorescentními a třpytivými. Její gestický malířský rukopis postavený na postupném vrstvení je zbaven přílišné popisnosti a blíží se abstrakci. Patrný je zde i vliv street artu, který se odráží v užití sprejových barevných ploch i prací s písmem a slovy, které autorka do obrazů někdy ukrývá,“ doplnil Ivan Bergmann.

Mikulenkova1

Výstava FLOW Hany Mikulenkové volně zapadá do cyklu projektů, sledujících malířské přístupy k barvě samotné a vůbec tvorbu autorů spojených se Zlínským krajem.

K výstavě jsou plánovány také komentované prohlídky, s její autorkou se uskuteční v úterý 5. dubna v 17 hodin a s kurátorem pak v úterý 3. května v 17 hodin.

Autorka Hana Mikulenková se také rozhodla svou činností podpořit Ukrajinu a na vernisáži bude nabízet k prodeji grafické listy, z limitované a nelimitované série, které vznikly převážně v zahraničí. Celý výtěžek půjde na konto Člověka v tísni.

Mikulenkova 2

Zdroj foto: Klára Stojanovičová

Více informací na www.galeriezlin.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Byla doba, kdy jsem se doslova nezastavila

archiv Kateřina NeumannováPPrvní úspěch slavila již jako žákovská mistryně ČR v kanoistice. Pak se dvakrát stala juniorskou mistryní světa v běhu na lyžích. Během své aktivní sportovní kariéry byla Kateřina Neumannová dvakrát m...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Pozvánka na vernisáž Marka Piana

Marek Piano200Městské divadlo Brno všechny zve na vernisáž výstavy obrazů Marka Piana, která se uskuteční v pondělí 22. dubna 2024 v 16.00 hodin v Galerii Jefa Kratochvila v 1. patře Činoherní scény MdB. Slovo úvodem pronese sám autor.

...

Literatura

Harlan Coben tentokrát poodhalí zločiny z prostředí šlechtické rodiny

Říkejte mi Win 200Harlan Coben se během let stal jedním z nejoblíbenějších autorů kriminálních románů nejen u nás. V jeho nejnověji česky přeloženém přírůstku s názvem Říkejte mi Win budete opět svědky napínavé zápletky s možná nečekaným koncem.

Divadlo

Mladá krev a staré kosti divadelní tradice v příští sezóně HaDivadla

hadivadlo200Brněnské HaDivadlo se ve své 39. sezóně 2013/2014 chystá obrátit svoji pozornost k protipólu dvou postav hrdina – monstrum v klasických dramatických textech. Divadlo se navrátí k ikonám české i světové divadelní tradice, jako j...

Film

Záhy začne další ročník Febiofestu

Febiofest JJ perex
Stejně jako v uplynulých letech se i letos pořádá v Praze FEBIOFEST. Tato filmová přehlídka, obohacená i soutěžními sekcemi, se měla původně uskutečnit na jaře, avšak kvůli epidemii covidu byla odložena.  Začíná v pátek ...