Vodní elektrárna Dlouhé stráně vyrábí elektřinu už 25 let, za tu dobu vyrobily 10 milionů MWh elektrické energie

Vodní elektrárna Dlouhé stráně vyrábí elektřinu už 25 let, za tu dobu vyrobily 10 milionů MWh elektrické energie

Tisk

dlouhe strane200Téměř každý turista mířící do jesenických hor touží spatřit přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, jež má přezdívku Magické oko Jeseníků. Horní nádrž ve výšce 1350 metrů nad mořem je prostě nepřehlédnutelná a všem učaruje. Zájem budí nejen architektonická stavba elektrárny obklopená okouzlujícím horským prostředím, ale především technické zázemí jejího chodu.

Elektrárna má tři prvenství. Je vybavena největší reverzní vodní turbínou v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW, je elektrárnou s největším spádem v České republice – 510,7 m a je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem v ČR 2 x 325 MW.

Za 25 let provozu se vyrobilo na Dlouhých stráních přes 10 milionů megawatthodin elektrické energie, z toho samotná přečerpávací elektrárna vyrobila 9.972.999 Mwh a přidružená malá vodní elektrárna 10.697 Mwh elektrické energie. Svou operativností, možností rychlého najetí do ostrého provozu a velkou kapacitou nádrží pomáhají Dlouhé Stráně už čtvrt století udržovat stabilitu české přenosové soustavy a předcházet možným blackoutům.

„Výstavba elektrárny začala v roce 1978, ale v 80. letech byla převedena do útlumového programu. V roce 1985 se rozhodlo o modernizaci původního záměru a po roce 1989 se daly práce do pohybu opět naplno. Nejkritičtějším okamžikem výstavby byla havárie turbosoustrojí v červnu 1994, po níž se dokonce zvažovalo zastavení projektu. Po důkladné analýze se ale nakonec elektrárna dokončila a v roce 1996 postupně uvedla do plného provozu,“ přiblížil historii výstavby Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ. 

dlouhe strane1

Elektrárna, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Zatímco dříve ji část ekologů zatracovala, teď sklízí její tvůrci uznání, například cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos pro životní prostředí. „Ta cena patří všem, kteří před desítkami let elektrárnu vyprojektovali a postavili, ale i dnešním inženýrům a technikům ze Skupiny ČEZ a provozním zaměstnancům elektrárny. Díky nim prošly technologie v posledních letech rozsáhlou modernizací, která účinnost, a tedy i prospěšnost našeho největšího vodního akumulátoru ještě zvýšila,“ řekl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Energetici si význam Dlouhých strání uvědomují, a proto pravidelně investují do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a navýšení bezpečnosti elektrárny, jen v posledních pěti letech šlo o stovky milionů korun. Mezi největší a nejdůležitější investice poslední pětiletky patří výměna obřího oběžného kola nebo rozsáhlá rekonstrukce dolní nádrže, která byla vůbec poprvé od zahájení provozu elektrárny vypuštěná. 

dlouhe strane2

„Letošní novinkou je zvýšení provozní hladiny horní nádrže o 70 centimetrů, což umožnilo zvýšení akumulované energie v horní nádrži z 3500 MWh na 3700 MWh. Pro elektrárnu je to velký přínos, který umožní efektivní využívání nových obnovitelných zdrojů a přispěje k dalšímu zvýšení stability v české přenosové soustavě. Za svou krátkou historii se Dlouhé Stráně staly oblíbeným turistickým cílem, zavítalo na ně už přes 1,2 milionu návštěvníků. Horní nádrž si každoročně prohlédne kolem 90 tisíc lidí a zhruba třetina z nich si nenechá ujít exkurzi v podzemních útrobách elektrárny. Další fanoušci industriálních staveb mohou Dlouhé stráně navštívit virtuálně na webu http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/,“ dodal mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Po rozvolnění koronavirových opatření opět začaly exkurze do elektrárny, ČEZ nabízí nový koutek pro děti s edukativní stěnou, která jim pomůže pochopit princip vodivosti nebo fungování elektrárny. Novinkou pro ty úplně nejmenší je obkreslovací světelný stůl s motivem elektrárny a skřítků Enerů. Zpestřením prázdninových exkurzí je letní soutěž s názvem Za zelenou energií se Skupinou ČEZ zaměřená na čistou energii. Na začátku prohlídky dostane každé dítě tužku a kvíz, který v průběhu prohlídky vyplní podle umístěných nápověd a na závěr za něj dostane odměnu. Ani kvízový papír nepřijde nazmar. Z něj si budou moci děti složit praktickou krabičku jako vzpomínku na návštěvu infocentra. 

dlouhe strane3

„Těší nás možnost znovu otevřít naše Infocentrum návštěvníkům, ale stále musíme být obezřetní. Proto bude počet návštěvníků ve skupině omezen a návštěvníci budou muset i nadále dodržovat platná preventivní opatření,“ zakončil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Podívejte se do galerie na více autorčiných fotek:


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Krádeže času Jany Eichler-Ruské

chimeara jana perexMnozí umělci touží zachytit prchavé okamžiky krásna a uchovat je natrvalo. Patří mezi ně i severočeská výtvarnice Jana Eichler-Ruská, tvořící pod značkou Chimeara. Lze uchopit přelud a přetavit jej do hmatatelné podoby? Je možn...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...


Literatura

Lenka Sobotová: Suchý konce

suchy konce perexDuševní samomluvy a suchý konce. Někdy máme chuť se začíst do něčeho, co je obyčejné i neobyčejné, zároveň tím, jak to proniká do nitra duše, jak nás to osvobozuje od vlastních myšlenek, protože zjistíme, že jiní lidé mají někdy v h...

Divadlo

Lucie Trmíková: „Přijďte si poslechnout krásná slova plná barvy, života, touhy, lásky i bolesti.“

Dvoji domov 200V Experimentálním prostoru NoD se dnes odehraje premiéra inscenace Nebeský-Trmíková-Prachař: Dvojí domov / z Čepa, a proto jsme oslovili paní Lucii Trmíkovou, která je zde herečkou i scenáristkou. Co má předat toto dílo Jana Čepa a proč bys...

Film

Přátelský podvod aneb Mystifikace (nejen) v české literatuře 20. století

mys 200Historická sebereflexe českého národa o sobě samém mnohdy vycházela z podvržených podkladů, tvářících se přitom naprosto seriózně a důvěryhodně, ba státotvorně. Tak tomu bylo v případě Hájkovy kroniky, při sporech kolem Rukopisů. A stejná slova lze vztáhno...