Filmový festival Locarno uvede ve světové premiéře český animovaný film O krávě

Filmový festival Locarno uvede ve světové premiéře český animovaný film O krávě

Tisk

Vizual O kraveKrátkometrážní animovaný snímek O krávě se probojoval do soutěžní sekce Pardi di domani na 76. ročníku filmového festivalu v Locarnu. Režisérkou tohoto originálního díla je talentovaná animátorka a ilustrátorka Pavla Baštanová, která ve spolupráci s produkční společností MAUR film vytvořila fascinující koláž obrazů zachycujících život krav.

Svou režií, animátorka skládá mozaiku drobných příběhů z celého světa, v nichž krávy prožívají různé pozitivní i negativní okamžiky. Tento film se zaměřuje na globální pohled na život těchto zvířat a jejich vztah k člověku. Vizuálně pestré obrazy vykreslují krávu jako citlivou bytost, která si zaslouží obdiv. Stylizovaná poetika, hravost a humor snímku přináší naději na lepší svět.

Snímek slouží jako připomínka k zamyšlení nad životem zvířat a nabádá diváky, aby je uznávali jako složité, živé bytosti, a ne jako pouhé zboží v rámci našeho lidského ekonomického průmyslu. „Ráda bych, aby byl film impulsem k zamyšlení nad životem zvířete – v tomto případě krávy – aby upozornil na to, že je potřeba vnímat každého tvora komplexně, jako živou bytost, ne pouze jako součást našeho lidského hospodářského průmyslu. Nechci však, aby byl film působil radikálně angažovaný nebo ryze dokumentární a kritický, přestože volně pracuji s pečlivě nasbíranými fakty,” vysvětluje režisérka Pavla Baštanová.

Dvanáctiminutový snímek je vytvořen technikou kombinující malbu, kresbu a papírovou koláž spolu s počítačovou animací, což nabízí částečně abstraktní prostředí i perspektivu. „Inspirací jsou mi umělci jako Henry Moore, Paul Klee, Joan Miró nebo Pablo Picasso, kteří ve své tvorbě balancují na hraně reality a abstrakce. Ikonické kresby býka Pabla Picassa jsou velkým zdrojem pro svou zkratkovitost, nadsázku a jasnou čitelnost, ” dodává animátorka.

„Lidé si užívají přítomnost krav více, než by si člověk myslel. Oceňují hodnoty, které kráva a tento snímek představují: laskavost, pokoru a jednoduchost. Film byl podpořen všemi fondy, o které jsme se ucházeli – ať už na lokální, nebo mezinárodní úrovni. A já jsem poprvé zažila, jaké to je produkovat film bez jakýchkoliv tvůrčích omezení,” říká producentka Môťovská z MAUR filmu.

O krávě

Projekt finančně podpořili Státní fond kinematografie a Nadační fond FILMTALENT Zlín a vznikl v česko-švýcarské koprodukci.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdenka Chocholoušová: Pigy je pro nejmenší děti opravdovým parťákem

chocho200Zdenko, vítám vás u našeho rozhovoru. Jste duchovní matkou prasátka Pigyho. Co bylo impulsem k jeho vzniku?

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...


Literatura

Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

mytne 200Mladý pár si vyrazí na svatební cestu do kempu, do oblasti močálů a tak trochu do území nikoho. Není tu pořádně signál, ale novomanžel Titus to bere právě jako dobrou věc – odpočinout si od moderní doby a techniky. Jeho žena Melanie, si to vůbecnemy...

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

7 dní v Havaně aneb jak její obyvatelé žít umějí

7 dni v havane„Film 7 dní v Havaně“ je velmi netradičním filmem, který se bude promítat v našich kinech. Zaujme nás zejména svým poutavým pohledem na Havanu  roku 2011.  Pokud jste ještě v Havaně nebyli, anebo jste mě...