Rok konopí hrozí novou vlnou nespokojenosti s naší legislativou
Banner

Rok konopí hrozí novou vlnou nespokojenosti s naší legislativou

Tisk
ImageRok konopí je vyčerpávající český dokumentární film, který se snaží dobrat odpovědi, zda je marihuana skutečně tak zázračným lékem, jak mnozí tvrdí, a proč je tak těžké její využití legalizovat. Tvůrci filmu sbírali víc než dva roky výpovědi mezi českými pacienty s roztroušenou sklerózou a rakovinou, alternativními léčiteli, výrobci marihuanových přípravků, českými politiky, odborníky adiktologie a izraelskými pěstiteli. Široký rozsah výpovědí zaručuje vysokou informativní hodnotu a díky tomu rozhodně nelze film nařknout z předpojatosti nebo slepého prosazování marihuany.




Rok konopí se sice nese v duchu alternativní léčby a návratu k přírodě, ale nejvíc ze všeho je velice zajímavým dokumentem, přinášejícím mnoho dobrých argumentů a přesných informací. V kombinaci s příjemnými stránkami života s marihuanou a hudebním doprovodem stvořeným přímo pro film, je Rok konopí nevtíravou meditací na téma zkvalitnění lidského života přírodní cestou.

Film je zaměřen především na určitou část populace, která je otevřená novým zážitkům a neodsuzuje marihuanu jako obyčejnou drogu. Přesto však film není agitkou, protože nedává přesnou odpověď na otázku, zda je marihuana správná nebo špatná. I tato otázka, která by zdánlivě měla být už před začátkem jasně zodpovězena a nastavena, je ve filmu stále dokola opakována. Nikdo netvrdí, že pěstování a užívání je výhradně dobré, prospěšné, či dokonce neškodné. Jedná se spíš o to, že legislativa je zastaralá a nelogická. A pokud je nějaká správná cesta, jak se dobrat k inteligentnímu řešení tohoto problému, je to právě tato - dávání do kontrastu přístupnost jiných (a nebezpečnějších) návykových látek s nepochopitelně tabuizovanou marihuanou, která trpí výhradně kvůli své tajemnosti. Tabu a spousta neznámých, které tuto omamnou látku se zázračnými léčivými účinky po dlouhá léta obestírají, vyvolávají ve společnosti podobně emocionální reakce jako například přítomnost UFO nebo duchové. Ti, kdo se otevřou hledání odpovědí jak na logické, tak na duchovní úrovni, budou obohaceni a stanou se zastánci všemožných teorií. O nic tím nepřijdou, naopak. Větší část společnosti se však uzavírá před jakoukoliv debatou zkrátka proto, že mají důležitější věci na práci, nebo dokonce cítí potřebu stavět se proti všemu, co není věděcky podložené, zákonem dané a sousedy prověřené. Paličatost (nejen) českého národa je někdy tak hluboko zakořeněná, že boj proti tabuizování se zdá bezvýchodný. Ale někde se začít musí.

Image


Příznačný a lehce ironický je fakt, že každý, kdo marihuanu v jejích léčivých a rozumných podobách zkusil, naprosto změnil názor na tuto rostlinu, a to v pozitivním slova smyslu. Boj proti nevinné květině se ve světle výpovědí nemocných, léčitelů i vědců zdá ještě stupidnější a nesmyslnější. Čeho se vlastně odpůrci tak bojí? Že po Praze bude pobíhat milion zhulených hippies a nikdo nebude už nikdy chtít pracovat? Marihuana se k těmto účelům dá dnes sehnat docela snadno a žádné velké důsledky to nemá. Srovnáme-li to s dopadem alkoholu a cigaret na zdraví populace, marihuana z toho vyjde naprosto nevinně. Nebo se snad odpůrci bojí, že jejich milované pivečko bude vytlačeno z pomyslného trůnu uvolňujících prostředků? To asi těžko.

Nejsem zastánce absolutního zpřístupnění marihuany. Stejně jako každá návyková látka, i tahle se musí užívat uvážlivě. A to film důrazně připomíná. Dokonce se nevyhýbá ani popisu negativních účinků marihuany. Jako jedno z nejsilnějších sdělení tak z filmu vystupuje varování, že rozumné dávkování marihuany je naprosto zásadní. Nemocní sdělují nejen svoje pozitivní, ale i negativní zážitky pod vlivem THC. Navíc jejich zázračná léčba není tak jednoznačně úspěšná, jak by se mohlo zdát. Dokonce dojde i na nevyhnutelnou smrt. To, že se tvůrci nebáli nechat ve filmu i ty nejhorší zážitky, které protagonisti prožívají, dodává filmu hořkou příchuť. Ale takový je život. A jak se všichni shodují, jde hlavně o uvědomění si důležitých hodnot, což vám chemické léky rozhodně nepřinesou.

Image


Množství výpovědí je chytře sestřiháno a rychlé tempo vyprávění je rozumně prokládáno uklidňujícími pasážemi, které dovolí popřemýšlet nad záplavou informací a názorů. Formálně i obsahově je film vyvážený a ani na chvilku nenudí. Chvílemi sice připomíná láskyplnou oslavu zázračné rostliny, ale ve výsledku je spíš oslavou života. Možná by mi po dalším shlédnutí některé scény přišly zbytečně protahované a některé názory příliš mnohokrát opakované, ale napoprvé jsem byla tak zahlcena dojmy, že na kritiku nezbylo místo.

Film mě příjemně překvapil, protože jsem od něho čekala míň logiky a víc alternativních názorů. Dokument však poctivě pracuje s konfrontací argumentů a z tohoto slovního souboje jako jasní vítězové vycházejí ti, kdo marihuanu obhajují. I pokud nemáte chuť ani důvod marihuanu zkoušet, nehrozí, že by vás Rok konopí urazil nebo znechutil. Jediné, co hrozí, je nová vlna nespokojenosti s naší legislativou, což našemu politickému a legislativnímu systému prospěje rozhodně víc, než všechny jointy světa.


Rok konopí/ Year of Mari©huana
Dokumentární
Česká republika, 2012
Režie: Petr Slabý
Scénář: Jan Hrnčíř, Petr Slabý, Pjér la Šé´z
Stopáž: 90 minut
Česká premiéra: 19. 4. 2012
Distributor: Jakub Němeček, Aerofilms s.r.o.
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: rokkonopi.cz

 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu ...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Něžnost

altV roce 1966 celý svět dojalo slavné francouzské milostné drama “Muž a žena“ o lásce naplňující životy ovdovělého muže a osamělé ženy. Režisér Claude Lelouch tímto něžným, vizuálně vzrušujícím filmem o lásce tak poprvé na sebe up...


Divadlo

Rossiniho opera v Brně, odvážná Zkouška lásky ve 21. století

Zkouska lasky perexHudební fakulta Janáčkovy Akademie múzických umění v Brně má své malé, ale moderní divadlo v ulici Orlí. Zde se představují studenti a absolventi Komorní opery Hudební fakulty se svými zajímavými výsledky studia. Posledním ti...

Film

Bulhaři představují svou filmovou tvorbu

bulhari slanchevo200Bulharské filmy téměř neznáme. Do tuzemských kin se jeden takový naposledy dostal před více než deseti lety (Dopis do Ameriky), v poslední době se bulharské tvorby občas dotkne televizní Cinemax (Tilt, Ten...