Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

Tisk

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologického bádání jsem tento film musela vidět.

 

Jak už jsem naznačila na začátku, film pojednává o antropologickém výzkumu. Pokud o antropologii něco víte, zřejmě ji máte spojenou s objevováním a popisováním exotických kultur. Ale ono po letech zkoumání už cizokrajná neobjevená místa došla, a tak bylo nutné antropologii zase o něco rozšířit. To jistě uvítali i ti vědci, kteří se na cestování do dalekých krajů necítili.
Bent Hamer, který film režíroval a podílel se na scénáři, bude zřejmě českému divákovi poměrně neznámý. Jeho filmografie k dnešnímu dni čítá zatím devět filmů, z nichž se do české distribuce dostaly pouze tři. A možná je to škoda, pokud jsou jeho ostatní filmy tak (skoro) nezúčastněným způsobem působivé. Vybrat si jako téma antropologický výzkum a umět ho zpracovat do lidsky hřejivé podoby, je opravdu umění.

kitchen1


My se ve filmu Povídky z kuchyně dostáváme do období po druhé světové válce, do malé norské vesničky, která se vyznačuje tím, že v ní žije velký počet starých mládenců. Švédský Institut bytové kultury už totiž zmapoval chování žen v kuchyních, a aby své poznání ucelil, byli vyslání pozorovatelé do domovů mužů (je to přece jenom norsko-švédský film a návrháři v IKEA asi  potřebovali ve svých návrzích nové podněty).
Moc krás z Norska bohužel neuvidíte, pohybujeme se téměř pořád v interiéru domu, na jiná místa nás tvůrci filmu moc nepustí. Zatímco se pozorovatel Folke (Tomas Norström) usadil do své pozorovací židle, „pozorovaný subjekt“ Izák (Joachim Calmeyer) mu dělá naschvály, jak jen může a maří tak Folkemu výzkum. Pak ale nastane zlomový bod a oba osamělí muži se proti pravidlům dají do řeči. Toto malé provinění pak ovlivňuje nejen výsledky pozorování, ale také zavedené vztahy v komunitě malé norské vesničky.

kitchen2


Příběh se vyvíjí poměrně pomalu, ale celý je protkán jemným humorem. Budete se těšit, co se stane dál, i po dlouhých chvilkách mlčení obou hlavních protagonistů (opravdu stojí za to vydržet). Příběh, který vás zasáhne a nepustí dlouhou dobu po skončení posledního záběru, a to si vystačí s kuchyní a dvěma muži. Je to i důkaz toho, že i s málem se dají vytvořit velké věci.

Název: Povídky z kuchyně/Salmer fra kjøkkenet
Norsko / Švédsko, 2003, 92 min
Scénář: Bent Hamer, spolupráce: Jörgen Bergmark
Režie: Bent Hamer
Kamera: Philip Øgaard
Hudba: Hans Mathisen
Hrají: Bjørn Floberg, Leif Andrée, Reine Brynolfsson, Sverre Anker Ousdal, Joachim Calmeyer, Tomas Norström, Gard B. Eidsvold, Lennart Jähkel
Distribuce: CinemArt a. s.
Hodnocení:  90 %

Zdroj foto: www.csfd.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Meduna Kočková: Prostřednictvím obrazů chci lidem pomoci přijmout změnu a inspirovat je

meduna 200Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. A právě ta dala podobu její současné tvorbě. I když původně pracovala jako servírka, rozhodla se následovat dětský sen a stát se umělkyní. Za pomocí včelího vosku přenáší na plátna niterní ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jak se na internetu píše nejen o filmu

o filmu perexKdyž skončila doba výhradně tištěných médií s pisateli řekněme předem vybranými a do popředí se prodrala éra internetová, proměnil se i způsob psaní. Na internetových platformách – ať již písemných nebo audiovizuálních – se totiž může up...


Literatura

Pšenica – áno či nie?

pseniAj vy máte radi vôňu čerstvého chleba? A možno vám je po chlebe ťažko aj bez toho, aby ste trpeli celiakiou. Odpoveď je alergia alebo intolerancia na pšenicu. Ale ako sa mám vzdať pšenice, veď je predsa vo všetkom!

Divadlo

Jubilejní 10. ročník festivalu Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

dokoran 200Vážení příznivci hudebního divadla, festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal tradiční divadelní třešinkou na závěr sezóny a také letos před vás předestře rozmanitou paletu pozoruhodných uměleckých počinů a nabídne vám odborně s pečlivostí vo...

Film

Olomoucká univerzita zkoumá prezentaci světa kolem nás

TV komiks perexPodává televizní zpravodajství doopravdy objektivní obraz světa kolem nás? Nebo ve skutečnosti vyzněním záměrně manipuluje, neboť v tvaru zkráceném až na samu hranici ještě únosné délky (či spíše krátky) sn...