Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

Tisk

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologického bádání jsem tento film musela vidět.

 

Jak už jsem naznačila na začátku, film pojednává o antropologickém výzkumu. Pokud o antropologii něco víte, zřejmě ji máte spojenou s objevováním a popisováním exotických kultur. Ale ono po letech zkoumání už cizokrajná neobjevená místa došla, a tak bylo nutné antropologii zase o něco rozšířit. To jistě uvítali i ti vědci, kteří se na cestování do dalekých krajů necítili.
Bent Hamer, který film režíroval a podílel se na scénáři, bude zřejmě českému divákovi poměrně neznámý. Jeho filmografie k dnešnímu dni čítá zatím devět filmů, z nichž se do české distribuce dostaly pouze tři. A možná je to škoda, pokud jsou jeho ostatní filmy tak (skoro) nezúčastněným způsobem působivé. Vybrat si jako téma antropologický výzkum a umět ho zpracovat do lidsky hřejivé podoby, je opravdu umění.

kitchen1


My se ve filmu Povídky z kuchyně dostáváme do období po druhé světové válce, do malé norské vesničky, která se vyznačuje tím, že v ní žije velký počet starých mládenců. Švédský Institut bytové kultury už totiž zmapoval chování žen v kuchyních, a aby své poznání ucelil, byli vyslání pozorovatelé do domovů mužů (je to přece jenom norsko-švédský film a návrháři v IKEA asi  potřebovali ve svých návrzích nové podněty).
Moc krás z Norska bohužel neuvidíte, pohybujeme se téměř pořád v interiéru domu, na jiná místa nás tvůrci filmu moc nepustí. Zatímco se pozorovatel Folke (Tomas Norström) usadil do své pozorovací židle, „pozorovaný subjekt“ Izák (Joachim Calmeyer) mu dělá naschvály, jak jen může a maří tak Folkemu výzkum. Pak ale nastane zlomový bod a oba osamělí muži se proti pravidlům dají do řeči. Toto malé provinění pak ovlivňuje nejen výsledky pozorování, ale také zavedené vztahy v komunitě malé norské vesničky.

kitchen2


Příběh se vyvíjí poměrně pomalu, ale celý je protkán jemným humorem. Budete se těšit, co se stane dál, i po dlouhých chvilkách mlčení obou hlavních protagonistů (opravdu stojí za to vydržet). Příběh, který vás zasáhne a nepustí dlouhou dobu po skončení posledního záběru, a to si vystačí s kuchyní a dvěma muži. Je to i důkaz toho, že i s málem se dají vytvořit velké věci.

Název: Povídky z kuchyně/Salmer fra kjøkkenet
Norsko / Švédsko, 2003, 92 min
Scénář: Bent Hamer, spolupráce: Jörgen Bergmark
Režie: Bent Hamer
Kamera: Philip Øgaard
Hudba: Hans Mathisen
Hrají: Bjørn Floberg, Leif Andrée, Reine Brynolfsson, Sverre Anker Ousdal, Joachim Calmeyer, Tomas Norström, Gard B. Eidsvold, Lennart Jähkel
Distribuce: CinemArt a. s.
Hodnocení:  90 %

Zdroj foto: www.csfd.cz


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Albert Černý (Charlie Straight)

200 albertPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě Charlie Straight na Benátské noci se podařilo na chvilku odchytit frontmana a zpěváka Alberta Černého!

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Karlovy Vary: lze odmítnout pozvání na slavnost?

KVIFFlogo1Na letošním karlovarském filmovém festivalu bude uvedena řada digitálně restaurovaných filmů, mezi nimi i české podobenství Jana Němce O SLAVNOSTI A HOSTECH. Diváky naprosto přehlížený, ovšem odbornou veřejnosti velebený snímek, v němž se nacházely ...


Literatura

Julia Childová - Umění francouzské kuchyně

umen 200Podtitulem této knihy je „Světoznámá bible kulinářského umění, základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně“.

...

Divadlo

Kdo věří pohádkám, ten patří k vítězům...na zámku tě vítá i princ s Popelkou! Fotoreportáž z českobudějovického představení Popelka na ledě.

popelka perexDivácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a Slovensku během Jarního turné 2014 navštívil exkluzivně Liberec, České Budějovice a Ostravu. V sobotu 5. dubna ještě zavítá do Hradce Králové a...

Film

Návrat Mary Poppins

poppins perexŽivot v Londýně ve 30. létech není snadný – a nejen kvůli hospodářské krizi. Michal (Ben Whishaw) a Jana (Emily Mortimer), děti známé z původního filmu o kouzelné pěstounce Mary Poppins, už dospěli. Michael pořád žije se s...