Střihoruký Edward je dokonalá klasika

Střihoruký Edward je dokonalá klasika

Tisk

strihoruky edwardStřihoruký Edward (1990) je dokonalá klasika. Johnny Depp si ve filmu vystřihl roli mechanického nekňuby, nad kterým se ustrne nejeden člověk a zvlhne nejedno oko. Mohl být šermířem a efektivním zabijákem, ale rozhodl se dělat umění.

 

 

Babička Kim se jednou večer rozhodla, že bude malé holčičce vyprávět zvláštní příběh o chlapci, který u nich bydlel, když byla ještě mladá. Edward žil dlouho sám v obrovském domě jednoho vynálezce. Nebyl to tak úplně člověk, ale jakási mechanická postava s city, přitom od člověka k nerozeznání.

Až na jednu věc… místo rukou měl Edward velké nůžky a uměl s nimi dobře zacházet. Vynálezce měl totiž takový nápad. Vytvoří bytost, která bude kreativní, pracovitá a na rozdíl od obyčejného robota bude mít také některé lidské city. Takový šikovný člověk pak nebude jenom poslouchat příkazy, ale rozhodne sám, co je správné.

Ovšem nestihl dokončit jeho osobnost a zemřel dříve, než dal Edwardovi také lidské ruce. Jeho nůžky tedy symbolizují, co se s Edwardem muselo stát. Už od začátku je jasné, že bere své jednání vážně, co mohou lidé jeho naivní povaze udělat a že díky své dobrosrdečnosti bude nejenom velice oblíbený, ale také na obtíž.

strihoruky edward

Zvláštního člověka potkává jedna prodavačka ženské kosmetiky a vede si jej domů. Od této chvíle bydlí Edward v malebném sousedství. Místní paničky zde řeší vzájemné sousedské vztahy, svolávají se na ulici, drbou o všem možném. Pobledlý mladík s nůžkami místo rukou je hned hlavním tématem. Umí totiž skvěle stříhat keře, vlasy, psy a taky dělat ledové sochy.

Jenže se nechá zneužívat a navštěvuje často policejní stanici. Nejdříve jde o vloupání do cizího domu, později zase problém s přítelem hezké dívky Kim. Rozlišovat mezi dobrem a zlem je tak složité, když se člověk snaží v první řadě lidem pomáhat. Jenže Edwardovi lidé celý život chyběli a teď by se k nim měl chovat špatně?

Příběh končí splašeným útěkem, kdy má v závěsu celý dav místních obyvatel a policejní auto. Lidé na něj svalovali vinu za všechno možné, i to, co neudělal. Kim sice poznala skvělého člověka, ovšem Edward se všechno musel teprve učit a ptát se na různé věci ostatních, což nepůsobí příliš důvěryhodným dojmem, natož aby jeho slovo mělo nějakou váhu.

strihoruky edward

Postavit Edwarda byl v roce 1990 jistě průlom. Jenže dokonale vyladěný dějový spád nemusí být vším. Zvláštní spiklenecká mentalita sousedů a lítostivé Edwardovo jednání sice dojímá, nicméně jemu by za normálních okolností nestálo v cestě ke štěstí jeho znetvoření a ani by nebyl tak naivní. Umělé inteligenci se nemůže stát, že by se chovala sebedestruktivně, a když přehlíží chyby ostatních a jenom vyzdvihuje jejich přednosti, staví se do pozice, kdy její vlastní přednosti přestávají být důležité.

Střihoruký Edward / Edward Scissorhands
USA / 1990 / 105 minut
Žánr: Drama / Romantický / Komedie
Režie: Tim Burton
Scénář: Tim Burton, Caroline Thompson
Hrají: Johnny Depp (Střihoruký Edward), Winona Ryder (Kim), Dianne Wiest (Peg), Anthony Michael Hall (Jim), Kathy Baker (Joyce), a další

Zdroj foto: Bontonfilm


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Andrea Buršová: „Chci zpívat s patřičným ponorem i nadhledem.“

aandrea-bursova200Herečka brněnské scény Husa na provázku Andrea Buršová nedávno vydala báječné album s názvem Nůž na ticho. Dvaadvacet písní svědčí o silném vztahu k šansonu a poezii. Pokud hledáte něco, co se jen tak...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Letošní EKOFILM s projekcemi stále počítá, doprovodný program se bude streamovat

ekofilm 200Fanoušci environmentálního filmového festivalu EKOFILM se mohou začít připravovat na svůj filmový svátek. Plánované projekce v sálech za zvýšených hygienických opatření proběhnou a doprovodný program se přesouvá do online prostoru. Streamovat se b...


Literatura

Leichenberg – nejnovější hustý týpek Oskara Fuchse

leichenberg 200V březnu jsem si v nakladatelství Epocha vyhlédla nejnovější knihu Oskara Fuchse s názvem Leichenberg. Jeho třetí kniha nese všechny rysy z předešlých příběhů, ale přidává i další – poněkud nečekané - prvky.

Divadlo

Veroničin pokoj v divadle Reduta v Brně

Veronicin pokoj 200Jedna za scén Národního divadla v Brně, staroslavná Reduta kde byl divadelní sál přestavěn  v roce 1773 a čekal na nové otevření po rekonstrukci až v roce 2005, je malý prostorem, velký svými ambicemi..  Za deset let té nové existen...

Film

Vlci na hranicích jdou do kin!

Vlci na hranicich - PLAKAT (2)Vlci jsou zpět! Před více než dvěma staletími byli vlci na Broumovsku vyhubeni, teď se do přírody pomalu vracejí, a mění tak životy mnoha lidí. Dokument Vlci na hranicích portrétuje jejich problematické...