Jak bylo lidské tělo léčeno i cepováno
Banner

Jak bylo lidské tělo léčeno i cepováno

Tisk

telo perexTrojice historiků Milena Lenderová, Daniela Tinková, Vladan Hanulík se různými aspekty naší tělesné schránky, pojednanými napříč dějinami, zabývala již v knize Dějiny těla (ZDE) a řada kapitol zde rozpracovaných přešla do objemnějšího, podrobněji koncipovaného svazku Tělo mezi medicínou a disciplínou, zaštítěného týmž kolektivem. Autoři se zabývají rozličnými náhledy na tělo v "dlouhém" devatenáctém století, které začíná někde u Velké francouzské revoluce (1789) a končí výbuchem První světové války (1914-1918). V tomto období se odehrály dalekosáhlé změny, týkající se i vnímání našeho "hříšného" těla, neboť v hříchu se rodíme, jak praví Bible.

 

Autoři probíranou látku rozčlenili do devíti kapitol, obepnutých jednak úvodem a závěrem. Nejprve se zabývají tělem jako předmětem historického bádání a rovněž v souvislosti s rozvojem lékařství. Právě posunům v lékařství, ale také proměnám laického přijímání lékařských poznatků se věnují první dvě kapitoly. Důležitý byl tehdy zápas jednak s bolestí (uvědomme si, že zprvu éterová narkóza se ověřuje teprve v 19. století, do té doby byla neznámá), jednak s infekcí. Lidé - zejména na vesnici - se dlouho obávali odejít do nemocnice, protože ty byly vnímány jako zařízení, kde se umíralo.

Čtenářsky jistě atraktivní jsou kapitoly, jednak věnované pojetí mužského těla (včetně jeho sexuality), jednak poslání ženy, která byla vnímána hlavně jako uchovatelka života, takže se rozvíjelo porodnictví, ale také jako strážkyně rodinného krbu a vzorná hospodyně, která měla svému muži zajišťovat manželské zázemí. Zejména v sexuálních záležitostech neměla být v žádném případě sama aktivní, protože v takovém případě by klesala na roveň opovrženíhodné prostitutky.

telo1

A všimneme si, jak se v puritánském 19. století obtížně hledala i prosazovala odborná terminologie v popisu ženských pohlavních orgánů - jestlipak tušíte, co je to vateň nebo hřebínky? Také si povšimneme, jak se měnil ideál krásy, ať již se dotýkal mužského nebo ženského těla, jak bylo žádoucí o ně starat, jaké sporty se měly (nebo směly) pěstovat, jaké prádlo bylo vhodné používat. Vleklé byly snahy vytěsnit používání korzetu, protože zhoubně deformoval ženské tělo, byť mu zajišťoval svůdný "vosí pas". Dovíme se mimo jiné, že třeba pro stvrzení mužské cti byly nesmírně důležité souboje (ať již s kordem či střelnou zbraní v ruce), jakkoli úředně zakazované a trestané. I takto lze vnikat do někdejší mentality a uvažování.

Avšak nejnázorněji postihuje dobovou morálku kapitola o dětství, o dětském těle pěstěném a (zejména sexuálně) disciplinovaném - ideální byl stav naprostého vytěsnění jakékoli necudné myšlenky, jakkoli v zásadě povinná zpověď obsahovala položky jako nesesmilníš a nepožádáš manželky bližního svého. Na více než padesáti stranách jsou tu probrány nejrůznější aspekty, počínaje péčí o dítě od kojeneckého věku po práh dospělosti, varování se týká předčasného probouzení sexuality, zejména masturbaci se přikládá naprosto zhoubný dopad na tělesné i psychické zdraví.

telo2

Značnou pozornost autoři věnují i obraně těla před nemocemi - probírají dějiny očkování, nejprve v souvislosti s neštovicemi. Postihují, jak se překonávala nedůvěra, jak táhly vhodné a následováníhodné příklady, když se očkovat nechávaly uznávané společenské elity. Avšak do léčebných procesů vstupovaly i řekněme alternativní praktiky, třeba vodoléčba, reprezentovaná zejména Vincenzem Priessnitzem.

A pozornost je věnována rovněž poslední etapě lidské existence, kterou je tělo zemřelé. Dovíme se třeba, s jakými potížemi se potýkala první krematoria, neboť pohřeb žehem se protivil církevní nauce - vždyť takový nebožák ne nemohl nikdy dočkat zmrtvýchvstání, jaké slibovala svatá kniha. Katolická církev spálení těla asociovala s "vražděním duše" a kremaci označila za bezbožný zlozvyk ohavný a veskrze zavrženíhodný, který musel být provázen exkomunikací z lůna církve.

Měl bych jedinou výtku: autoři se převážně soustředí na blahobytnější, ale o to konzervativnější prostředí, převážně na měšťanskou vrstvu. Situaci v chudinských čtvrtích či vesnické prostředí pak téměř úplně nechávají bez povšimnutí. Výsledný obraz tak zůstává spíše mezerovitý.


Milena Lenderová, Daniela Tinková, Vladan Hanulík: Tělo mezi medicínou a disciplínou
Vydalo Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2014. 642 stran.

telo obalka

Hodnocení: 80%

Foto: kniha

( 3 hlasů )


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Olomouc

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Jak se měnila naše jména i příjmení v průběhu věků

vyvoj vlastnich jmen200Poutavá a křivolaká je historie našich jmen, zvláště pak příjmení. V časech od nás vzdálených více než tisíciletí, kdy převažovaly latinské písemnosti, se s českými výrazy často setkáváme v latinizovaném pře...

Z archivu...


Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Vtipné i dojemné „sex-positive“ drama o hledání tělesné i duševní svobody

MMCPOddaná katolička Cruz prožila celý život podle pravidel, která jí vnutila rigidní španělská společnost. Denně chodí do kostela, uzavírá své tělo do korzetu, stará se o svého nemluvného manžela, pečuje o vnučku a strachuje se o dcer...