Muzeum technických hraček na Jihlavsku přivítalo první návštěvníky

Muzeum technických hraček na Jihlavsku přivítalo první návštěvníky

Tisk

Auticka 200Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítalo první návštěvníky. Nová expozice, obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla zpřístupněna v čerstvě opraveném zámečku. Muzeum je otevřeno celoročně. Ve čtyřech podlažích je k vidění kolem 10 000 autíček a jiných hraček. Představují se modely aut převážně od domácích výrobců, a to v období od roku 1910 do roku 1991.

Své zastoupení v muzeu ale mají také modely vyrobené v zahraničí. Podle společnosti Abrex, která modely autíček také vyrábí, výstava v takovém rozsahu nemá u nás ani v Evropě obdobu.  Firma na muzejní projekt získala evropskou dotaci.

Dělníci opravovali zámeček od loňského jara. Rekonstrukce, na kterou dohlíželi památkáři, se týkala rovněž střech a fasády. K původnímu vzhledu se vrátila věž, která byla kvůli poškození bouřkou v roce 1955 snížena. Stavební část projektu byla ukončena letos v březnu.

Auticka 1

Společnost Abrex chtěla otevřít muzeum autíček už na letní sezónu, ale přípravy muzea zabraly více času. V současné době se chystá také nezbytná revitalizace okolí zámečku. Dojde k úpravě zeleně a příjezdové cesty.

Auticka 2


Barokní zámeček v Přísece vznikl na přelomu 17. a 18. století přestavbou renesanční tvrze ze 16. století. Z původní stavby se zachoval vstupní portál. V pobělohorské době byla Příseka připojena k brtnickému panství, v roce 1623 ji získali Collaltové. Zámek po staletí sloužil hospodářským potřebám, bylo tam sídlo správce statku. Po roce 1945 zámeček, stejně jako ostatní majetek v okolí, zabral stát. Ve druhé polovině dvacátého století památka sloužila k bydlení a pro obecní účely a značně zchátrala. Po změně politického režimu byla navrácen původním vlastníkům. Nyní zámeček vlastní společnost Abrex.

Auticka 3

Předmětem projektu revitalizace objektu byla rekonstrukce historického objektu zámku Příseka a sousedního historického objektu. Vzhledem k zanedbané údržbě ve 20. století bylo třeba vyřešit řadu stavebně-technických problémů. Nejzávažnějším byly četné poruchy zdiva, které bylo nutno zacelit. Následně v rekonstruovaných prostorách bylo vybudováno unikátní muzeum modelů aut ukazující úplný začátek výroby těchto hraček, vývoj odvětví až po současnost s ukázkami cenných sběratelských modelů. Část prostor muzea bude využita pro doprovodné výstavy, které budou permanentně obměňovány.

 

www.muzeumauticek.cz


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Teď už jen sklízíme z bohaté úrody celoživotní inspirace

houser200Mám ráda české autory, ostatně, tohle už jsem říkala několikrát. Nejen proto, že domácí produkci tak nějak nejlépe rozumím, ale v neposlední řadě i proto, že jsem sama autorka. Ráda se nechávám inspirovat a obohacovat názory zkušenějších a úspěšných sp...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Zapomenutá dominanta Jinonic se mění na originální bydlení

jinonicky dvur 200Téměř vesnická atmosféra, příroda na dosah a zároveň veškerý komfort velkoměsta. To jsou ve zkratce pražské „staré“ Jinonice. Jejich dominantou býval po staletí Jinonický zámeček, který nyní prochází citlivou rekonstrukcí. Po jejím...


Literatura

„Za zamčenými dveřmi“ odemyká 13. komnatu Harrisonova života

Harrison 200Člen slavné kapely „The Beatles“, kytarista, skladatel, milovník žen, hinduista, velký fanoušek Boba Dylana, producent prvního filmu od „Monthy Pythonů“ - jedny z mála přívlastků  Harrisonovy povahy.

Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Den zrady aneb Politika je svinstvo

den zrady filmGeorge Clooney si za několik desetiletí, během nichž v Hollywoodu působí, již neotřesitelně získal pravý status hvězdy té nejvyšší svítivosti. Kromě vytouženého Oscara začal před deseti lety naplňovat své režijní amb...