Pražská Loreta a Dientzenhoferové
Banner

Pražská Loreta a Dientzenhoferové

Tisk

loreta 200Od 15. června do 31. ledna 2017 je v pražské Loretě k vidění unikátní výstava s názvem Loreta Dientzenhoferů. Příběh loretánského průčelí. Zájemci se dozvědí nejen o historii této významné pražské památky, ale také o právě probíhající rekonstrukci průčelí.

 

Výstava je zaměřena na zajímavou historii působivého loretánského průčelí. To vzniklo až téměř 100 let po jejím založení, díky práci Kryštofa Dientzenzhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Výrazná architektonická dominanta Prahy je na výstavě prezentována díky spolupráci předních odborníků na barokní architekturu a pracovníků památkové péče. Návštěvníci uvidí, jak se během let měnila architektura Lorety, jak přibývaly kaple a měnila se podoba průčelní budovy. Zajímavá je prezentace nově objevené mezifáze stavby těsně před realizací Dientzenhoferova průčelí. Pozornost je zaměřena také na sochařskou výzdobu průčelí.

loreta1

V rámci výstavního projektu je veřejnosti představen soubor originálních torz soch andělů z loretánské balustrády a také zajímavé, dosud nepublikované návrhy nerealizovaných částí sochařské výzdoby. Speciálně pro výstavu vznikly tři architektonické modely, zachycující významné stavební fáze Lorety, vázající se k letům 1664, 1700 a 1719. Představuje se také haptický model, který ocení i nejmenší návštěvníci výstavy.
Výstava je nejen pohledem do stavební historie areálu, ale má přesah i do současnosti. Návštěvníkům představí zajímavé momenty právě probíhající rekonstrukce průčelí. Pražská Loreta patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější památky Prahy. Byla postavena k oslavě Panny Marie; v celém areálu se setkáme s motivy oslavující matku boží. Komplex poutního místa tvoří čtvercový půdorys. Vchází se průčelím s osmibokou věží v jejíž kupoli se nachází známá zvonkohra. Na protější straně areálu je kostel Narození Páně. Po stranách jsou patrové arkádovité chodby v nichž se nacházejí kaple. V prvním patře je umístěna výstava Loretánského pokladu s unikátní diamantovou monstrancí – Pražské slunce. Zakladatelkou poutního místa je Benigna Kateřina z Lobkowicz; se stavbou Chýše se začalo v roce 1626. V roce 1631 bylo místo vysvěceno.

loreta2

Celý komplex postavila v druhé polovině 17. století významná rodina architektů Dienzenhoferových. Roku 1695 byla dokončena věž a instalována zvonkohra. V první polovině 18. století pokračovala další výstavba včetně kostela, který byl dokončen roku 1735. Dnes je Loreta opět zpravována řádem Kapucínů.

(Foto: www.loreta.cz)


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Marie Domská: Baví mě, jak příběh vzniká v mé hlavě

archiv Marie Domská1

„Inspiraci nacházím všude kolem sebe. Ze slov nebo vět, které zaslechnu. Z článků na internetu nebo v novinách. Z dokumentů o vesmíru, o Zemi a přírodě. Nebo ze seriálů, například Hranice nemožného, Černé zrc...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

SENZACE V ÚSTECKÉM MUZEU, VYPUKLA TAM TRPASLÍKOMÁNIE

Trp perexNa přepad ústeckého muzea se trpaslíci připravovali několik let. Ono to nebylo vůbec jednoduché svolávání, když každý bydlí úplně někde jinde. Jen domácí muzejní to měli jednoduší, ti jen vylezli z depozitářů. Jejich dost chaotický přepad museli pra...

Z archivu...


Divadlo

Zábava aneb chi-chi, cha-cha, che-che

ypsilonka 200Začali jsme slovy dnes již jistě klasické pohádky. V té se snažili princeznu rozveselit učením smíchu. A smích, to má být přece zábava. A zábavu a její smysl si vzali na paškál v divadle Ypsilon prostřednictvím jednoaktového absurdního dram...

Film

Nataša Gollová dostávala role bezstarostných dívek, ale její život nebyl peříčko

natasa 200Kdyby na začátku své filmové kariéry Nataša Gollová vytvořila postavu princezny, možná by to byla ta nejněžnější a nejkřehčí princezna, jakou mohl kdy český film mít. Takovou roli však na Barrandově nikdy nedostala. Ale přece ji role éterických dívek...