Dvě ochutnávky z ediční řady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Dvě ochutnávky z ediční řady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Tisk

fontes mytus o znovuzrozeni obalka 200Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze má vlastní vydavatelství, které se věnuje rozsáhlé ediční činnosti. Pro nahlédnutí do široké nabídky jsem vybrala čtenářsky vděčnou ediční řadu Fontes. Ta se zaměřuje na práce z oborů historických a archeologických. Ediční řadu řídí doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D. a grafickou podobu navrhl František Štorm.  Z ní jsem pak vybrala dvě studie, které se zaměřuji na poněkud temná a v českém prostředí celkem málo známá období. Půjdeme-li chronologicky, jako jedenáctý svazek ediční řady vyšla práce Jakuba Drábika s názvem Mýtus o znovuzrození, s podtitulem Britská unie fašistů a její propaganda. Čtrnáctým svazkem je práce Daniela Srcha pojmenovaná Na černé listině, s podtitulem Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947 – 1960).

 

Drábkův text je v současné době silně aktuální a pro autora znamená výstup šestileté badatelské činnosti. Popisuje situaci, ve které se britské společenství ocitlo po světové krizi a kdy mělo enormní obavy z budoucnosti. Společnost se radikalizovala a jejím nejpádnějším hlasem byl Oswald Mosley, který 1. října 1932 založil Britskou unii fašistů (zkratka BUF). Jejím ústředním motivem byl takzvaný mýtus o znovuzrození, jakási verze fašistického národního obrození (Drábikův termín).  Na rozdíl od jiných fašistických odnoží po celé Evropě byla tato v roce 1940 postavena mimo zákon a její čelní představitelé uvězněni. Nutno ale poznamenat, že nikdy nedosáhla ani v náznaku takového vlivu jako v Německu nebo Itálii. Spíše se jednalo o okrajovou záležitost. Autor studie se zaměřuje především na výzkum propagandy BUF a rámcově omezuje knihu na trvání této politické strany od počátku po její zákaz. S ohledem na českého čtenáře ho ale také uvádí do historie hnutí.

Text je rozdělen na pět kapitol, úvod a závěr. V kapitole nazvané Metodologie najdeme teoretický základ monografie vysvětlující vymezení pojmů. V historiografii autor analyzuje základní historickou literaturu o dějinách BUF. Titulní kapitola Mýtus o znovuzrození poskytuje analýzu intelektuální tvorby tzv. černokošiláčů (tak se sami nazývali). Popisuje samotnou formu ideologie a styl propagandy. Závěrečná kapitola s názvem Techniky propagandy a symboly BUF popisuje propagandistické prostředky, kterým strana na venek působila. Důležitou součástí kapitoly je i přehled symbolů a symboliky.  Nezbytným doplňkem knihy je seznam použitých pramenů a literatury, který je velmi obsáhlý a s ohledem na téma a víceméně absence českých materiálů obsahuje archiválie, studie a publikace v angličtině.

Na autorově přístupu je vidět hluboký zájem o téma a jeho erudice. Přesto nepřináší suchý, nezáživný text, ale snaží se o atraktivní podání, které je přístupné i pro méně zdatného čtenáře. Ke knize je přiložena solo tematická záložka s obrázkem Mosleyho.

Druhá ochutnávka je z opačného (politického i tematického) ranku. Daniel Srch se v publikaci Na černé listině zabývá tématem, kterému zatím nebyl v našich zeměpisných šířkách dán prostor. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let byla po vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost sestavena tzv. černá listina (Black list) osob podezřelých nebo se přímo hlásících k ideologii nepřítele číslo jedna – komunismu, které pracovaly v Hollywoodu. Byly s nimi rozvázány smlouvy a nebyla šance, že by – oficiálně – získaly v oboru jinou práci. Autor zkoumá příčiny vzniku a fungování tohoto seznamu „nepohodlných“ a následně jejich boj o obživu. Rámcově se věnuje létům 1947, kdy začalo první vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost a 1960 jako mezníku, kdy započalo postupné zhroucení systému černé listiny. Kniha je rozdělena na deset nečíslovaných hlavních kapitol, které mají každá z nich dvě až tři podkapitoly a nutný úvod se závěrem. Nechybí samozřejmě soupis pramenů a literatur a opět je k publikaci připojena solo tematická záložka.
Autor argumentačně skvěle demytizuje celý proces. Hledí na kauzu střízlivýma očima a celou situaci popisuje nezaujatě a vyvrací jistou heroizaci „obětí“ černé listiny. Připomíná, že v drtivé většině šlo o osobnosti na hony vzdálené uvědomělému revolucionáři a srovnávat jejich utrpení s utrpením odpůrců komunismu za železnou oponou by bylo velké chucpe. A to nejen porovnáním sociální situace jejich a za železnou oponou.

Celou edici (a všechny ostatní) mohu vřele doporučit lidem, kteří se nespokojí jen s těmi vědomostmi, které získali ve škole a zajímají se o svět kolem sebe.

fontes mytus o znovuzrozeni obalka

Autor: Jakub Drábik
Název: Mýtus o znovuzrození. Britská unie fašistů a její propaganda
Edice: Fontes (sv. 11)
Nakladatelství: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Rok: 2014
Počet stran: 331
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7308-520-9
Hodnocení: 95 %

fontes na cerne listifontes ne obalka

Autor: Daniel Srch
Název: Na černé listině. Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947-1960)
Edice: Fontes (sv. 14)
Nakladatelství: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Rok: 2015
Počet stran: 296
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7308-540-7
Hodnocení: 95 %

( 2 hlasů )


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Dominik Vodička: „Vítězství je vždy krásná věc, ale tady šlo hlavně o půl rok strávený se super lidmi.“

vodicka 200Dominika Vodičky jste si mohli všimnout v pořadu Stardance, kde společně s Veronikou Khek Kubařovou vyhráli. Na co bude nejvíce vzpomínat, co mu to přineslo a jak se nyní má?

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Dávné pranostiky: Prosinec přinášel věštění do nového roku

ambroz lucieNejenom svatý Mikuláš býval během prosince typickou postavičkou, která dětem zpestřila čekání na Vánoce. Na českém venkově se objevovaly i Ambrožové nebo LuckyA posledn...

Z archivu...


Literatura

„Život je nekonečný řetězec kuriózních absurdit“

mam se dobre 200Mám se dobře, ale špatně to snáším je název knihy, která loni vyšla Jiřímu Raichlovi. Po humorněji laděných předchozích titulech je nyní tématem historie.

...

Divadlo

Festival Setkání Stretnutie nabídne dramaturgické novinky z českých a slovenských divadel

setkani stretnutie200Poslední květnový týden ožije Městské divadlo Zlín česko-slovenským divadelním svátkem - mezinárodním divadelním festivalem Setkání Stretnutie. Program 27. ročníku bude nabitý jak v hlavním, tak doprovodném programu. Představí s...

Film

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Princezna rebelka perexMalá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před...