Hradní kaple doby Lucemburků
Banner

Hradní kaple doby Lucemburků

Tisk

Kaple200Architektonický, umělecký a funkční vývoj hradních kaplí představuje zajímavé téma, které dosud nebylo souhrnně zpracováno. Řada dodnes dochovaných hradních kaplí přitom poskytuje zajímavé a kvalitní ukázky středověké nejen sakrální architektury. Kaple byla v minulosti často chápána jako velmi prestižní záležitost, jež měla reprezentovat vlastníka hradu.

 

Druhý svazek encyklopedie hradních kaplí na našem území mapuje převážně období 14. a počátku 15. století, tedy dobu lucemburskou. V předešlém svazku, věnovaném kaplím doby přemyslovské, měli čtenáři možnost seznámit s kaplemi ze 12. a především ze 13. století, které ve většině případů vznikly při královských hradech.                                                                                                                                        

Ve 14. století se tato situace změnila; šlechta, převzala iniciativu a vystavěla celou řadu významných hradních kaplí.                                                                                                          

Kaple1

 

Vedle výrazného nástupu šlechty čeští panovníci, zvláště Karel IV. a Václav IV. si stavějí ty nejkrásnější hradní kaple, které se v Čechách nalézají. V prvé řadě je to samozřejmě Karlštejn, kaple Všech svatých na Pražském hradě, nebo kutnohorský Vlašský dvůr.                                   

Středověká společnost, umění, náboženství a kultura tvořila pevně spojený homogenní celek, který se projevoval ve všech vrstvách tehdejšího života a navzájem se prolínal.                                  

Téma hradních kaplí bylo a je většinou vnímáno spíše jako okrajové, a tak se o kaplích dočteme hlavně v monografiích, zasvěcených jednotlivým hradům. Souhrnné přiblížení architektonického, uměleckého a funkčního vývoje hradních kaplí je tak bezpochyby záslužným počinem.   

Kaple36

              

Ve středověkých Čechách je doložena existence asi stovky hradních kaplí, z nichž se do současnosti dochovala jen malá část.                                                                                                                       

Samotné téma architektonického vývoje natolik široké, že mu budou věnovány celkem tři svazky. První byl zasvěcen období posledních Přemyslovců, druhý je věnován době lucemburské, poslední pak období 15. a počátku 16. století. Autor, František Záruba, se zabývá hradními kaplemi vzniklými od 13. do počátku 16. století. Územně pak jde o historické území Čech.                    

Druhý svazek encyklopedie autor věnoval 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV.   

Z obsahu publikace:                                                                                                                                

Hradní kaple na Královských hradech                                                                                                      

Kaple na arcibiskupských hradech a tvrzích  Kaple na šlechtických hradech                                             

Kaple, oltáře a jejich kaplani                                                                                                                       

Krátce o autorovi                                                                                                                                             František Záruba, Ph.D. vystudoval dějiny umění na FF UK v Praze. Věnuje se problematice středověké architektury, zvláště pak hradů. Kromě toho se zaměřuje na hradní kaple, jimž zasvětil i svou doktorskou práci. Tématem hradní architektury se autor zabývá již řadu let.


Hradní kaple II. doba lucemburská, autor František Záruba, vázané, 384 stran, více než 220 ilustrací, bohatý poznámkový aparát, rejstříky a resumé v němčině. Vydala Univerzita Karlova v Praze, Katolická teologická fakulta, Ústav dějin křesťanského umění v Nakladatelství Lidové noviny v roce 2016, www.nln.cz


Hodnocení 90 %.


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Jedinec a společnost středověkého Západu

jedinec a spolecnost kultury200Ruský historik Aron Jakovlevič Gurevič (1924-2006), jenž se celý život věnoval dějinám středověku, patřil mezi ty vědce z éry Sovětského svazu (např. spolu s Michailem Bachtinem), kteří přesáhli ideologické mantinely a dosáhli ce...

Z archivu...


Divadlo

Velká muzikálová show nabídne 8. února 2025 v O2 universu oslavu 25 let muzikálu Pomáda u nás

Velka muzikalova show 200Přijďte se podívat na úspěšné umělce, kteří před pětadvaceti lety zářili v prvním tuzemském uvedení slavného amerického muzikálu Pomáda. Michaela Badinková, Roman Vojtek, Daniela Šinkorová, Zbyněk Fric a spousta dalších s...

Film

Jak žena zvelebila park ve Versailles

kral 200Jedním z filmů, které ve čtvrtek 19. března zahájily letošní Febiofest, byl v předpremiéře uvedený anglický (a anglicky mluvený) snímek Králova zahradnice. Jedná se o další ukázku toho, jak umějí (či neumějí) režírovat uznávaní herci - v tomto případě ...