Rhodos - Bájný ostrov, který se podle legendy vynořil z moře

Rhodos - Bájný ostrov, který se podle legendy vynořil z moře

Tisk

Rhodos 200Řecko je mýty a legendami doslova prosycené. Báje se samozřejmě nevyhnuly ani ostrovu Rhodos. Je pravdou, že k Rhodosu se neváže tolik legend jako například ke Krétě, či k Aténám, ale těch několik málo pověstí je stejně zajímavých.

 

 

V dávných dobách vládce bohů Zeus bojoval proti mocným titánům. Když byl boj konečně u konce, rozhodl se Zeus odměnit bohy, kteří mu k vítězství dopomohli. Rozdělil mezi ně všechnu pozemskou pevninu. Při dělbě však zapomněl na Helia, který právě se svým slunečním povozem křižoval oblohu. Tuto křivdu si bůh Slunce Helios nenechal líbit a dožadoval se svého podílu. Zeus ho pouze politoval a odmítl vzít kus pevniny jakémukoliv z dalších bohů, aby si je nerozhněval. Helios si vynutil slib, že mu připadne země, která se vynoří z moře. A tou byl právě ostrov Rhodos. Helios jej jako bůh Slunce ozářil svým jasem; od té doby je to nejkrásnější řecký ostrov.

Ke svému jménu přišel Rhodos zadlouho po tom, co se vynořil z moře. Prvním obyvatelům ostrova byl svěřen Diův syn Poseidon, aby zde vyrostl. Jakmile Poseidon dospěl, zamiloval se dcery pána ostrova, do Alie, s níž měl několik synů a jedinou dceru – Rhodos.Podle další legendy byl ostrov pojmenován po manželce boha Hélia Rhodě. Krom toho z Rhodosu také prý pocházel Pan - řecký bůh pastýřů, pověstný svou hrou na flétnu z rákosu.

Rhodos2

Ostrov a jeho historie

Název Rhodos pochází od slova ródos - růže, ale ve znaku má květinu spíše podobnou ibišku. Rhodos je ostrov v Egejském moři, největší z Dodekanéských ostrovů. Dosahuje rozlohu 1400 km2. Na délku ostrov měří necelých 80 kilometrů, na šířku 38 kilometrů. Ze všech Dodekanských ostrovů je Rhodos nejlidnatější; žije zde kolem 70 tisíc obyvatel.
Při dobré viditelnosti lze dohlédnout z hlavního města Rhodu na pobřeží Turecka; je to pouhých 20 kilometrů. Na Rhodosu je i mezinárodní letiště.

Ostrov se může pochlubit pestrou historií. Po éře řecké antiky, přichází byzantská říše, při níž se na ostrově šířilo křesťanství a stavěly kostely. S podobným ideálem sem po křížových výpravách přicházejí křižáci. Svou základnu zde budují Johanité (templáři, později Maltézští rytíři). Těm ostrov a hlavně město Rhodos sloužilo jako centrum východoevropského obchodu a bankovních operací zejména ve spojení s městským státem Janovem.

Když Byzantskou říši dobyli Turci, Rhodos dlouho vzdoroval. Nakonec jej Turci roku 1552 dobyli na dlouhou dobu. Nikdy se jim ale nepodařilo získat na ostrově převahu nad Řeky. Součástí Řecka se Rhodos stal v roce 1947. Kvůli středověkému i novověkému italskému vlivu má hlavní město Rhodos celkem evropský charakter. V malebných uličkách Starého města najdeme spoustu obchůdků, kde lze zakoupit tradiční místní řemeslné výrobky, nebo ochutnat některou z regionálních specialit.

Rhodos3

Zdroj foto: autor


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Štěpánka Živčáková: Na besedách se snažím vytvářet bezpečný prostor

Zivcakova perexŠtěpánka Živčáková je žena, která miluje výzvy. Tou aktuální je pro ni pořádání besed na téma deprese. Tato nemoc jí před deseti lety zcela nečekaně vlétla do života. Jako hurikán, který vše zničil, aby mohlo vyrůst něco nového. Svůj příběh...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

MAYSKÝ KALENDÁŘ A KONEC SVĚTA

maysky kalendar konec svetaProč právě 21.12.2012? Pánové Goodvan, Martizer a Thompson (dále jen GMT) vypočítali korelační konstantu na 584 283 dní a právě v ten den podle nich k...

Z archivu...


Literatura

Všechny vůně Afriky přinášejí pižmo sexu i pachuť smrti

Vsechny-vune-Afriky 200Nakladatelství Jota přináší tentokrát především čtenářkám toužícím po dobrodružství v exotické Africe román Zuzany Beranové Všechny vůně Afriky, který se odehrává v Keni. Hlavní hrdinkou p...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Festival francouzského filmu: Svatý pan Oscar a ministr, jemuž chcípnul motor

holy motorsHned pět francouzských filmových titulů, které budou mít příští týden českou premiéru, uvádí v předpremiérách 15. ročník Festivalu francouzského filmu. Festival nastartoval motor ve čtvrtek projekcí snímku Thérèse D...