Chotkové a jejich historie

Chotkové a jejich historie

Tisk

Chotkove perexChotkové se díky Václavu Antonínovi Chotkovi (1674–1754) dostali mezi politicky nejvýznamnější rody říše. Jeho synové, kteří byli stejně pracovití a cílevědomí jako on, se zařadili mezi nejvýznamnější spolutvůrce reforem Marie Terezie.

 


Karel Chotek (1783–1868) byl nejvyšším purkrabím pražským a nechal zde vybudoval první nábřeží a druhý most přes Vltavu. Podporoval budování železnic, cest, škol a nemocnic. Žofie Chotkováse i navzdory nesouhlasu dvora provdala za následníka trůnu a za šťastné manželství zaplatila životem v Sarajevu v roce 1914. V roce 1970 Chotkové vymřeli po meči.

Novinka od autora, který se věnuje historii české šlechty
Autorem knihy Chotkové – Ve službách státu je Pavel Juřík, jehož první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet a historií bankovnictví na území České republiky. V posledních letech se věnuje i historii české a moravské šlechty, o které napsal tyto knihy: Liechtensteinové – Historie a sídla knížecího rodu, Šternberkové, Encyklopedie šlechtických rodů, Lobkowiczové, Schwarzenbergové, Kinští, Rožmberkové a Czerninové, které stejně jako jeho novinku vydalo Nakladatelství Universum.

Dějiny a sídla rodu Chotků
Kniha je rozdělená na dvě části. První se věnuje dějinám rodiny Chotků a zaměřuje se především na nejvýznamnější členy rodu. Vypráví nejen o jejich zásluhách, ale přibližuje i jejich soukromé životy. Druhá část nese název Sídla rodu Chotků a seznamuje čtenáře s místy, kde členové rodu žili. Na konci knihy se nachází zjednodušený rodokmen.

Kniha je napsaná čtivě a srozumitelně, a tak není těžké orientovat se v popisovaných událostech. Text doplňují obrázky erbů, portréty i fotografie. Pokud vás zajímá historie české šlechty, neměla by tato knihu uniknout vaší pozornosti.

Chotkove

CHOTKOVÉ – VE SLUŽBÁCH STÁTU
Autor: Pavel Juřík
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2022
Počet stran: 160

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/528248-chotkove-ve-sluzbach-statu


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc přichází s albem, na kterém se hudebně podílí exmanžel Heleny Vondráčkové Hellmut Sickel

vlady gryc perexJá svý sny mám. Tak se jmenuje debutové CD zpěváka Vladyho Gryce. Navíc jde v tomto případě o album autorské – všechny texty si zpívající textař napsal sám, zatímco hudební stránka je dílem Hellmuta Sickela. Ten všechny písničky napsa...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Na Slezskoostravském hradě se bude hodovat

hod 200Máte rádi dobré jídlo a skvělou zábavu? V tom případě si určitě nenechte ujít Hodokvas na Slezskoostravském hradě. Proběhne 11. a 12. října a už teď je jasné, že bude jaksepatří  velkolepý. Těšit se můžete například na soutěže, divadélka...

Z archivu...


Literatura

Víkend v Londýně jako perfektní oslava čtyřicetin

vikend v londyne 200Jan Folný se do čtenářského povědomí zapsal svou na první pohled kontroverzní povídkovou knihou Buzíčci. Na mě tehdy udělala velký dojem, a proto jsem měla radost, když jsem v nabídce nakladatelství Host zahlédla další jeho poč...

Divadlo

Hmyzí revue ve Zlaté kapličce

ze zivota hmyzu perexZáměrem alegorických děl bylo odjakživa nastavovat společnosti zrcadlo a pomocí jinotajů přesně, i když převážně skrytě, poukazovat na palčivé problémy, které jsou ve většině případů přehlíženy. Ve Zlaté kapličce se ale tvů...

Film

F. A. Brabec: “ Každé „své“ filmové dítě miluji.”
ImageF.A.Brabec se v současné době kromě svých filmových projektů zabývá výukou mladé generace kameramanů na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho ateliér kamery je jeden z nejnavštěvovanějších, protože o své...