Chotkové a jejich historie

Chotkové a jejich historie

Chotkove perexChotkové se díky Václavu Antonínovi Chotkovi (1674–1754) dostali mezi politicky nejvýznamnější rody říše. Jeho synové, kteří byli stejně pracovití a cílevědomí jako on, se zařadili mezi nejvýznamnější spolutvůrce reforem Marie Terezie.

 


Karel Chotek (1783–1868) byl nejvyšším purkrabím pražským a nechal zde vybudoval první nábřeží a druhý most přes Vltavu. Podporoval budování železnic, cest, škol a nemocnic. Žofie Chotkováse i navzdory nesouhlasu dvora provdala za následníka trůnu a za šťastné manželství zaplatila životem v Sarajevu v roce 1914. V roce 1970 Chotkové vymřeli po meči.

Novinka od autora, který se věnuje historii české šlechty
Autorem knihy Chotkové – Ve službách státu je Pavel Juřík, jehož první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet a historií bankovnictví na území České republiky. V posledních letech se věnuje i historii české a moravské šlechty, o které napsal tyto knihy: Liechtensteinové – Historie a sídla knížecího rodu, Šternberkové, Encyklopedie šlechtických rodů, Lobkowiczové, Schwarzenbergové, Kinští, Rožmberkové a Czerninové, které stejně jako jeho novinku vydalo Nakladatelství Universum.

Dějiny a sídla rodu Chotků
Kniha je rozdělená na dvě části. První se věnuje dějinám rodiny Chotků a zaměřuje se především na nejvýznamnější členy rodu. Vypráví nejen o jejich zásluhách, ale přibližuje i jejich soukromé životy. Druhá část nese název Sídla rodu Chotků a seznamuje čtenáře s místy, kde členové rodu žili. Na konci knihy se nachází zjednodušený rodokmen.

Kniha je napsaná čtivě a srozumitelně, a tak není těžké orientovat se v popisovaných událostech. Text doplňují obrázky erbů, portréty i fotografie. Pokud vás zajímá historie české šlechty, neměla by tato knihu uniknout vaší pozornosti.

Chotkove

CHOTKOVÉ – VE SLUŽBÁCH STÁTU
Autor: Pavel Juřík
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2022
Počet stran: 160

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/528248-chotkove-ve-sluzbach-statu


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Zinnerová je nyní doma na jihu Čech

zinnerova zabrodska perexJana Semelková požádala o rozhovor se spisovatelkou Markétou Zinnerovou. Bude zřejmě trochu jiný, protože bydlíme ve stejném domě, navštěvujeme se a víme o sobě dost osobních věcí, které ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Nástup ďábelské organizace

Obal Kaplan perexPříznivci novodobé historie mají další poklad do knihovny. Karel Kaplan totiž sepsal obsáhlou knihu s názvem Protistátní bezpečnost. Kdo se chce dozvědět něco nového o tom, kterak komunisté v letech 1945-1948 vytvářeli mocenský monopo...

Z archivu...


Literatura

Z nočního stolku

z nocniho stolku 200Možná se podivíte názvu mého příspěvku, ale musela jsem nějak obhájit své postřehy o knihách staršího data. Prostě se to u mne děje. Na nočním stolku, v pracovně a občas i na komodě v obývacím pokoje se kupí knížky i audioknihy, k...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Febiofest letos již po devatenácté
ImageStěží bychom u nás našli ryze fanouškovskou akci (v posledních letech "soutěžně" zaštítěnou), která by se stejně jako Febiofest rozvinula z veleskromných počátků v akci srovnatelnou na jedné straně s rádoby pres...