Bicykl - kus historie, který má duši

Bicykl - kus historie, který má duši

Tisk

kolo perexPetr Šimpach je studentem maturitního ročníku gymnázia a nadšeným sběratelem a restaurátorem historických kol. Zajímá se o celkovou historii jejich výroby jak ve světě, tak i u nás, ale nejradši má kola vyrobená na našem území v první polovině 20. století. V následujícím článku svou zálibu a její vývoj sám představuje. 

 


Jak to u mě s koly začalo?
První metry na bicyklu jsem ujel díky mému dědovi. Vášeň pro sběratelství však přišla až později. Bylo mi třináct let a můj otec se rozhodl renovovat historický automobil, který si zakoupil jako student na vysoké škole. Již od malička mi byl velkým vzorem a chtěl jsem ho následovat ve všech jeho zájmech a aktivitách. Při opravě auta tomu nebylo jinak. Jenže ve třinácti člověk nemá řidičský průkaz na auto a ani na motorku, takže se kolo stalo nejschůdnější cestou.

Díky mému dobrému kamarádovi jsem získal první historický kousek a moje sběratelská vášeň se zrodila. Kola v mojí sbírce přibývala. Díky panu Andreji Fortisovi z Košic jsem přišel na chuť kolům v originálním stavu, což moji vášeň rozběhlo na plné obrátky. Prozatím největším úspěchem byla výstava, kterou jsem ve spolupráci s bíloveckým muzeem, ostravskými spolky Moravan a Elegant a mými kamarády v únoru tohoto roku uspořádal.

kolo 1
Proč kola sbírám?
Fascinuje mě jejich technické provedení. Kdysi výrobci kladli důraz na kvalitu a detail. Několik barevných linek na ráfcích i blatnících, gravírované ozdoby a nápisy na rámu, chromované části, bavlněné síťky do zadního kola, dřevěné rukojeti a zdobené zvonky. Bicykly byly krásné a odolné. Některé jsou plně pojízdné až do dnešních dní včetně původních plášťů.

Dalším důvodem je jejich autentičnost a uchování příběhů z historie i pro mnoho dalších generací. Kola v původním stavu nesou známky používání a způsobu zacházení původních majitelů. Dá se tak velmi dobře vytvořit „most“ mezi historickým kolem a důležitou událostí v našich dějinách a tím ji mladé generaci přiblížit. Každé zachovalé historické kolo vnímám jako vzácný kousek, který je zapotřebí co nejlépe uchovat. Tedy kvalitně vyčistit a zakonzervovat jeho stav, aby nedošlo k dalšímu poškození.

kolo 2

Původní stav má vždy přednost
Mnoho lidí si plete pojmy renovace a restaurování. V minulosti se velkým fenoménem stala právě renovace, tedy kompletní obnova stavu. Můžeme tak na veteránských srazech vidět řady stejných a nablýskaných strojů, u kterých je vzácná autenticita a historie skryta pod novým kabátem. Tou druhou cestou, mému srdci bližší a v poslední době i preferovanější, je restaurování. Jedná se o proces, který klade důraz na maximální zachování původního stavu. Řídí se etickým kodexem restaurátora a je nutno k jednotlivým zásahům přistupovat velmi opatrně.

Kolo 5

Z historického hlediska je nejideálnější cestou pouhá konzervace exponátů, která uchová maximálně autentický nálezový stav i za cenu nefunkčnosti. Pro širokou veřejnost je však atraktivnější kola zrestaurovat. Jedná se pak o zásah, při kterém jsou z exponátu odstraněny nepůvodní části, je vyčištěn a následně zakonzervován. Do vlastní sbírky se tedy snažím shánět kola v autentickém stavu, u kterých stačí provést proces restaurování. Mnohdy je to náročnější a dražší, ale bohatou odměnou pak je krásný muzejní exponát nesoucí příběh své doby.

kolo 4

Restaurování a jak probíhá
Kolo rozeberu do posledního šroubku. Následně každý jeho díl pečlivě čistím a leštím různými postupy. Lakované díly se umyjí od hrubých nečistot a následně šetrně přelešťují pomocí různých past a přípravků. Pochromované části jako jsou například řídítka, převodník, špice a náboje přelešťuju ručně, nebo i strojově. Záleží na jejich stavu. Když se chrom nedochová, tak je potřeba vyleštit holý kov.

Kožené komponenty bývají po několika desítkách let popraskané a vyschlé. Pomocí různých vosků a olejů se jim snažím vrátit jejich původní vlastnosti. Po těchto procesech a opětovném složení kola následuje konzervace. Ta je velmi podstatná, protože bez ní by bicykl vlivem vzdušné vlhkosti opět začal rezivět a moje práce by se postupně znehodnocovala. Možností konzervace je více a vždy záleží na daném exponátu, ale je potřeba volit postupy, které jsou v případě nutnosti v budoucnu vratné.

kolo 3

Jak to vidím dál a kontakt
Kola jsou mojí vášní a rád bych se jim věnoval i nadále. Pevně věřím, že jsem neuspořádal svoji poslední výstavu a nezachránil poslední kolo. Těší mě každý nový kousek v mojí sbírce, ale i ten, který zachráním pro někoho jiného.

Pokud tedy máte doma historické kolo, tak ho hlavně nevyhazujte, je to stroj, který něco prožil a pamatuje. Rád pomůžu v jeho záchraně. Můžete mě kontaktovat a já vám sdělím v jakém stavu a z jaké doby ten váš konkrétně je. Dále ho mohu odkoupit, nebo pro vás zrestaurovat. Stačí mě kontaktovat na emailové adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , nebo na telefonním čísle 734 288 214.


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Oldřich Smysl: Rád se zhostím jakéhokoli úkolu

smysl perexPřinášíme Vám krátký rozhovor s muzikálovým hercem Oldřichem Smyslem, který prozradí, jak se těší na nové nastudování muzikálu Krysař v Divadle Kalich.

 

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...


Literatura

Sněžná slepota – tajemství zavátá sněhem

snezna slepotaAri žije se svou přítelkyné Kristín v malém bytě v Reykjavíku a plánují si společnou budoucnost. Pro Ariho to není zrovna jednoduché období. Po tom co se rozhodl přerušit studium teologie, nastoupil na policejní akademii. A jelikož je léto roku...

Divadlo

Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

marta prekrasna je nepotreba narku200Letošní významné výročí sta let od narození Jana Skácela neoficiálně uzavře 15. 12. 2022 ve Studiu Marta inscenace studentů Divadelní fakulty JAMU Překrásná je nepotřeba nářku. Autorský počin re...

Film

Vánoční romance z obchoďáku v režii strážných andělů

200filmV polovině listopadu vtrhne na filmová plátna novinka z pera scenáristky a zároveň režisérky filmu Karin Babinské Křídla Vánoc. Po drsné realistické sondě do hlubin duší a světa teenagerů provedené v jejím celovečerním filmovém debutu Pusinky, se tent...