Za svitu měsíce: Italský román z období 2. světové války

Za svitu měsíce: Italský román z období 2. světové války

big za-svitu-mesice-hBh-489079 (2)

Skvělým čtením na léto může být román Za svitu měsíce americké autorky Jennifer Antonové, který vydalo nakladatelství Jota. Tuto knihu ocení hlavně ženy, protože jde o příběh o neuvěřitelné ženské odolnosti v době sílícího fašismu a rozpoutání druhé světové války v Itálii.

 

O čem kniha je?

Nina nestojí o tradiční život italské venkovanky. Jako dcera tvrdohlavé porodní báby je odhodlaná si o vlastním osudu rozhodovat sama. Pak však její bratr emigruje do Ameriky a ona matce slíbí, že ji nikdy neopustí. Když se do jejich horského městečka na krátkou chvíli vrátí kamarád z dětství Pietro, přeskočí mezi nimi jiskra. Ve stejné době pak Mussolini v zemi vyvolá politické napětí. Poté, co se Pietrův a Ninin vztah prohloubí, musí se Pietro znovu vrátit do práce v amerických uhelných dolech. Nina je rozpolcená mezi touhou se k němu připojit a mezi odpovědností vůči Itálii i vlastní matce. V době, kdy Mussoliniho fašisté uvrhnou celou zemi do chaosu a rodné městečko terorizují němečtí nacisté, se stane z každého dne souboj o přežití. Společná budoucnost s Pietrem začíná vypadat velmi nejistě, protože spolu ztratí kontakt, navíc Nininy sny o budoucím životě ohrožuje i nacistická okupace a nepřítel, kterému se musí postavit úplně sama…

O autorce:

Jennifer Antonová žije střídavě v Londýně a u italského jezera Como. Je vášnivou zastánkyní ženských práv a rovnoprávnosti, snaží se zachraňovat ženské příběhy z minulosti a začala s tím u svých italských příbuzných.V roce 2006 Jennifer po narození dcery trpěla poporodní kardiomyopatií, kdy jí šlo o život. Krátce poté zemřela její italská babička a právě tento náročný rok v ní posílil touhu zaznamenat příběhy jejích italských předkyň. Za svitu měsíce je její první román inspirovaný životy její italské babičky a prababiček v období vzestupu fašismu a za druhé světové války.

Hodnocení knihy:

Kniha je napsaná velmi jednoduchým jazykem plným přívlastků vzbuzujících emoce. Není žádným historickým románem, ale zaměřuje se především na vztahy a osobní příběh hrdinky, což ocení především ženy toužící po tom přečíst si krásný milostný román. Knížka má též líbivou romantickou obálku a vzbuzuje dojem, že půjde o ženský román pro osamělé večery nebo relax u vody. A tak tomu také je. Autorka napsala emotivní román na motivy příběhu žen ze své vlastní rodiny, zasazený do italských dějin v době 2. světové války.

Ukázka z knihy:

Plakala mu v náručí, takže jejich polibky, když ji poškrábala jeho neoholená brada, byly slané. Všechny ty potlačené emoce z ní vyřinuly. Sice se tolik změnila, ale když ji Pietro líbal, na ničem z toho nezáleželo. Chtěla jedinou věc: jeho.
Rukama jí sáhl do drdolu a tím jí uvolnil vlasy. Odtáhl se, aby se jí podíval do očí, a i ty jeho byly rozmazané city. „Ninetto, tolik mě mrzí, že jsem tady nebyl. Hrozně mi vadí, že sis tím vším musela procházet beze mě.”

big za-svitu-mesice-hBh-489079

Název: Za svitu měsíce
Autor: Jennifer Antonová
Překlad: Jana Kordíková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 334
Hodnocení: 70 %

https://www.jota.cz/za-svitu-mesice


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

„To dobré jsme nechali z minulého ročníku a přidali k tomu další zajímavé věci.“ lákají organizátoři Holešovské Regaty

altChcete si sjet vodní lávku na trakaři či kole a u toho poslouchat Tomáše Kluse? Dát si díky Kultuře21 Holešovského utopence? Už za 29 dní máte možnost, protože necelý měsíc nás dělí od druhého ročníku festivalu Holešovská Regata, který nenabízí jen hudbu, ale i s...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Post Bellum představuje novou mobilní aplikaci, která přinese příběhy pamětníků a „rozhýbe“ výstavy

pn 200Nezisková organizace Post Bellum už téměř 20 let vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Jejím stěžejním projektem je sbírka Paměť národa, která obsahuje vzpomínky konkrétních osobností, fotografie, deníky a další dokumenty ...

Z archivu...


Literatura

Žádná oběť není jen číslo

obet-2117 200Nakladatelství Host před Vánoci přineslo osmý díl detektivní řady o oddělení Q – Oběť 2117 od Jussiho Adlera-Olsena.

 

...

Divadlo

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2022 udělil čtyři Marty

encounter200Čtyři pozoruhodné výkony včera při závěrečném ceremoniálu vyzdvihla mezinárodní porota 32. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který v termínu od 29. března do 2. dubna pořádala Divadelní fakulta JAMU. Festivalové s...

Film

Od nového Spider-Mana nečekejte nic moc převratného

altJaksi jsme si již zvykli, že se, čas od času, dostane do kin snímek, jenž byl natočen v letech minulých technologií, která již nevyhovuje požadavkům náročného diváka. Tak se vesele do kin vrací remaky úspěšných snímků ve 3D. Je to i případ...