Za svitu měsíce: Italský román z období 2. světové války

Za svitu měsíce: Italský román z období 2. světové války

big za-svitu-mesice-hBh-489079 (2)

Skvělým čtením na léto může být román Za svitu měsíce americké autorky Jennifer Antonové, který vydalo nakladatelství Jota. Tuto knihu ocení hlavně ženy, protože jde o příběh o neuvěřitelné ženské odolnosti v době sílícího fašismu a rozpoutání druhé světové války v Itálii.

 

O čem kniha je?

Nina nestojí o tradiční život italské venkovanky. Jako dcera tvrdohlavé porodní báby je odhodlaná si o vlastním osudu rozhodovat sama. Pak však její bratr emigruje do Ameriky a ona matce slíbí, že ji nikdy neopustí. Když se do jejich horského městečka na krátkou chvíli vrátí kamarád z dětství Pietro, přeskočí mezi nimi jiskra. Ve stejné době pak Mussolini v zemi vyvolá politické napětí. Poté, co se Pietrův a Ninin vztah prohloubí, musí se Pietro znovu vrátit do práce v amerických uhelných dolech. Nina je rozpolcená mezi touhou se k němu připojit a mezi odpovědností vůči Itálii i vlastní matce. V době, kdy Mussoliniho fašisté uvrhnou celou zemi do chaosu a rodné městečko terorizují němečtí nacisté, se stane z každého dne souboj o přežití. Společná budoucnost s Pietrem začíná vypadat velmi nejistě, protože spolu ztratí kontakt, navíc Nininy sny o budoucím životě ohrožuje i nacistická okupace a nepřítel, kterému se musí postavit úplně sama…

O autorce:

Jennifer Antonová žije střídavě v Londýně a u italského jezera Como. Je vášnivou zastánkyní ženských práv a rovnoprávnosti, snaží se zachraňovat ženské příběhy z minulosti a začala s tím u svých italských příbuzných.V roce 2006 Jennifer po narození dcery trpěla poporodní kardiomyopatií, kdy jí šlo o život. Krátce poté zemřela její italská babička a právě tento náročný rok v ní posílil touhu zaznamenat příběhy jejích italských předkyň. Za svitu měsíce je její první román inspirovaný životy její italské babičky a prababiček v období vzestupu fašismu a za druhé světové války.

Hodnocení knihy:

Kniha je napsaná velmi jednoduchým jazykem plným přívlastků vzbuzujících emoce. Není žádným historickým románem, ale zaměřuje se především na vztahy a osobní příběh hrdinky, což ocení především ženy toužící po tom přečíst si krásný milostný román. Knížka má též líbivou romantickou obálku a vzbuzuje dojem, že půjde o ženský román pro osamělé večery nebo relax u vody. A tak tomu také je. Autorka napsala emotivní román na motivy příběhu žen ze své vlastní rodiny, zasazený do italských dějin v době 2. světové války.

Ukázka z knihy:

Plakala mu v náručí, takže jejich polibky, když ji poškrábala jeho neoholená brada, byly slané. Všechny ty potlačené emoce z ní vyřinuly. Sice se tolik změnila, ale když ji Pietro líbal, na ničem z toho nezáleželo. Chtěla jedinou věc: jeho.
Rukama jí sáhl do drdolu a tím jí uvolnil vlasy. Odtáhl se, aby se jí podíval do očí, a i ty jeho byly rozmazané city. „Ninetto, tolik mě mrzí, že jsem tady nebyl. Hrozně mi vadí, že sis tím vším musela procházet beze mě.”

big za-svitu-mesice-hBh-489079

Název: Za svitu měsíce
Autor: Jennifer Antonová
Překlad: Jana Kordíková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 334
Hodnocení: 70 %

https://www.jota.cz/za-svitu-mesice


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Karel Sedlecký: „Můj běžný pracovní den je plný kávy, rozhovorů s lidmi, schůzek, telefonních hovorů a taky faktur a smluv.“

karel sedlecky 200Karel Sedlecký se narodil 17.3. 1985 v Sušici. Studoval na místním gymnáziu, poté pokračoval na pražskou ČVUT, kde získal titul inženýra. Po nedokončeném doktorandském studiu, se stal ředitelem kulturního centra v Sušici ( SIRKUS, p.o...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Zaznamenávejte si tradice vaší rodiny

nas-tradinar-kronika-rodinnych-tradic-svatku-a-radosti 200V roce 2019 vyšla v nakladatelství Smart Press oblíbená a také oceňovaná kniha s názvem Tradinář s podtitulem Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů...

Z archivu...


Literatura

Domácí řeznická kuchařka – skvělá kniha pro milovníky masa

rez200Nakladatelství Albatros Media nedávno vydalo nové aktualizované vydání Řeznické kuchařky od Jaroslava Dušátka z roku 1991 a přidalo knize přízvisko Domácí. Milovníkům masa se jistě budou sbíhat sliny už při pohledu na obálku a co teprve po nahlédnutí do je...

Divadlo

Jidáš Noid Bárta Superstar

Jesus perexPředstavení oblíbeného muzikálu Jesus Christ Superstar se po několika letech opět vrátilo na divadelní prkna. Od roku 2010 jej mohou diváci zhlédnout na pódiu Hudebního divadla Karlín.

...

Film

SVĚTY NA POKRAČOVÁNÍ

svety na pokrac 200Pětatřicetiletý badatel v audiovizi Radomír D. Kokeš, spjatý s brněnskou univerzitou, se čtenáři komunikuje už déle než celé desetiletí (hlavně skrze časopis Cinepur).  Nedávno se představil knihou Rozbor filmu, shrnující výsledky p...