Pět Číňanů oběšených v Idahu

Pět Číňanů oběšených v Idahu

big pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205 (2)

Pokud máte nervy jako špagáty a chcete si přečíst originálně napsanou knížku s dramatickým dějem, sáhněte po románu Pět Číňanů oběšených v Idahu americké autorky čínského původu Jenny Tinghui Zhangové. Letos ji vydalo nakladatelství Prostor.

 

O čem kniha je?

Daiyu se nikdy nechtěla podobat tragické hrdince ze slavného čínského románu, po níž dostala jméno. Stanu se někým, kdo se nebude přizpůsobovat vůli osudu, sama napíšu svůj vlastní odkaz, slibovala si. Její šťastné dětství je však přerváno zmizením rodičů a ona se musí ze dne na den vzdát domova i budoucnosti, kterou si pro sebe představovala. V chlapeckém převleku a pod falešným jménem prchá z venkova do města, kde se jí podaří získat práci v kaligrafické škole. Talentem a pílí zaujme svého mistra, a dokonce sní, že se stane učitelem jako on. Zároveň věří, že když pochopí podstatu kaligrafie, její život se změní. Pak ale přichází další rána, když je na rybím trhu unesena a po čase propašována do San Francisca, kde má být dalším přírůstkem v čínském nevěstinci. Daiyu se neustále snaží přizpůsobit novému prostředí a uniknout prokletí svého jména, nepříznivé okolnosti ji nutí pečlivě skrývat a měnit vlastní identitu. Když už se cítí v bezpečí, protičínská vlna násilí zasáhne nakonec i městečko, kde žije. Tehdy se dívka vrátí ke všemu, čím byla dřív – včetně toho, co nejvíc chtěla nechat za sebou – a konečně vznese nárok na vlastní jméno a příběh.

Román přináší zajímavé odkazy na tradiční čínskou kulturu a seznamuje čtenáře s méně známou kapitolou historie amerického Západu osmdesátých let 19. století.

O autorce

Americká spisovatelka čínského původu Jenny Tinghui Zhangová (1990) je novým výrazným hlasem americké literatury. Narodila se v čínském Changchunu a vyrůstala v texaském Austinu, kde v současnosti žije. Vystudovala Wyomingskou univerzitu a vede redakci časopisu The Adroit Journal. Její debutový román Pět Číňanů oběšených v Idahu vzbudil nadšené ohlasy v USA i Velké Británii.

Hodnocení knihy

Kniha je napsaná velmi zkušeně a originálně, už od prvních řádků vzbuzuje dojem velmi kvalitního čtení. Není to ale žádné veselé čtení. Popisuje životní útrapy hlavní hrdinky, se kterou byste si za žádnou cenu nechtěli vyměnit místo. Konec je drastický. Ocenila jsem mistrný vypravěčský jazyk a skvělý překlad, zajímavý příběh a pohnutý osud hlavní hrdinky. Ale bylo to tak hrozné, že bych to nechtěla číst znovu.

Ukázka z knihy

Vzala ho, protože viděla to, co jsme my ostatní neviděly tak jasně: že to byl násilník a opilec.
Od té chvíle už pro mě Vlaštovka nebyla záhadou. Stačilo se jen dobře dívat. Děvčata si stěžovala, že se vždycky staví blízko k madam Lee, aby zastínila ostatní. Já se ale nenechala zmást. Stála madam nablízku proto, aby nás svým tělem chránila před jejím hněvem, jako tehdy, když madam vychrstla na dívku vařící vodu jen proto, že mluvila příliš tiše. Děvčata o ní říkala, že je marnivá, že hladoví, aby měla hezčí figuru. Já ale viděla, že jídlo, které nesní, putuje do našich misek. A když děvčata tvrdila, že je Vlaštovka namyšlená, snobská a že nás nemá ráda, věděla jsem svoje. Když se člověk stará o druhé, tak to znamená, že má dobré srdce – a dobré srdce si na místě, jako je tohle, nemůže nikdo dovolit. A tak se Vlaštovka musela tvářit, že je tvrdá, musela si udržovat odstup – kvůli nám všem, ale především kvůli sobě.

big pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205

Název: Pět Číňanů oběšených v Idahu
Autor: Jenny Tinghui Zhangová 
Překlad: Zuzana Li
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022
Počet stran: 344
Hodnocení: 95 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/pet-cinanu-obesenych-v-idahu.aspx?referrerID=42


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivan Franěk: V mé dosavadní herecké kariéře jsem měl štěstí na různé typy postav

franek200Když po absolvování pražské DAMU vycestoval Ivan Franěk do Francie, začal hrát v loutkovém divadle, ale souběžně se rozjela i jeho filmová kariéra. I když se stal vyhledávaným hercem a natočil desítky francouzských a italských filmů, jeho početná filmog...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Královské město Ústí nad Labem se představuje

UL 1 perexPokud vás zajímá historie, přečtěte si něco o dějinách města Ústí nad Labem. Možná budete překvapeni, co všechno se dozvíte. Loňský letopočet s devítkou na konci nám prostřednictvím dochovaných středověkých listin připomenul dva nejdůležitější mome...

Z archivu...


Literatura

Odpočiňte si u nenáročných povídek

hlas a jine povidky 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Hlas a jiné povídky od známého komika Petra Vydry, která potěší především milovníky krátkých povídek.

...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

Temný rytíř povstal: Legenda končí

Že jsem musela jít na nejočekávanější film letošního roku, na nový americký film „Temný rytíř povstal“, předem mě mrazilo v zádech. Moc tyto akční sci-fi pohádky nemusím. Zejména když vznikly na základě archivních komiksů. Ale nakone...