Pět Číňanů oběšených v Idahu

Pět Číňanů oběšených v Idahu

Tisk

big pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205 (2)

Pokud máte nervy jako špagáty a chcete si přečíst originálně napsanou knížku s dramatickým dějem, sáhněte po románu Pět Číňanů oběšených v Idahu americké autorky čínského původu Jenny Tinghui Zhangové. Letos ji vydalo nakladatelství Prostor.

 

O čem kniha je?

Daiyu se nikdy nechtěla podobat tragické hrdince ze slavného čínského románu, po níž dostala jméno. Stanu se někým, kdo se nebude přizpůsobovat vůli osudu, sama napíšu svůj vlastní odkaz, slibovala si. Její šťastné dětství je však přerváno zmizením rodičů a ona se musí ze dne na den vzdát domova i budoucnosti, kterou si pro sebe představovala. V chlapeckém převleku a pod falešným jménem prchá z venkova do města, kde se jí podaří získat práci v kaligrafické škole. Talentem a pílí zaujme svého mistra, a dokonce sní, že se stane učitelem jako on. Zároveň věří, že když pochopí podstatu kaligrafie, její život se změní. Pak ale přichází další rána, když je na rybím trhu unesena a po čase propašována do San Francisca, kde má být dalším přírůstkem v čínském nevěstinci. Daiyu se neustále snaží přizpůsobit novému prostředí a uniknout prokletí svého jména, nepříznivé okolnosti ji nutí pečlivě skrývat a měnit vlastní identitu. Když už se cítí v bezpečí, protičínská vlna násilí zasáhne nakonec i městečko, kde žije. Tehdy se dívka vrátí ke všemu, čím byla dřív – včetně toho, co nejvíc chtěla nechat za sebou – a konečně vznese nárok na vlastní jméno a příběh.

Román přináší zajímavé odkazy na tradiční čínskou kulturu a seznamuje čtenáře s méně známou kapitolou historie amerického Západu osmdesátých let 19. století.

O autorce

Americká spisovatelka čínského původu Jenny Tinghui Zhangová (1990) je novým výrazným hlasem americké literatury. Narodila se v čínském Changchunu a vyrůstala v texaském Austinu, kde v současnosti žije. Vystudovala Wyomingskou univerzitu a vede redakci časopisu The Adroit Journal. Její debutový román Pět Číňanů oběšených v Idahu vzbudil nadšené ohlasy v USA i Velké Británii.

Hodnocení knihy

Kniha je napsaná velmi zkušeně a originálně, už od prvních řádků vzbuzuje dojem velmi kvalitního čtení. Není to ale žádné veselé čtení. Popisuje životní útrapy hlavní hrdinky, se kterou byste si za žádnou cenu nechtěli vyměnit místo. Konec je drastický. Ocenila jsem mistrný vypravěčský jazyk a skvělý překlad, zajímavý příběh a pohnutý osud hlavní hrdinky. Ale bylo to tak hrozné, že bych to nechtěla číst znovu.

Ukázka z knihy

Vzala ho, protože viděla to, co jsme my ostatní neviděly tak jasně: že to byl násilník a opilec.
Od té chvíle už pro mě Vlaštovka nebyla záhadou. Stačilo se jen dobře dívat. Děvčata si stěžovala, že se vždycky staví blízko k madam Lee, aby zastínila ostatní. Já se ale nenechala zmást. Stála madam nablízku proto, aby nás svým tělem chránila před jejím hněvem, jako tehdy, když madam vychrstla na dívku vařící vodu jen proto, že mluvila příliš tiše. Děvčata o ní říkala, že je marnivá, že hladoví, aby měla hezčí figuru. Já ale viděla, že jídlo, které nesní, putuje do našich misek. A když děvčata tvrdila, že je Vlaštovka namyšlená, snobská a že nás nemá ráda, věděla jsem svoje. Když se člověk stará o druhé, tak to znamená, že má dobré srdce – a dobré srdce si na místě, jako je tohle, nemůže nikdo dovolit. A tak se Vlaštovka musela tvářit, že je tvrdá, musela si udržovat odstup – kvůli nám všem, ale především kvůli sobě.

big pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205

Název: Pět Číňanů oběšených v Idahu
Autor: Jenny Tinghui Zhangová 
Překlad: Zuzana Li
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022
Počet stran: 344
Hodnocení: 95 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/pet-cinanu-obesenych-v-idahu.aspx?referrerID=42


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Srdce není dokonalé a často tápe i bloudí, říká malířka a básnířka Anna Szatmariová

anna 200I když má docela zvláštní příjmení, pochází Anna Statmariová ze Šumperku. Tam také měla před čtyřmi lety svou první velkou výstavu obrazů. Přitom nevystavovala jen své obrazy, ale představila i své verše. Od té doby absolvovala několik výstav, přiče...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Užijte si virtuální Velikonoce se zlínským muzeem

velikonoce zlin 200Také na velikonoční svátky roku 2021 padl stín covidové krize. Období vítání jara a největší křesťanské svátky si Muzeum jihovýchodní Moravy za běžných okolností připomíná výstavou či předváděním různých řemesel. Pro letošní rok ...

Z archivu...


Literatura

Dávejte si pozor, abyste nepotřebovali dívku, která krotí noční děsy

Povidky po 1 perexUrčitě jste o nich už slyšeli – o svěřencích slečny Peregrinové, kteří nás vtáhli do úplně nového světa podivných. Jak to dopadlo s hrdinou Jacobem, už víte. Ale co se dělo desítky, stovky let před tím, než jsme se seznámili s J...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Porozumět Lustigovi...

Přítomnost Arnošta LustigaNakladatelství Mladá fronta se rozhodlo vydat, řekněme, přímé svědectví o osobnosti Arnošta Lustiga, jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů píšícího o holocau...