Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

Tisk

rosana 200Už od pátku 5. srpna může veřejnost obdivovat ve foyer Domu kultury v Kroměříži impozantní dílo malířky Rosany de Montfort. Její velkoformátové obrazy mají myšlenku, krásu a sílu, mají co říct a nutí zamýšlet se. Vernisáž otevřeli kromě umělkyně kroměřížský místostarosta Vít Peštuka a Helena Peštuk Sedláčková, která přidala i něco z vlastních veršů. Expozice nese název Dulce Dystopia a je otevřena do konce září.

„V Kroměříži se objevila vlastně úplně prvně většina mých obrazů pospolu. Téma DULCE DYSTOPIA zachycuje naši vývojovou tendenci k využití IT nejen k všeobecnému rozvoji a růstu, ale i ke kontrole a závislosti na technologii. V kolekci obrazů zachycuji to, co jsem prožila a co pravděpodobně ještě prožiji,“ říká Rosana de Montfort.

I když barvité obrazy jejích světů nabízejí tisíce otázek, mnohé z jejich záhad dost možná odtajníte. Právě díky zakódovanému tajemnu, nečekaných momentů i „realistických snů", kterých je moře, má její tvorba úspěch doma i v zahraničí.

Její um ocenili i návštěvníci kroměřížské vernisáže, s nimiž malířka živě debatovala. Jako organizátor akce jsem ocenil příjemnou atmosféru a pohodu, která vládla celou dobu, navíc bylo co jíst i pít... A skvělí byli i lidé, kteří vernisáž zahájili a kteří o Rosaně a jejím umění něco vědí. Mimochodem, v plánu je aspoň jedna „komentovka“, která proběhne v září.

rosana-1

Čtyřicet maleb velkoformátových rozměrů

„Jako malá jsem byla průmyslové dítě, neboť jsem vyrůstala v Ostravě,“ vzpomíná Rosana de Montfort. „Tam jste v sedmdesátých a osmdesátých letech považovali červánky s komíny za romantiku. Malebné fabriky, jejich oranžově osvětlené vchody a okna mne fascinovaly. Obrazy ukáží dojmy průmyslového rozvoje od mého dětství až po čas, který teprve přijde...“

Výstava obsahuje asi čtyřicet maleb převážně velkoformátových rozměrů včetně slavného triptychu "PEACEFUL ALTERNATIVE". V rámci vernisáže navíc probíhalo na obrovských stropních deskách promítaný přehled všech jejích maleb, včetně těch, které již mezitím našly jiné domovy.

A co zase zaujalo Rosanu de Montfort v Kroměříži? Máme s manželem rádi historii, proto je Kroměříž naší destinací v hledání architektonických pokladů,“ říká. „Koukáme se na štukové ozdoby, navštěvujeme výstavy, flákáme se po zahradách a kavárnách. Moc mne zaujaly parky a zeleň, která všechnu tu architekturu zaplavuje. Je to přenádherné město a bude nám nadále milou destinací.“

rosana 2

V její malbě není třeba číst

Spokojenost, ne-li nadšení, bylo cítit od návštěvníků, kteří na vernisáž v pátek 5. srpna dorazili. Překvapilo hodně „přespolních“, třeba z Brna, Olomouce, Ostravy nebo ze Zlína. Možná vás budou některé názory zajímat.

„Byl jsem ohromen nejen talentem a šarmem krásné malířky, ale i velkorysým pojetím této expozice. Je fakt, že jsem už dlouho nic tak nádherného neviděl, navíc mě fascinoval i nádherný prostor, kterým tento kulturní dům disponuje. Budu se těšit na další výstavy, které, jak jsem slyšel, jsou prý v plánu,“ nechal se slyšet Miroslav Hejduk z Otrokovic.

rosana 3

„Co mi říkají obrazy Rosany de Montfort? Že můžu přijmout jejich imaginární prostor a vstoupit. Kdykoliv, i když reálně tam nejsem. V její malbě není třeba číst. Jen vejít dovnitř. Je to rozhodnutí vaší duše. Metafyzika, oblíbené téma Georgia de Chirica. Schrödinkova kočka v krabici, je mrtvá nebo živá? Otevřete a poznáte. Vejděte do obrazů Rosany. Jsou živé. Když opravdu chcete... Výstava těchto obrazů v Kroměříži je výjimečná,“ prohlásila Zuzana Linder, která přijela na vernisáž až z Brna.

Podobný názor má i Dana Majer Dopitová z Kroměříže: „Tak jsem si vyslechla ohlasy na vernisáž, která nedávno proběhla na v Domě kultury v Kroměříži, a protože byly velice pěkné určitě si zaslouží poslat je i autorům. Akce to byla hodně povedená. Atmosféra uvolněná a přátelská, program jednoduchý, ale trefný, umělkyně krásná a usměvavá, řečníci nadčasoví, doprovodná hudba dobře zvolená a celkový sled událostí byl "vychytaný". Není to nádhera?“¨

rosana 4

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv Rosana de Montfort


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Pop-rocková skupina GAIA vystoupí ve zlínské Šopě s plejádou hudebních hostů

gaia200Zlínská kapela GAIA má v poslední době jeden zajímavý koncert za druhým. Zatímco v Přerově zahrála v neúplné sestavě skladby v tzv. unplugged verzi, v Kroměříži to už bylo v plné sestavě, kde si i zahrál saxofonista Radek Fufal Bednařík a hostující zpěvačk...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

rosana 200Už od pátku 5. srpna může veřejnost obdivovat ve foyer Domu kultury v Kroměříži impozantní dílo malířky Rosany de Montfort. Její velkoformátové obrazy mají myšlenku, krásu a sílu, mají co říct a nutí zamýšlet se. Vernisáž otevřeli kromě umělkyně kromě...


Literatura

Drsný příběh Ze sídliště

ze sidliste 200V září vydalo nakladatelství Odeon silný příběh ze současnosti dánského autora Jonase T. Bengtssona Ze sídliště. Zmar, bezvýchodnost, korupce, drogy a tři silné hlavní postavy na pozadí neútěšné sociální situace.

Divadlo

Laskonky v Divadle Na Maninách o osudových láskách i zklamáních

laskonky perexLaskonky. Představení na námět spisovatelky Báry Nesvadbové zařadilo do svého programu pražské Divadlo Na Maninách. Premiéra se uskutečnila v pátek 30. listopadu.

 

...

Film

Protiválečný, depresivní a emočně nabitý Lovec jelenů na DVD

lovec perexPři vyhlašování Oscarů za rok 1978 absolutně triumfovalo psychologické drama Lovec jelenů reagující na americký syndrom vietnamské války, které získalo hned pět sošek, včetně těch za nejlepší film a režii. I po šestatřiceti letech ...