Kavárnu ústeckého muzea prozářily obrázky amatérského malíře Bedřicha Brabce. Malování se věnuje celý život, pro tuto svou třetí výstavu vybral obrázky starého města Ústí nad Labem. Narodil se v Teplicích, ale prakticky celý život žije a bydlí v Ústí nad Labem. V dětství mu k malování stačila tužka, pastelky, později používal uhel i štětec, dnes maluje neobvyklým způsobem. Na jeho obrázcích je znát, že absolvoval stavební průmyslovku a celý život pracoval jako stavební projektant, prozrazuje to jeho přepečlivá a náročná kompozice. Vše spočítáno na milimetry, objekty jsou přesně vystižené podle dochovaných dobových fotografií, podle kterých maluje, jen do „veselých kabátů je oblékl sám“. Tím vznikl zajímavý protiklad.
Ovšem jen malováním jeho aktivity nekončily. I když se fotografování dá zařadit mezi umělecké počiny a v mezinárodní soutěži v Berlíně vyhrál se svým snímkem hlavní cenu, založení badmintonového oddílu už je něco jiného. To, že se věnoval stavbě sportovních lodí má sice částečnou vazbu na jeho pečlivost i profesi, ale získání titulu mistra republiky v plachtění s kamarádem, svědčí o jeho neústupnosti až zarputilosti, dotáhnout vše do zdárného konce.
Podle keltského znamení se narodil ve znamení vrby. Ta má složitou povahu, je věčně nespokojená se sebou. Citlivě vnímá vše co se kolem ní děje a její empatie je až neuvěřitelná. Dovede si však užívat života a přesně ví, co od něho očekává. V očích ostatních může působit podivínsky. Její melancholická duše plná snů a fantazie se ve zdraví dožívá úctyhodného věku v plné síle, umí číst v lidských duších. Také ale umí používat důmyslné intriky, kterých si okolí ani nevšimne a je tak dokonalým manipulátorem.
Dá se tedy podle tohoto znamení předpokládat, že při různých příležitostech kolegové očekávali od něho pro sebe vtipnou karikaturu, kterých vytvořil na stovky, dokonce si z nich sestavil i knížečku. A není to tak dávno, kdy si s manželkou udělali státnici z němčiny, aby mohli překládat, prostě aktivita mu ani v této době nechybí a to v plné síle nedávno oslavil své 88 narozeniny.
A jaká je jeho nová malířská technika? Zatímco pro jeho vrstevníky i ty mladší, jsou většinou počítače věcí, bez které se obejdou, jeho obrázky vznikly právě díky počítači a grafickému programu. Kdo to někdy zkusil, tak ví, jakou trpělivost musí člověk při tom mít, když jen maluje podle své fantazie. Ale věrně vystihnout dávné objekty, které zůstaly v paměti pamětníkům, a na starých vybledlých fotografiích, před takovým umem musí člověk smeknout.
Jeho výstavy za celou dobu byly pouze tři. Ta první byla už hodně dávno, ta druhá byla v letošním roce v klubovně domu seniorů, kde již léta spokojeně žije a kde mu ji pomohli uspořádat, když ve své skromnosti se odmítl představit veřejnosti v ústeckém informačním středisku. Třetí a jistě ne poslední, probíhá v ústeckém muzeu, kde může vystavit jen malou část svého díla.
Jeho obrázky už zdobí a zpříjemňují pobyt v domě seniorů, ale to stále nejsou všechny. Vždy pečlivě vybírá místo, kam, jak a které své obrázky umístit tak, aby souzněly s jeho celoživotní filozofií. A o každém svém obrázku umí poutavě vyprávět.
Pokud se do muzea přijdete podívat na právě probíhající zajímavé výstavy, anebo jen posedět do kavárny, nezapomeňte se zastavit u obrázků pana Brabce, které dovedou člověku i zvednout náladu.
Foto: autorka a ústecké muzeum
< Předchozí | Další > |
---|