Za poznáním starých řemesel do Rožnova pod Radhoštěm, zahraje i Mňága a Žďorp

Za poznáním starých řemesel do Rožnova pod Radhoštěm, zahraje i Mňága a Žďorp

Tisk

Řemesla leták A5Mistři starých řemesel předvedou již po 32. svoji zručnost na programu Dny řemesel a setkání kovářů, který se uskuteční ve dnech 29. a 30. července 2023 v areálu Dřevěného městečka. Na sedmnácti výhních bude pracovat více jak padesát kovářů. Uvítáme více než sto mistrů – tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků, kteří představí staré způsoby opracování dřeva, výrobu loukoťových kol, štípaných plotů, šindelů, dřevěných žlabů, potrubí a ruční řezání kulatiny.

Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet práci na tkalcovském stavu, výrobu provazů, pletení slaměných ošatek či ruční výrobu papírů, kterou představí manufakturní dílna z Velkých Losin. „Z depozitářů představíme při této příležitosti naše unikátní benzínové motory, stodvacetiletý parní stroj a do provozu uvedeme i stroj na výrobu cihel. Pro rodiče s dětmi jsme nově připravili kovářskou a keramickou dílnu, svoji zručnost si budou moci vyzkoušet při stavění dřevěnice a chybět nebudou soutěže v sekání, řezání a zatloukání hřebíků. Zároveň jsme připravili bohatý kulturní program. K poslechu mezi řemeslníky v sobotu zahrají Heligonkáří z valašských kotárů a od 15.00 vystoupí folklorní soubor Šmykňa. Nedělním dnem nás provede Cimbálová muzika Okybača a od 15.00 přivítáme hudební skupinu Mňága a Žďorp“, pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel.

Kováři v Rožnově

Program dále zpestří ukázky podkování koní ve fojtském dvoře, drátování, opracování kamene, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře či soustružníka. V Radnici nás mistr stavitel seznámí se svými projekty a vestibul Janíkovy stodoly nabídne výstavku kovářských prací z uplynulých ročníků. Na stáncích bude prezentována výroba bižuterie, produkty ze včelího vosku a broušení skla.

Pořad je realizován ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., - Lesní správa Rožnov pod Radhoštěm.

Řemesla leták A5


PROGRAM

SOBOTA 29. 7. 2023

ukázky lidových řemesel
hrají Heligonkáři z valašských kotárů
10:30 slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství
11:00 a 14:00 soutěže zručnosti pro dospělé s dětmi – pódium na palouku
15:00 komorní amfiteátr – Folklorní soubor Šmykňa

NEDĚLE 30. 7. 2023

ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p.
ukázky lidových řemesel
na stánku Lesů ČR si děti vyzkouší své znalosti v oboru lesnictví – poznávání stromů, zvířat aj.

komentovaná ukázka práce s dravci – Centrum záchrany handicapovaných volně žijících živočichů Hošťálková, MVDr. Kamila Křupalová

hraje Cimbálová muzika OKYBAČA
10:30 slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství
11:00 a 14:00 soutěže zručnosti pro dospělé s dětmi – pódium na palouku
15:00 – 16:00 komorní amfiteátr – hudební skupina Mňága a Žďorp

Vstupné na akci: základní: 160 Kč, snížené: 130 Kč, dětské: 70 Kč, rodinné: 320 Kč


 

Přihlášení



Řeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

K práci ve studiu jsem přistupovala s pokorou, nadšením a zodpovědností, říká Markéta Z.

marketa perex 200I když má za sebou několik muzikálů, roli Vandy v televizním seriálu Ulice nebo zpívání s kapelou Boom! Band, obrovský prostor dostala zpívající herečka Markéta Z. právě na albu Bosa, které pro ni v...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře

obyc200Eva Večerková, dlouholetá pracovnice Moravského zemského mutzea, přichystala záslužnou publikaci OBYČEJE A SLAVNOSTI V ČESKÉ LIDOVÉ KULTUŘE. Každého zájemce o zdánlivě zasuté lidové obřady spojené s českou, moravskou či slezskou vesnici určitě zaujme čtivé...

Z archivu...


Literatura

Černá díra vás chytí a nepustí

cerna dira 200V nakladatelství Metafora před pár dny vyšel druhý díl ze série Freya a Huldar od oblíbené islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir, tentokrát s názvem Černá díra.

 

...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Celé dlouhé filmové večery na Youtube. A zadarmo!

 

youtubeOblíbený komunitní portál Youtube.com si zřejmě začal zahrávat s ohněm. Nebo je nová strategie společnosti začátkem něčeho nového? Sledujte filmy online a zadarmo.

...