Zulejka otevírá oči

Zulejka otevírá oči

Tisk

Zulejka otevírá očiZnáte ten pocit, když přečtete knihu a víte, že jste prožili něco výjimečného? Nabídka od vydavatele slibovala pohled na Stalinské represe pohledem mladé ženy, Tatarky. Odkojen Solženicynem a Varlamovem jsem myslel, že už mě žádné překvapení nečeká, jisté zpestření nabízelo to tatarské téma. Příběh hlavní hrdinky je inspirován rodinnou historií autorky. Autorka, která má vystudovanou scenáristiku, však napsala skvělé dílo plné nečekaných zvratů, protikladů, mystiky, odvěkého souboje dobra a zla, a nekončící lidské lásky a dobroty. Když jsem napoprvé psal recenzi, tak jsem se přistihl, že jsem se rozepsal na stranu č. 3 a stejně nestihl nic podstatného z díla říct, takže musím znovu a lépe, aby si můj výtvor někdo přečetl aspoň do půlky.

Příběh začíná na počátku 30. let v sovětském Tatarstánu. Mladá Zulejka žije tradičním životem na vesnici, a protože je materiálně zabezpečena, myslí si, že se má dobře a že je šťastná. To, že je utlačovaná ze všech stran jak psychickým, tak i fyzickým terorem své vyvdané rodiny, bere za dílo Alláhovo, a věří, že je to tak správně. Ocitá se však v soukolí dějin, během represí přijde o manžela a je vysídlena s dalšími odsouzenci na Sibiř, kde jí vrchního drába dělá vrah jejího manžela. Již během cesty zjistí, že je těhotná a krátce po vyložení v lágru porodí syna Jusufa. Kolem ní umírají lidé jak na běžícím pásu, ona se však upíná na syna a v nelidských podmínkách za šíleného sebeobětování přežijí první zimu. Osada tábora je různorodá, od prospěchářů po lidi, kteří jsou solí každé země, sedláci, fachmani, vzdělaní a ušlechtilí lidi, umělci a lékař. Zulejka se střídavě sbližuje s Ignatovem, vrchním velitelem osady a vrahem svého může, což ji činí mravní nepříjemnosti, většinou to nedopadne dobře, ale jiskra se táhne celým příběhem. Mezitím se vypracovává v hierarchii osady, osamostatňuje se, zbavuje se strachů daných předsudečnou výchovou, získává sebevědomí a víru v sebe samu. Zjišťuje, že ač žije ve vězení a dře od nevidím do nevidím, tak je vlastně svobodná. Nachází samu sebe, ví co chce. Nesmírně miluje svého syna Jusufa, který v osadě dospívá a učí se od odborníků, získává takové vzdělání, na které může 99,9% tehdejších lidí zapomenout. Jusuf zjišťuje, že je mu osada malá a chce utéct do světa…

Kniha vypovídá o neskutečné a nepodmínečné lásce Zulejky jak jako matky, tak i lásce ke všem bližním, o hledání odpuštění a nalezení vnitřní svobody. Zároveň však nutí čtenáře přemýšlet o chodu tohoto světa, jak může člověk člověku zapříčinit bez mrknutí oka takové zlo. Vřele doporučuji, přečetl jsem jedním dechem.

Zulejka otevírá oči


Název: Zulejka otevírá oči
Autor: Guzel Jachina
Překlad: Jakub Šedivý
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2017
Počet stran: 412
Hodnocení: 95%

https://eprostor.com/kniha/zulejka-otevira-oci


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

TEREZA KOSTKOVÁ: K PLNOHODNOTNÉMU ŽENSTVÍ PATŘÍ MUŽ

Tereza Kostkova 200Krásnou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou čeká náročný podzim – natáčení seriálu, moderování nového pořadu, představení v divadle. Na tiskovou konferenci FTV Prima v Mikulově dorazila odpočatá...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jak to bylo s atentátem na Heydricha

atentat200Ke květnovému výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Rheinharda Heydricha vydalo nakladatelství B4U Publishing knihu Františka Emmerta Atentát na Heydricha.  

...

Literatura

Čas odejít – poutavý román nejen o slonech

cas odejit 200V nakladatelství Ikar vyšel další titul v Edici světový bestseller – kniha Čas odejít od populární spisovatelky Jodi Picoultové. Loni jí vyšla ve stejné edici kniha Vypravěčka a tak byli čtenáři zvědaví, co přijde nyní. Od tématu holocaustu ...

Divadlo

Švandovo divadlo chystá den otevřených dveří, poprvé při něm pozve do Tvůrčího domu Elišky Peškové

svandovo divadlo200Švandovo divadlo chystá Den otevřených dveří, bude ve znamení inscenace Kabaret Winton. Poprvé pozve do Tvůrčího domu Elišky Peškové.

...

Film

Nový dokument ukazuje cestu k sebepoznání. Jak ji najít poradí i Jaroslav Dušek a Tomáš Klus

senepoznani 200Komunita Go Freedom představuje dokumentární film Sebepoznání, jehož součástí je také doprovodná kniha, která slouží jako příručka na cestě za poznáním sebe sama. Hlavním cílem obou počinů je pomoci lidem v nynější nelehké době uvědomit s...