Zulejka otevírá oči

Zulejka otevírá oči

Tisk

Zulejka otevírá očiZnáte ten pocit, když přečtete knihu a víte, že jste prožili něco výjimečného? Nabídka od vydavatele slibovala pohled na Stalinské represe pohledem mladé ženy, Tatarky. Odkojen Solženicynem a Varlamovem jsem myslel, že už mě žádné překvapení nečeká, jisté zpestření nabízelo to tatarské téma. Příběh hlavní hrdinky je inspirován rodinnou historií autorky. Autorka, která má vystudovanou scenáristiku, však napsala skvělé dílo plné nečekaných zvratů, protikladů, mystiky, odvěkého souboje dobra a zla, a nekončící lidské lásky a dobroty. Když jsem napoprvé psal recenzi, tak jsem se přistihl, že jsem se rozepsal na stranu č. 3 a stejně nestihl nic podstatného z díla říct, takže musím znovu a lépe, aby si můj výtvor někdo přečetl aspoň do půlky.

Příběh začíná na počátku 30. let v sovětském Tatarstánu. Mladá Zulejka žije tradičním životem na vesnici, a protože je materiálně zabezpečena, myslí si, že se má dobře a že je šťastná. To, že je utlačovaná ze všech stran jak psychickým, tak i fyzickým terorem své vyvdané rodiny, bere za dílo Alláhovo, a věří, že je to tak správně. Ocitá se však v soukolí dějin, během represí přijde o manžela a je vysídlena s dalšími odsouzenci na Sibiř, kde jí vrchního drába dělá vrah jejího manžela. Již během cesty zjistí, že je těhotná a krátce po vyložení v lágru porodí syna Jusufa. Kolem ní umírají lidé jak na běžícím pásu, ona se však upíná na syna a v nelidských podmínkách za šíleného sebeobětování přežijí první zimu. Osada tábora je různorodá, od prospěchářů po lidi, kteří jsou solí každé země, sedláci, fachmani, vzdělaní a ušlechtilí lidi, umělci a lékař. Zulejka se střídavě sbližuje s Ignatovem, vrchním velitelem osady a vrahem svého může, což ji činí mravní nepříjemnosti, většinou to nedopadne dobře, ale jiskra se táhne celým příběhem. Mezitím se vypracovává v hierarchii osady, osamostatňuje se, zbavuje se strachů daných předsudečnou výchovou, získává sebevědomí a víru v sebe samu. Zjišťuje, že ač žije ve vězení a dře od nevidím do nevidím, tak je vlastně svobodná. Nachází samu sebe, ví co chce. Nesmírně miluje svého syna Jusufa, který v osadě dospívá a učí se od odborníků, získává takové vzdělání, na které může 99,9% tehdejších lidí zapomenout. Jusuf zjišťuje, že je mu osada malá a chce utéct do světa…

Kniha vypovídá o neskutečné a nepodmínečné lásce Zulejky jak jako matky, tak i lásce ke všem bližním, o hledání odpuštění a nalezení vnitřní svobody. Zároveň však nutí čtenáře přemýšlet o chodu tohoto světa, jak může člověk člověku zapříčinit bez mrknutí oka takové zlo. Vřele doporučuji, přečetl jsem jedním dechem.

Zulejka otevírá oči


Název: Zulejka otevírá oči
Autor: Guzel Jachina
Překlad: Jakub Šedivý
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2017
Počet stran: 412
Hodnocení: 95%

https://eprostor.com/kniha/zulejka-otevira-oci


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Umělecké dílo by mělo svého tvůrce přesahovat, říká Martin Němec

martin nemec200I když jsem věděl, že je Martin Němec scenárista, spisovatel a malíř, jehož obrazy jsou obdivuhodné, na začátku mě upoutal svou hudbou a texty, které vytvořil pro skupinu Precedens. V té době tam zpívala i začínající Bára Basiková, která v ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Politika touhy. Jak si za socialismu muži, ženy i mláďata užívali/užívaly/užívala sexu

Politika touhy perexMálokomu z české kotliny se podaří, aby svůj spis nejprve vydal v angličtině v prestižním univerzitním nakladatelství – a teprve potom (v překladu někoho jiného!) také česky. Takové štěstí se usmálo na socioložku Kateřinu Liško...

Z archivu...


Literatura

Jeffrey Eugenides: Sebevraždy panen

200litKonečně jsme se dočkali. V říjnu vyšlo v nakladatelství Host další dílo jednoho z nejoceňovanějších amerických spisovatelů této doby, držitele Pullitzerovy ceny a autora knih Hermafrodit a Hra o manželství, které již v ČR vyšly a měly velký úspěch. Jedn...

Divadlo

Parchant v klobouku, víc než „konverzačka“ v BuranTeatru v Brně

BT 2Už je to skoro zvyk. Profesionální divadelní soubor, kterému se říká Burani uvádí na jevišti pravidelně nové, často provokující díla ze světového repertoáru. Tak i divadelní hra pro pět herců, Parchant v klobouku, má zde českou premiéru.

...

Film

Jeden svět a pár dokumentárních střípků

JedenSvet20015. ročník dokumentárního filmového festivalu opět přinesl ohromné množství kvalitních, zajímavých i nepochopitelných snímků. Včera se naposledy zaplnily sály sedmi pražských kin diváky lačnícími po poznání. I my jsme se samozřejmě vydali na ně...