Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

200traPočátky výroby skla v českých zemích spadají do 14. století. Sklárny pak vznikaly na našem území postupně od 15. století. Do konce 19.století se sklo vyrábělo výhradně ručně, pak i do tohoto oboru proniká strojvá výroba.

 

 

 

 

Tradičním regionem, spojeným s výrobou skla a bižuterie, bylo Jablonecko. Koncem 19. a počátkem 20. století se zde vyrábělo asi 65% celkové světové produkce bižuterie a obor zaměstnával v první polovině 20. století přes 30 tisíc pracovníků.

tra

Muzeum mapuje dějiny skla a bižuterie v regionu 

První podněty k založení ojedinělého Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se datují do poslední třetiny 19. století a jsou nerozlučně spojené s činností zdejšího Průmyslového vzdělávacího a podpůrného spolku; ten si vzal mimo jiné za cíl podporovat tradice zdejší sklářské výroby. Roku 1904 byla otevřena první stálá výstava. V roce 1911 muzeum získalo i vlastní budovu. 

V roce 1949 se sbírky přestěhovaly do nových prostor, kde sídlí dodnes. V letech 1953-1961 bylo muzeum přičleněno k Národnímu technickému muzeu v Praze. V roce 1961 přešlo pod Okresní národní výbor v Jablonci nad Nisou a specializovalo se na dějiny skla a bižuterie.

V roce 2001 začala příprava celkové rekonstrukce muzea. Rekonstrukce byla ukončena v srpnu 2004 a následně bylo Muzeum skla a bižuterie otevřeno pro veřejnost.
Od roku 2003 je zřizovatelem Muzea skla a bižuterie Ministerstvo kultury České republiky.

Dnes muzeum shromažďuje ojedinělou sbírku dokladů, vztahujících se k historii i současnosti českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie, mincovnictví, s důrazem na regionální sklářské a bižuterní tradice. Jde o druhé největší sbírky skla a bižuterie v Česku, hned za Umělecko průmyslovým muzeem v Praze. 

tra2

Pod značkou Made in Jablonec

V Jablonci nad Nisou najdeme největší prodejnu bižuterie ve střední Evropě. Výstavní a prodejní prostory Palace Plus představují na ploše 700 metrů čtverečních reprezentativní průřez tradiční bižuterní tvorbou regionu; sklo, vánoční ozdoby a šperky. Jablonecká prodejna bižuterie funguje od roku 2011. U jejího zrodu stál Svaz výrobců skla a bižuterie, jehož cílem bylo propagovat tradiční českou výrobu bižuterie, která je pro Jablonecko typická. 

Prodejna měla původně sloužit jako vzorkovna; postupně se z ní však stala vyhledávaná turistická atrakce.

V současné době Palace Plus nabízí bižuterii pod značkou Made in Jablonec od tří desítek jabloneckých firem. Součástí projektu je i kreativní dílna, kde si mohou návštěvníci na místě pod dohledem zkušených odborníků sami vytvořit vlastní šperky. 

tra1

Za tradicemi sklářství do Harrachova

Harrachovské muzeum skla, které je součástí zdejšího areálu sklárny, obsahuje ucelenou sbírku exponátů, které mapují více jak třísetletou historii zdejší sklářské výroby. 
Sbírka čítá více jak 5000 exponátů a svým rozsahem představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Roku 1993 koupil sklárnu její současný majitel, František Novosad. Ten nechal zdejší skleněný poklad pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum.

Ilustrační foto: autor článku

Zdroj informací: www.msb-jablonec.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Mirjam Landa: Měla bych přitvrdit

Mirjam perex„Jsem ráda, že už je po svátcích a můžeme zas všechno dělat normálně,“ směje se režisérka, autorka a producentka Mirjam Landa. I když tedy zrovna její začátek roku moc „normální“ není, protože úspěšná divadelnice a matka...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Mistři svého řemesla: V Plzeňském Prazdroji pořád pracují bednáři

bednari plzen„A já pořád kdo to tluče a on bednář na obruče,“ mohli by si zpívat společně s dětskou říkankou plzeňáci. Bednářské řemeslo ve zdejším pivovaru naštěstí ještě nepatří do minulosti. Lidé mohou výrobu dubových sudů dokonce...

Z archivu...


Literatura

Proč Einstein nenosil ponožky?
 
einsteinZjistěte, jak zdánlivě nepodstatné věci ovlivňují naše myšlení. Jaký vliv má na naše vnímání například naprosto banální skutečnost, že držíme v ruce šálek kávy nebo se nacházíme v místnosti s vysokými stropy...

Divadlo

Ústecké baletní úlety

LBperexSólista ústeckého baletního souboru Severočeského divadla opery a baletu Vladimír Gončarov má na svém kontě již pěknou řádku hlavních mužských rolí v nejrůznějších baletních kusech. Nedávno učinil odklon ze zaběhnutých ste...

Film

Vybíjená jako ze školy

vybijenaperexFilm Vybíjená (2015) je jakýmsi pokusem o realistickou komedii. Všechno je v ní znázorněné dost natvrdo, ale zároveň se nic z toho příliš neřeší.

C...