Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa
Kultura21.cz

Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa

sedm zakonu 200V květnu vydalo nakladatelství Jota vynikající knihu, která poučí a donutí k zamyšlení, Miroslava Bárty s názvem Sedm zákonů a podtitulem Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Pan profesor má úžasný rozsah vědomostí a umí je aplikovat i na naši moderní dobu, takže nečekejte suché vypravování o minulosti, ale spíše zamyšlení nad různými dobami a civilizacemi s filozofickými, sociologickými a environmentálními vsuvkami.


Kdo by neznal pana profesora Bártu?

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura. Působil také na mnoha univerzitách v západní Evropě i v zámoří.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací, což nám dokazuje i v jeho nejnovější knize.

Co najdeme v knize?

Kniha tvoří tělo, které popisuje oněch sedm zákonů (Zákon kolapsu a regenerace, Zákon skokové změny, Hérakleitův zákon, Zákon sdílených hodnot a vizí, Zákon společenské smlouvy, Zákon energetické a technologické determinace, Zákon adaptace) a nechybí samozřejmě Poděkování, Úvod na začátku a na konci kapitolky Závěr, Literatura, Poznámky a Fotografie. Rozhodně se vám nedostane suchopárného čtení a autor disponuje záviděníhodnou vlastností, že nepůsobí, jako by čtenáře poučoval, ale předkládá mu nejrůznější poznatky z minulosti a z různých odvětví lidské činnosti a na nich demonstruje život civilizací. Do toho všeho se nebojí zakomponovat i přítomnost, povedlo se mu zde nenásilně vpracovat i nynější dobu covidovou.

Proč stojí za to si ji přečíst?

Pan profesor Bárta je známou personou a považuji za privilegium, že si jeho myšlenky můžeme přečíst ve srozumitelné a možná poněkud zhuštěné formě, navíc s množstvím praktických příkladů. Dokáže spojit minulost a přítomnost s úvahami nad budoucností a zůstat přitom pokorný a s nohama na zemi. Pokud vás zajímá historie lidské společnosti (s vzestupy a pády) nebo vás láká nahlédnout do brilantní mysli pana profesora, sáhněte zrovna po této důmyslné knize, nebudete litovat a třeba začnete nejen o naší civilizaci přemýšlet jinak. 

sedm zakonu

Název: Sedm zákonů
Autor: Miroslav Bárta
Žánr: literatura naučná, historie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 312
Hodnocení: 90 %

Odkaz: https://www.jota.cz/sedm-zakonu


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Autor Psí bible říká: „Zásadní je právo psa snažit se, učit se s radostí a uspět. A být pak i odměněn.“

psi bible200A taky bezpečí, jistota, láska a porozumění. Přátelství, důvěra. Poslušnost. Tak nějak si představujeme ideální vztah člověka a jeho psa. Dokud si psa opravdu nepořídíme a nezjistíme, že mnoho věcí je úplně jinak. Pokud ne úplně všechny. A my t...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Buchenwald - Peklo na kopečku

buchenwald 200Kniha, jejímž autorem je Whitlock Flint, přibližuuje každodenní život vězňů mezi mučením, hladověním a pseudolékařskými pokusy v koncentračním táboře Buchenwald. Autor popisuje osudy vězňů v koncentračním táboře Buchenwald, kterému vládli li...

Z archivu...


Literatura

Teror ve jménu víry– další výtečný komiks od F. Millera

tero200Co tak napsat v recenzi na knihu, která se věnuje situaci po útoku 11. září 2001? Co napsal jeden z nejlepších komiksových tvůrců Frank Miller? No nebude to lehké.

...

Divadlo

Rozloučení s pohádkou O perníkové chaloupce se nadmíru povedlo

pernikova chaloupka200Neděle 17. února 2013 se nesla ve zlínském Městském divadle v duchu loučení. Dětští diváci a jejich rodiče měli možnost naposledy vidět oblíbenou pohádku O perníkové chaloupce aneb Jenom jako....

Film

Favoritka - exhibice intrik, toxinů a naturalismu

Favoritka perexRežisér Yorgos Lanthimos proslulý úspěšnými podivnostmi jako byly filmy Humr (2015) a Zabití posvátného jelena (2017) představuje historické drama z doby vlády královny Anny Stuartovny s názvem Favoritka (2018). Dokonalé scény, šokující na...