Osho Zen tarotové karty znovu vychází…
Banner

Osho Zen tarotové karty znovu vychází…

osho perexZdá se, že jde opravdu o stálici na trhu. Jakoby se tarotové karty standardně dělily na normální taroty a na ty Osho Zen. Je tedy nasnadě, že budou stále dokola vycházet, když jich na trhu bude zrovna málo. V čem spočívá jejich fenomén? 

 

 

U příležitosti nového vydání Osho Zen tarotu jsem se začala pídit, co je na něm tak extrémně přitažlivého.  Nikdy mě příliš neoslovil.  Snad jen významově, číst si o něm, číst si o jednotlivých kartách. Jsou to texty hluboké, uklidňující až meditační.

Mívala jsem ráda kartu Odpoutání…  Jen si to představte:  „Na obrázku lotosových listů za časného jitra si můžeme podle kruhů na hladině všimnout, že jedna krůpěj právě ukápla do vody. Je to vzácný okamžik, okamžik plný naléhavosti. Když se kapka poddá gravitaci a sklouzne z listu dolů, ztrácí svou předchozí identitu a splývá s nekonečnou vodní hladinou. Můžeme si představit, že předtím, než spadla, se musela pěkně třást, na hranici mezi známým a nepoznatelným… vytažení této karty přináší poselství, že něco je u konce, něco je dokončováno. Ať už je to cokoli – práce, vztah, domov, který jsi miloval, cokoli, co ti pomáhalo definovat sebe sama – je na čase se od toho odpoutat, přijmout smutek s tím spojený, ale nepokoušet se nic zadržovat. Čeká na tebe něco většího, na objevení čekají nové dimenze. Překročil jsi tu bod, ze kterého není návratu, a gravitace už udělá svoje. Pusť se – představuje to osvobození.“  „V existenci není nikdo nadřazený a nikdo podřazený. Stéblo trávy a ta největší hvězda jsou si absolutně rovny.  Ale člověk chce stát výš než ostatní, chce dobýt přírodu, proto musí neustále bojovat. Z tohoto boje se odvíjí celá složitost. Nevinný člověk je ten, kdo se vzdal boje; už ho víc nezajímá, jestli je výš, už nemá zájem se předvádět, že je něco extra; člověk, který je jako růžový květ nebo kapka rosy na lotosovém listu; který se stal součástí nekonečna; kdo roztál, splynul a sjednotil se s oceánem; a je pouhou jeho vlnou; kdo nemá ani potuchy o „Já“. Nevinnost je zmizení „Já“.  Už jen něco takového je příjemným čtením. 

osho1

Ilustrace Susan Morganové mají sílu  Tu jsem popravdě nepříliš dobře pochopila. Z nějakého důvodu si jen velmi těžko zvykám na energii ilustrací na Osho Zen tarotu.  Je příliš hluboký pro středoevropana?  Při mých cestách po nejrůznějších diskuzích věnovaným kartám jsem dost narážela na stesky účastníků, že jim není Osho příjemný, že jsou karty moc pozitivní a svým způsobem primitivně jednoduché. Druzí se jich zastávali a tvrdili, že v tomto názoru je nepochopení samotného principu Osha. Že karty jsou právě tak hluboké, že náš povrchní pohled je naprosto degraduje.  V tom je zrnko pravdy.  Za prvé podvědomě a ze zvyku očekáváme I OD TĚCHTO karet, že budou divinační, tedy věštecké. Ale Osho se nedivá do budoucnosti. Jeho křehkost a jemnost je odvozena od samotného zenového základu a sice v plném prožívání přítomného okamžiku, ve vychutnávání si smyslových prožitků, žít život tak, jakoby byl jednou velkou meditací. 

Významová hloubka, kterou tyto karty mají je obrovská a někdy mám trošku pocit, že americký spisovatel Tom Robbins měl pravdu, když označil Oshu za „nejnebezpečnějšího muže od dob Ježíše Krista“.  Jen jestli to s celým Osho tarotem není trošku jako s biblí. Je dobré ji šířit do světa, ale není dobré si ji předělávat k obrazu svému a dělat z ní, v dnešní době už nikoliv fanatický nástroj, ale spíše komerční trhák.  Kdo opravdu porozumí Osho učení a jeho tarotu, před tím klobouk dolů. Ten se stává moudrým, klidným a vyrovnaným. Takového člověka nevyvede z míry ani vlastní smrt, protože ji prostě vůbec nepocítí.  A mějte na paměti poslední slova úvodu této tarotové knihy, jež doprovází sadu 79 karet:  „Když budete používat tyto karty, buďte tak tiší a soustředění, jak je to je možné. Čím víc dokážete vnímat tento proces jako dar věnovaný vašemu osobnostnímu růstu, tím větší smysl vám každý vzkaz bude dávat.“ 

Osho Zen Tarot 

osho
Autor: Osho 
Přeložila: Martina Novotná 
Původní vydání: Švýcarsko, 1984  Vydalo: nakladatelství Synergie Publishing SE, 2013
www.synergiepublishing.com


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Rozhovor s Josefem Vágnerem k novému CD a singlu

200rozRozhovor s Josefem Vágnerem o novém CD a singlu Nezapírám si můžete přečíst v tomto článku.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Zpříjemněte si volné chvíle luštěním

krizovky-kouzlo domova 200Nakladatelství Fragment si připravilo pro své čtenáře velkou porci knížek s křížovkami. Na své si přijdou jak milovníci klasických švédských křížovek, tak nadšenci do osmisměrek nebo sudoku. Nechybí ani rébusy a zábavné test...

Z archivu...


Literatura

Prostě je to tak, aneb svět očima známého herce

Depardieu perexGérarda Depardieu zná kde kdo. Pod jeho jménem si lehce vybavíme názvy filmů jako Danton, Buzíci, Hrabě Monte Cristo, Cyrano z Bergeracu, Muž se železnou maskou, ale také dětskou komedii Asterix a Obelix. Možná si vzpomeneme na jeho nedáv...

Divadlo

Balada pro banditu po ostravsku

altDo divadla se chodí na 3D představení plné přehrávání a emocí. I když bývá kino lepší, jsou hry, kvůli kterým stojí za to divadlo navštívit. Jednou z takových je prověřená klasika Balada pro banditu.

 

...

Film

Duna: Lynchova óda na prostor

lynch 200Pokud filmový fanoušek uslyší nebo přečte jméno David Lynch, zcela jistě ho to nenechá chladným. Ať už jsou emoce z jakéhokoli bodu celého spektra, tak vždy tam jsou, protože jméno tohoto svérázného režiséra snad ani nedokáže emoce nevyvolat. A pok...